Wyszukiwarka
Linux Mandriva
Dodał admin, 2007-08-05 Autor / Opracowanie: Marcin D.
Mandriva Linux (dawniej Mandrakelinux) został stworzony w 1998 w celu uczynienia Linuksa łatwiejszym w użytkowaniu dla wszystkich. Wówczas Linux był już dobrze znany ze względu...

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >


Linux podobnie jak większość nowoczesnych systemów operacyjnych ma wygodny i łatwy w użyciu interfejs graficzny, podobny również do Windowsowych okienek, tzw. X-Window.

Wspomniany X-Windows to specyficzne środowisko graficzne Linuxa, które do złudzenia przypomina Windowsowe okienka. Mamy tu do wyboru kilkanaście menadżerów okienek, które w zależności od urozmaiceń swojego interfejsu wymagają odpowiedniej ilości wolnej pamięci RAM. Dostępne są 2 interfejsy graficzne KDE i GNU. Najbardziej pamięciożernym jest KDE (minimum 32 a najlepiej 48 lub 64 MB RAM'u), ale za to jest to menadżer najłatwiejszy w konfiguracji i dostosowaniu go do indywidualnych upodobań użytkownika. Obsługa odbywa się w nim analogicznie jak w Windows 95, bezpośrednio spod grafiki przy wykorzystaniu wbudowanego mechanizmu "przeciągnij i upuść" i innych tego typu ułatwień znanych z Windowsowych okienek, z tym, że na tej platformie jeszcze nie wszystko działa tak jak należy a większość programów nadal pracuje lub jest uruchamiana w trybie tekstowym.

Konfiguracja polega z reguły na edycji odpowiedniego pliku w edytorze tekstowym a wyszukanie odpowiednich danych w większości przypadków wymaga przeczytania anglojęzycznej dokumentacji. Po odpowiedniej konfiguracji możemy jednak ustawić menu i wszystkie komunikaty np. w języku polskim.


Linux w dużym stopniu zawdzięcza swoją popularność doskonałej stabilności działania, dzięki czemu znalazł zastosowanie w narzędziach programistycznych i serwerowych a przez to staje się coraz bardziej popularny. Przybywa również programów przeznaczonych na tę platformę operacyjną, dzięki czemu "pingwinek" z pewnością bedzie konkurować z Windowsem także na scenie domowych zastosowań.


Różnice w stosunku do innych systemów operacyjnych Linux:
Dzięki rozpoznawanym przez wiele osób graficznemu procesowi instalacji, Mandrake Linux oferuje najbardziej zaawansowane i wydajne wykrywanie sprzętu.
Graficzne podejście do administracji systemu, jako dodatek do zarządzania z wiersza poleceń, czyni z Linuksa Mandrake system operacyjny integrujący i zarządzający systemem za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Przeczy twierdzeniu, że Linuksem można zarządzać tylko z trybu tekstowego i wiersza poleceń.

Przyjazne i zintegrowane środowiska
Perfekcyjna integracja przyjaznych dla użytkownika graficznych środowisk takich jak KDE i GNOME zapewnia komfort i łatwość używania.
Kilka prekonfigurowanych poziomów bezpieczeństwa
Mandrake Linux oferuje kilka prekonfigurowanych poziomów bezpieczeństwa. Użytkownik może jednak ustawić żądany poziom bezpieczeństwa odpowiadający aktualnym potrzebom.
Scentralizowany system zarządzania
Dzięki Centrum Sterowania Mandrake, użytkownik może administrować całym system za pośrednictwem jednego panelu.<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Nowoczesne platformy przekazu informacji W dzisiejszych czasach dostęp do informacji, i jej powszechność stanowią jeden z warunków realizacji praw człowieka, oraz konstytucyjnych praw obywateli.
  • Dysk twardy Dysk twardy jest trwałą pamięcią komputera. Oznacza to, że wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączenia komputera.
  • MAC OS X MAC OS X powstał w oparciu o mikrojądro Mach oraz usługi i narzędzia zaczerpnięte z projektów NetBSD oraz FreeBSD. Jego podstawą jest opracowancy w Apple Computer
  • Komputery a systemy sieciowe Aby zrozumieć, jaką rolę odgrywają komputery w systemach sieciowych, rozważmy Internet. Internet jest ważnym zasobem, istotnym w funkcjonowaniu biznesu, przemysłu i szkolnictwa
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka