Wyszukiwarka
MAC OS X
Dodał admin, 2007-08-05 Autor / Opracowanie: Marcin D.
MAC OS X powstał w oparciu o mikrojądro Mach oraz usługi i narzędzia zaczerpnięte z projektów NetBSD oraz FreeBSD. Jego podstawą jest opracowancy w Apple Computer

<  1  2  3  


INSTALACJA DLA SYSTEMU MAC OS X
Na komputerach Macintosh TEX Live obsługuje jedynie system operacyjny Mac OS X (starsze systemy z działającym systemem TEX mogą korzystać z makr, fontów i dokumentacji o ile zainstalujemy rozszerzenie Joliet dostępne na http://www.tempel.org/joliet). Instalacja w Mac OS X może być wykonana na dwa sposoby:
• za pomocą programu i-Installer załączonego w pliku Mac OS X/II2.dmg;
• za pomocą skryptu install-tl.sh, podobnie jak dla innych wersji Unix.
1. I-Installer: instalacja z sieci Internet
Program i-Installer załączono w dystrybucji TEX Live jako alternatywę dla standardowego programu instalacyjnego. W zasadzie nie korzysta on z zawartości dystrybucji, zamiast tego system TEX jest pobierany z sieci (ok. 70 MB). Zaletą jest tu łatwość aktualizacji oprogramowania.
Aby użyć i-Installer należy zamontować./Mac OS X/II2.dmg, uruchomić program i zainstalować przynajmniej TeX Foundation oraz TeX Programs. Instalacja pierwszego kończy się bez konfiguracji; gdy tylko zainstalujemy „programy TEX-owe”, ukaże się środowisko graficzne (GUI), w którym wykonamy niezbędne kroki konfiguracyjne.
Program i-Installer działa dla położenia drzewa katalogów zgodnego z TEX. Jeśli wykonamy standardową instalację w innym katalogu, nie będzie można użyć programu do aktualizacji oprogramowania.
2. Instalacja za pomocą install-tl.sh
Skrypt install-tl.sh jest skryptem powłoki sh (rozpoczyna się instrukcją #!/bin/sh), ale powłoka tcsh pierwszych wersji systemu Mac OS X nie potrafiła go wykonać. Najlepiej do tego wykorzystać powłokę bash, która w systemie Mac OS X nie była wcześniej instalowana domyślnie. Gdy nasz system nie posiada jeszcze powłoki bash, łatwo ją zainstalować z sieci bądź po prostu należy zaktualizować (także z sieci) cały system.
3. Środowiska pracy w Mac OS X
Na komputerach Macintosh używamy zwykle TEX-a w środowisku pracy obejmującym wiersz poleceń, edytor, program do podglądu itp. Mamy do wyboru kilka takich środowisk:
• TeXShop
• ITeXMac
• Mac-emacs
Powyższe środowiska stosują /usr/local/teTeX jako domyślną lokalizację oprogramowania TEX-owego, wobec tego instalację należy wykonać w tym katalogu (bądź zmienić konfigurację środowiska).
4. Strona kodowa Macintosh CE
Piszący po polsku użytkownicy Mac OS X mają do wyboru stosowanie dwóch 8-bitowych stron kodowych:
iso8859-2
– co się wiąże z wykorzystywaniem standardowego oprogramowania uniksowego (Cocoa używa wyłącznie unikodu), jak na przykład Emacsa.
Mac CE
– co pozwala na stosowanie tradycyjnego (Carbon) oprogramowania jak np.: BBEdit. Weźmy pod uwagę ten przypadek.
Na TEX Live w standardowych pakietach LATEX-a znajduje się plik macce.def, który pozwala LATEX-owi wczytywać polski tekst z wykorzystaniem pakietu inputenc:
usepackage[macce]{inputenc}
Ponadto mamy tablice przekodowań dla Mac CE, niewymagające stosowania pakietu inputenc. Zamiast niego wystarczy wpisać deklarację w pierwszym wierszu pliku:
%& --translate-file=macce-pl

<  1  2  3  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Obróbka zdjęć Artykuł opisujący tagie zagadnmeinia z fotografii jak obóbka zdjęć obiektywy czy też sama fotografia cyfrowa i analogowa.
  • Projekt sieci lokalnej Sieć lokalna (Local Area Network stąd używany także w języku polskim skrót LAN) najmniej rozległa postać sieci komputerowej, zazwyczaj ogranicza się do jednego budynku lub kilku pobliskich budynków
  • Procesor Intel - AMD PROCESOR- Jest to układ scalony, którego działanie polega na wykonywaniu instrukcji programów. Jego rolę przyrównać można do roli mózgu.
  • Linux Debian Projekt Debian został stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na początku był sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). (Marcin D.)
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka