Wyszukiwarka
Polityka kredytowa
Dodał admin, 2007-12-30 Autor / Opracowanie: Studentka_1984
Uważa się powszechnie, ze zasady działania banków powinny uniemożliwić przenoszenie ryzyka na klientów deponujących w nich swoje oszczędności. Uznaje się więc, ze ryzykiem należy obciążać właścicieli

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >


3. Forma umowy: K- w formie pisemnej; P- zgodnie z kodeksem cywilnym jeżeli wartość jest > od 2000 złoty (obecnie) powinna być stwierdzona pismem. W praktyce z reguły jest zawierana na piśmie.
4. Termin zwrotu: K – jednoznacznie określony; P- może, ale nie musi być określony. Jeżeli w umowie pożyczki nie oznaczono terminu zwrotu to na podstawie Kodeksu Cywilnego zwrot pożyczki powinien nastąpić po 6 tygodniach licząc od dnia wypowiedzenia jej przez pożyczkodawcę.
5. Podstawa prawna: K- prawo bankowe; P- Kodeks Cywilny (umowa pożyczki jest umową nazwaną) oraz prawo bankowe.
6. Odpłatność: K- jest zawsze odpłatny; P- może być odpłatna lub nie (pożyczka pracownicza). Jednak w przypadku pożyczki od banku zawsze jest odpłatna. Jeżeli w umowie pożyczki bankowej nie ustalono wysokości odsetek to przyjmuje się, ze bankowi należą się tzw. odsetki ustawowe.
Kredyty konsorcjalne- zasadniczą cechą tych kredytów jest to ze w roli kredytodawcy wstępują co najmniej dwa banki. Zawierane są najczęściej gdy:
* kwota kredytu jest na tyle wysoka, ze jeden bank nie jest w stanie sfinansować całej transakcji
• bank jest na tyle zaangażowany w finansowanie danego klienta, ze nie może ze względu na konieczność przestrzegania określonych norm ostrożnościowych udzielić kolejnego kredytu
• bank jest zainteresowany transakcją, ale ryzyko jest na tyle wysokie, ze woli podzielić je pomiędzy bankiem uczestniczącym w konsorcjum.

Kredyty konsumenckie udzielane są w oparciu o ustawę z 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim. Kredyty te należą do podstawowych kredytów udzielanych osobom fizycznym. Zasadniczą intencją ustawodawcy było ułatwienie klientom porównywania ofert kredytowych różnych instytucji w związku z czym w ustawie znalazły się zapisy zobowiązujące wszystkie instytucje kredytowe do informowania kredytobiorcy o wysokości rzeczywistej stopy procentowej obliczonej zgodnie ze wzorem z ustawy. Stopa ta ma informować o łącznym koszcie kredytu po uwzględnieniu wszystkich opłat i prowizji.
Ustawa dotyczy wszystkich kredytów udzielanych konsumentom (tylko osobom fizycznym) do celów bezpośrednio nie związanych z działalnością gospodarczą.
Zatem kredytem konsumenckim jest:
• kredyt bankowy ( w tym również na cel mieszkaniowe)
• pożyczka (w rozumieniu K.C)
• odroczenie zapłaty ceny przez klienta
• kredyty udzielane przez SKOK
• kwota kredytów nie może być wyższa niż 80000 złotych
Ustawa dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy w ramach swej działalności udzielają kredytów konsumenckich tzn. banków i innych instytucji finansowych, handlowców kredytujących sprzedaż , lombardów.
Ustawy nie stosuje się do osób fizycznych, które prywatnie udzielają pożyczek.
Istotne zmiany w funkcjonowaniu kredytów konsumenckich wprowadziła ustawa z 7 lipca 2005 roku o zmianie ustawy Kodek Cywilny oraz zmianie niektórych innych ustaw, która wprowadziła m.in. odsetki maksymalne. Ustalono, że maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekroczyć 4 krotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP (odsetki maksymalne). Ograniczenie to odnosi się nie tylko do kredytów konsumenckich ale wszystkich kredytów oraz np. obligacji.
Przywołana ustawa z 7 lipca 2005 roku wprowadziła zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim:
• łączna kwota wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawieraniem umowy o kredyt konsumencki z wyłączeniem udokumentowanych lub wynikających z innych przepisów prawa kosztów związanych z ustanowieniem, zmianą lub wygaśnięciem zabezpieczenia i ubezpieczeń (w tym kosztów ubezpieczenia spłaty kredytu ) nie może przekroczyć 5% kwoty udzielonego kredytu konsumenckiego; 

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Inflacja Wszelka działalność gospodarcza wiąże się z ponoszeniem korzyści jak i strat. Ponadto, zmiana działalności gospodarczej wywołuje korzyści i straty w różnym stopniu odczuwalne przez społeczeństwo.
  • Handel międzynarodowy Handel międzynarodowy, mimo postępującej globalizacji, jest nadal jednym z głównych powiązań gospodarek poszczególnych państw z gospodarką światową.
  • Czek i transfer pieniądza Gdy złoto było wykorzystywane w charakterze środka cyrkulacji, tworzenie pieniądza przypominało wyrób biżuterii.
  • Ryzyko w inwestowaniu Mierniki zagrożenia – jedna z metod jest wartość narażona na ryzyko czyli miara możliwych strat podawana z określonym prawdopodobieństwem dla danego okresu
NEWSY
  • BBC komentuje Killzone 2 British Broadcasting Company opisało ostatnio, będącą jeszcze w produkcji, grę Killzone 2. Dziennikarze stacji, jako jedni z pierwszych, mieli okazję pograć w demo tytułu. Wrażenia ?
  • Rząd stara się filtrować internet Według raportu ogłoszonego o północy przez sojusz wyższych uczelni \
  • Jak zabezpieczyć się przed stratą bagażu Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie bagażu. Jednak nawet, gdy pasażer takiego ubezpieczenia nie posiada można liczyć na uzyskanie odszkodowania z polisy odpowiedzialnego za szkodę.
Copyright © 2007-2009seoteka