Wyszukiwarka
Linux Mandriva
Dodał admin, 2007-08-05 Autor / Opracowanie: Marcin D.
Mandriva Linux (dawniej Mandrakelinux) został stworzony w 1998 w celu uczynienia Linuksa łatwiejszym w użytkowaniu dla wszystkich. Wówczas Linux był już dobrze znany ze względu...

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >


Kod źródłowy Linuxa jak i sam system jest bezpłatny i dostępny dla każdego bez żadnych ograniczeń. Natomiast firmy komercyjne zarabiają, tworząc i sprzedając tzw. dystrybucje Linuxa, czyli wersje instalacyjne, zawierające program, kod źródłowy oraz dodatkowe programy użytkowe przystosowane dla tego systemu. Cena obejmuje zebranie wszystkich programów w całość, wytłoczenie CD, oraz wydrukowanie podręcznika użytkownika. Poszczególne wersje dystrybucyjne różnią się jakością dołączonej dokumentacji, programem instalacyjnym oraz ilością i aktualnością dołączonego oprogramowania (stąd różnica liczby płyt CD-ROM w poszczególnych dystrybucjach), przy czym coraz częściej można spotkać również darmowe wersje dużych programów komercyjnych na tą platformę takich jak pakiety biurowe (StarOffice), przeglądarkę internetową i klienta pocztowego (N. Communicator) czy programy graficzne (np. Gimp).

Darmowe wersje Evaluation można znaleźć na dodatkach CD czasopism komputerowych lub w Internecie. Oprócz całkowitej bezpłatności główną zaletą Linuksa są małe wymagania sprzętowe. Do wykonywania podstawowych zadań wystarczy mu komputer 386 z 4 MB pamięci RAM. Poza tym Linux funkcjonuje także sprawnie na innych platformach sprzętowych takich jak: Power-PC, Power-Mac, Atari czy Amiga.

Linux stał się bardzo popularnym systemem dla serwerów internetowych, używany jest przez miliony osób również jako system operacyjny stosowany w biurach i domach. Linux dorównuje (a często przewyższa) możliwościami komercyjnym systemom UNIXowym. Dostępnych jest ponad 20 odmian Linuxa pochodzących od firm, różnych organizacji i osób prywatnych.

Z poziomu Linuxa możliwy jest dostęp do partycji Windows 95/98 (FAT 16/32) oraz Windows NT (NTFS). Co ciekawe w Linuxie możemy również uruchamiać prawie wszystkie 16 i 32 bitowe aplikacje Windows, aby to zrobić potrzebny jest jednak tzw. emulator (np. Wine).

Najpopularniejsze dystrybucje Linuxa to:
RedHat - najbardziej popularna dystrybucja, relatywnie prosta w instalacji i administracji.
S.u.S.E - niemiecka dystrybucja, ostatnio zyskała dużą popularność.
Debian - bardzo stabilny ale trudny w administracji, tworzony przez grupę programistów-zapaleńców.
Mandrake - dystrybucja początkowo rozwijana w oparciu o Red Hat'a - teraz jest odrębnym produktem.
SlackWare - najstabilniejsza i najbezpieczniejsza dystrybucja, niestety trudna w konfiguracji.
Pld Linux Distributon - polska dystrybucja oparta na Red Hat.
Aurox - kolejna polska dystrybucja
Pocket Linux - polska dystrybucja (mieści się na jednej dyskietce!!).
Knoppix - uruchamiany bezpośrednio z płyty CD bez potrzeby instalowania na dysku twardym. Idealny dla początkujących!!

Wszystkie pakiety dystrybucyjne Linuxa bazują na tym samym jądrze (kernelu), a mogą tylko wystąpić różnice pomiędzy wersjami. Kernel zawiera podstawowe funkcje systemu operacyjnego, ładuje niezbędne sterowniki systemu plików, obsługi sieci oraz dołączonych urządzeń i mnóstwo, uruchamianych z linii poleceń narzędziowych programów pomocniczych.
Instalacja i późniejsze użytkowanie systemu w zależności od wersji nie należy do specjalnie łatwych i wymaga już pewnej znajomości komputera (to nie to, co instalacja Windows), musimy przeznaczyć mu osobną partycję Ext2 na HDD i odpowiadać na szereg niezrozumiałych pytań zadawanych przez program instalacyjny.



<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Edytor tekstu Edytory tekstów są najczęściej używanym rodzajem programów. Nowoczesny edytor to nie tylko możliwość napisania każdego tekstu, ale jest to również możliwość tworzenia złożonych rysunków
  • Bezprzewodowe sieci oraz jej protokoły i standarty Sieć bezprzewodowa używa fal elektromagnetycznych (radiowych lub podczerwonych) do wysyłania i odbierania danych z jednego punktu dostępowego do drugiego przez medium, jakim...
  • Maszyny cyfrowe - historia W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła się architektura W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła się architektura RISC (Reduced Instruction Set Computer).
  • Wi-Fi Technologia Wi-Fi może służyć do łączenia ze sobą dwóch lub więcej komputerów w sieć typu peer-to-peer, jednak najczęściej tworzony jest punkt dostępowy z anteną o większej mocy.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka