Wyszukiwarka
Polityka kredytowa
Dodał admin, 2007-12-30 Autor / Opracowanie: Studentka_1984
Uważa się powszechnie, ze zasady działania banków powinny uniemożliwić przenoszenie ryzyka na klientów deponujących w nich swoje oszczędności. Uznaje się więc, ze ryzykiem należy obciążać właścicieli

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >


Ad2) W zakresie wyboru klienta z punktu widzenia polityki kredytowej banku należy dokonać rozróżnienia pomiędzy klientem indywidualnym, korporacyjnym czy zdecydować się na obsługę obydwu grup klientów. Ma to istotne znaczenie ponieważ każda z wymienionych grup klientów charakteryzuje się odmiennymi cechami i oczekiwaniami wobec banku. Klient indywidualny to klient duży, liczebny, jego potrzeby współpracy z bankiem są różnorodne i oczekujący w warunkach polskich pomocy i doradztwa.
Ad3) W zakresie oferty produktowej ważne jest określenie w polityce kredytowej czy oferta banku ma mieć charakter produktowy czy otwarty na potrzeby klienta ( czyli podejście proklientowskie).
W pierwszym przypadku proponowane przez bank kredyty stanowią określoną zamkniętą ofertę, z której klient może skorzystać lub nie.
W przypadku drugim oferta banku stanowi jedynie główną płaszczyznę współpracy w ramach której bank będzie chciał w maksymalnym  stopniu zaspokoić potrzeby klientów.
Praktyka wskazuje, ze powszechnie stosowane jest podejście drugie.
Ad 4,5) Podstawowym zagadnieniem jest udzielanie kredytów podmiotom posiadającym zdolność kredytową. Każdy bank określa sposób dokonywania oceny zdolności. Polityka kredytowa powinna między innymi poprzez zdolność kredytową określać dopuszczalny poziom ryzyka (komu można udzielić kredyt a komu nie). W zależności od rodzaju klienta stosuje się różne metody oceny zdolności kredytowej.
Ad6) Z uwagi na mnogość możliwych prawnych form zabezpieczenie zwrotności kredytu w polityce kredytowej banków należy zwracać uwagę na zabezpieczenia o sprawdzonej w praktyce dobrej jakości lub te które na skutek zmiany ustawodawstwa zyskały lub straciły znaczenie.
Ad7) Jednym z istotnych elementów polityki kredytowej jest określenie zasad podejmowania decyzji kredytowych w tym min szczebla podejmowania decyzji oraz zakresu kompetencji osób podejmujących decyzję na różnych szczeblach struktury banku.
Ad8,9) W polityce kredytowej powinny być określone zasady monitorowania umów kredytowych oraz reguły postępowania banków w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w realizacji umów; chodzi o częstotliwość postępowania upominawczego, okoliczności wypowiedzenia umów kredytowych i o rozpoczęciach windykacji należności przez bank.

Samodzielność banków komercyjnych a ograniczenia wynikające z norm ostrożnościowych funkcjonowania NBP i przepisów bankowych.
Uchwałą z lipca 2006 roku utworzoną Komisję Nadzoru Finansowego. Przejęła kompetencje ( KPW i G; KNU i FE; KNB) –tych organów nadzorczych, z tym że KNB zostanie zlikwidowana 31 XII 2007.
Jednym z podstawowych norm ostrożnościowych istotnych z punktu widzenia działalności kredytowej banków komercyjnych jest współczynnik wypłacalności. Uważa się powszechnie, ze zasady działania banków powinny uniemożliwić przenoszenie ryzyka na klientów deponujących w nich swoje oszczędności. Uznaje się więc, ze ryzykiem należy obciążać właścicieli. Stąd tak duże znaczenie w regulacjach bankowych ma kapitał. Podstawową normą bezpieczeństwa stosowaną w bankowości staje się tzw. adekwatność kapitałowa, której poziom oblicza się jako relację między funduszami własnymi a wielkością ryzyka  jaką bank ponosi w bieżącej działalności . Określony mechanizm wyliczania adekwatności kapitałowej i ustalona norma (współczynnik wypłacalności = 8%) stanowi nie tylko kryterium oceny, ale przede wszystkim określa tempo i kierunek rozwoju działalności banków.
W Polsce 15%-16% to kredyty nieregularne w stosunku do całego sektora bankowego. Dopuszczalna norma to 10%. Musi to być taka wysokość, żeby można było je przenieść w straty i mogły być pokryte w całości z funduszy własnych. Depozyty nie powinny być naruszone. 

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Finanse bubliczne W systemie finansów publicznych centralne miejsce zajmuje budżet państwa. Wynika to nie tylko stąd, że w budżecie państwa gromadzi się i dzieli największą część środków publicznych
  • Operacje otwartego banku OOR to operacje kupna sprzedaży papierów wartościowych przez bank centralny od banków komercyjnych. Umożliwiają one bankowi centralnemu na zwiększenie (zmniejszenie) płynności sektora bankowego
  • Mobbing Mobbing to rodzaj terroru psychicznego ze strony pracodawcy, przełożonego, lub grupy pracowników, skierowany przeciwko jednemu pracownikowi lub wyodrębnionej grupie pracowników
  • Zabezpieczenia kredytu bankowego Podstawowym warunkiem otrzymania przez kredytobiorcę kredytu bankowego jest przedstawienie odpowiednich zabezpieczeń
NEWSY
  • iPLUS iPlus to największy zasięg szerokopasmowego dostępu do internetu w technologii 3G oraz superszybki internet w technologii HSDPA. Usługi trzeciej generacji dostępne są już w ponad 80 różnych
  • Muzea sztuki Jedną z atrakcji Petersburga są liczne muzea. Znajdują się wśród nich takie renomowane placówki, jak Ermitaż i Muzeum Rosyjskie, ale warte zwiedzenia są również dziesiątki innych,
  • Google AdSense dla mobile web Google szuka beta testerów do swojej nowej usługi, platformy Google AdSense przygotowanej specjalnie dla urządzeń przenośnych.
Copyright © 2007-2009seoteka