Wyszukiwarka
Urbanizacja
Dodał admin, 2007-12-14 Autor / Opracowanie: Sebastian Kosowski
Przez urbanizację rozumiemy proces rozwoju miast już istniejących, wzrost liczby nowych miast oraz w rezultacie powiększanie się obszarów miejskich.

<  1  2  3  


Analiza zagęszczenia ludności w dużych aglomeracjach miejskich i zjawiska dewiacji społecznych jednoznacznie wykazuje , że wielkości te są wprost proporcjonalne.
W dużych skupiskach ludzi stwierdza się wzrost takich zjawisk jak: zakłócenie relacji międzyludzkich, agresywność, choroby somatyczne i psychiczne, alkoholizm, narkomania, samobójstwa, gwałty, rabunki, zachowania antyspołeczne często mające podłoże stresowe.
Szereg naukowców przyczyny tych zjawisk tłumaczy teorią tzw. odległości międzyosobniczej występującej w świecie zwierzęcym. W myśl tej teorii, każda populacja dąży do nieograniczonego rozwoju, przy jednoczesnym wbudowaniu w nią czynników ograniczających jej rozwój. Czynnikiem decydującym o wzajemnej relacji między tymi tendencjami jest zagęszczenie populacji.
W odniesieniu do środowiska ludzkiego, nadmierne zagęszczenie na danym terenie, co ma miejsce w dużych aglomeracjach miejskich, może być przyczyną dewiacji o których mowa wyżej.
Jeśli dać wiarę zastosowaniu tej teorii do środowiska ludzkiego, należałoby dążyć do ograniczenia rozwoju aglomeracji miejskich.

Dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego w okolicy dużych aglomeracji miejskich są skutki powodowane przez odpady komunalne, zwłaszcza gdy są one deponowane na wysypiskach nienależycie izolowanych od gruntu.
Transport odpadów na wysypiska znacznie odległe od miast, przyczynia się dodatkowo do negatywnych konsekwencji motoryzacyjnych.
Pewną nadzieją są tu spalarnie odpadów zlokalizowane w obrębie miast, pod warunkiem, że będą one odpowiadać surowym reżimom technicznym i eksploatacyjnym.
Także segregacja odpadów komunalnych, będąca wynikiem dużej aktywności i świadomości społecznej i dobrej organizacji, może się przyczynić do zmniejszenia tego problemu.

W dużych środowiskach miejskich stwierdza się obniżenie odporności organizmu i wzrost zachorowalności mieszkańców w wyniku nałożenia się czynników środowiskowych i biologicznych. Charakterystycznym objawem są w dużych miastach epidemie i inne choroby rozprzestrzeniające się w dużym zagęszczeniu, a także alergie będące wynikiem degradacji środowiska.
Z analizy przedstawionych problemów związanych z urbanizacją nasuwają się zasadnicze wnioski:
• urbanizacja wymaga szczególnej ochrony elementów środowiska naturalnego,
• nie należy sprzyjać rozwojowi aglomeracji miejskich.

<  1  2  3  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Pestycydy Głównym zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka oraz fauny i flory są związki organiczne pochodzenia antropogennego.
  • Nowy serwis komputerowy w Krakowie specjalizujący się w produktach Apple Prezentacja naszego nowego serwisu komputerowego w Krakowie połączona z analizą branży oraz konkurencji w Krakowie
  • O Prawie Harcerskim Przy Ognisku Książkę, którą wybrałem o wychowaniu, nosi tytuł: O Prawie Harcerskim Przy Ognisku, autorem tej ksiązki jest W. Hauser, została wydana w Warszawie w 1998r przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
  • Struktura przemysłu Już jakieś 20 tysięcy lat temu człowiek rozpoczął eksploatację kamienie i złóż węgla kamiennego. Zasadniczy rozwój górnictwa światowego rozpoczął się jednak dopiero w XVI wieku
NEWSY
  • Konferencja Narzędzia Informatyczne Wspomagające Zarządzanie Nieruchomościami SC Consulting we współpracy z IFMA Polska ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w II edycji konferencji: „Narzędzia Informatyczne Wspomagające Zarządzanie Nieruchomościami”,
  • Ferrari 360 GT Evo Kiedy w zasięgu wzroku pojawi się samochód z rumakiem na masce, możesz być pewien ulicznych zamieszek. Ferrari to agresor, którego nie powinno się puszczać bez kagańca.
  • Nowy sposób na recykling Amerykańska firma Global Resource Corporation (GRC) opracowała innowacyjną metodę recyklingu tworzyw sztucznych. Polega ona na wykorzystaniu specjalnej mikrofalówki, do której wkłada się tworzywa.
Copyright © 2007-2009seoteka