Wyszukiwarka
Linux Debian
Dodał admin, 2007-08-05
Projekt Debian został stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na początku był sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). (Marcin D.)

<  1  2  


• Obecnie dostępna jest dokumentacja w języku niemieckim, hiszpańskim, węgierskim, fińskim, włoskim, japońskim, koreańskim i polskim poprzez pakiet manpages-JĘZYK (gdzie JĘZYK jest dwuliterowym kodem kraju). Aby korzystać z dokumentacji w innym języku niż angielski, należy ustawić odpowiednią wartość zmiennej LC_MESSAGES.
Podstawy zarządzania systemem pakietów Debilna
Pakiety binarne, które zawierają pliki wykonywalne, konfiguracyjne , strony MAN oraz info, informacje o prawach autorskich i inną dokumentację. Pakiety te są rozpowszechniane w specyficznym dla systemu Debian formacie archiwum wyróżniane są zazwyczaj przez rPakiety źródłowe, które składają się z pliku .Dsc opisującego źródłowy pakiet (włącznie z nazwami następnych plików)o rozszerzenie pliku '.Deb'zawierający oryginalne, niezmodyfikowane źródło w skompresowanym gzipem archiwum tar i plik .Diff.gz zawierający zazwyczaj zmiany związane z systemem Debian wprowadzone w oryginalnym źródle
Narzędzia pakietowe systemu Debian mogą być użyte do:
• manipulowania i zarządzania pakietami lub częściami pakietów,
• jako pomoc dla użytkownika przy rozłożeniu pakietów, które muszą być przeniesione za pomocą ograniczonego rozmiarem nośnika takiego, jak dyskietka,
• pomocy wykonawcom w tworzeniu archiwum pakietów, i
• pomocy użytkownikom w instalacji pakietów, które znajdują się na zdalnym serwerze FTP.
Jaki jest format pakietu binarnego w systemie Debian?
"Pakiet" systemu Debian lub plik archiwum systemu Debian zawiera pliki wykonywalne, biblioteki i dokumentację, związane z poszczególnymi częściami programu lub zbiorem powiązanych programów. Normalnie, plik archiwum systemu Debian ma nazwę, która kończy się na .deb.
Wewnętrzny format pakietu binarnego Debiana jest opisany w instrukcji deb(5). Ten wewnętrzny format jest tematem zmian (pomiędzy głównymi wydaniami systemu Debian GNU/Linux), dlatego zawsze używamy dpkg-deb(8) do manipulowania plikami .deb .
3.1 Na jakim sprzęcie można uruchomić system Debian GNU/Linux?
Debian GNU/Linux zawiera kompletny kod źródłowy dla wszystkich zawartych w nim aplikacji, więc powinien działać na wszystkich platformach, które są wspierane przez jądro Linux; szczegóły można znaleźć w Linux FAQ
Obecne wydanie systemu Debian GNU/Linux 3.1, zawiera kompletną binarną dystrybucję dla następujących architektur:
i386: obejmuje komputery pracujące z procesorami Intela lub kompatybilnymi z Intelem, czyli Intelowskie 386, 486, Pentium, Pentium Pro, Pentium II (zarówno Klamath jak i Celeron), Pentium III, i większość kompatybilnych procesorów AMD, Cyrix i innych.
Instalacja Debiana GNU/Linux przez Internet
Jeśli dysponujesz stałym dostępem do Internetu, możesz go wykorzystać do instalacji Debiana. Początkowo pobiera się niezbędny do uruchomienia instalacji fragment a następnie instaluje się całą resztę z poziomu programu instalacyjnego.
Ten sposób instalacji wymaga analogowego połaczenia PPP lub dostępu do Internetu poprzez Ethernet (w tym przy pomocy karty PCMCIA w laptopie). Niestety nie jest możliwa instalacja z wykorzystaniem wewnętrznych kart ISDN.
Istnieją dwa sposoby instalacji przez sieć: Minimalna płyta CD: Zamiast pobierać cały 650 MB obraz CD wystarczy, że pobierzesz plik obrazu z podstawowymi elementami niezbędnymi do zainstalowania pozostałych fragmentów. Na dzień dzisiejszy, aby skorzystać z tej metody niezbędny jest dostęp do nagrywarki CD.
Dyskietki: Możesz pobrać kilka plików obrazów dyskietek, zapisać je na nośniku a potem rozpocząć instalację uruchamiając z nich komputer.

<  1  2  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Dysk twardy Dysk twardy jest trwałą pamięcią komputera. Oznacza to, że wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączenia komputera.
  • Ochrona danych osobowych Wykorzystanie we własnej działalności gospodarczej informacji pochodzącej od byłego pracodawcy, jest w świetle tej ustawy nielegalne i zagrożone karą ograniczenia wolności do lat 2.
  • Maszyny cyfrowe - historia W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła się architektura W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła się architektura RISC (Reduced Instruction Set Computer).
  • Eniac Cudo ważyło 30 ton i pobierało 140kW energii na godzinę. Każda szafa miała ręcznie regulowany nawilżacz powietrza, a termostat zatrzymywał maszynę gdy któraś część przekroczyła 48st C
NEWSY
  • Ferrari 360 GT Evo Kiedy w zasięgu wzroku pojawi się samochód z rumakiem na masce, możesz być pewien ulicznych zamieszek. Ferrari to agresor, którego nie powinno się puszczać bez kagańca.
  • SuitSat Czegoś tak szalonego w historii astronautyki jeszcze nie było. Ze stacji orbitalnej ISS wyrzucono skafander kosmiczny z nadajnikami radiowymi, który stał się samodzielnym satelitą.
  • Latające elektrownie Większość znanych dotychczas nowoczesnych sposobów pozyskiwania energii na dużą skalę związanych jest z ziemią. Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, żeby szukać jej na dużych wysokościach?
Copyright © 2007-2009seoteka