Wyszukiwarka
Leasing
Dodał admin, 2007-12-13 Autor / Opracowanie: Sebastian Kosowski
Aby rozpocząć nowy rodzaj działalności lub powiększyć zakres dotychczasowej, firma musi przede wszystkim uzyskać fundusze na inwestycje.

<  1  2  3  4  5  6    >


Leasing a kredyt
W celu dokonania zakupu przedmiotu leasingu, firma leasingowa zazwyczaj korzysta z kredytu bankowego. Klient w ustalonym w umowie okresie spłaca raty leasingowe a firma leasingowa spłaca kredyt bankowy. Nasuwa się pytanie, czy nie lepiej byłoby w takiej sytuacji, gdyby klient starał się o kredyt bankowy osobiście. Istnieje jednak kilka powodów dla których byłoby to znacznie mniej opłacalne niż korzystanie z oferty firmy leasingowej. Banki nie są przygotowanie do obsługi tak wielkiej ilości klientów. Wymagają przedstawienia wielu zabezpieczeń i poręczeń ? w umowie leasingowej zabezpieczeniem niekiedy jest sam przedmiot leasingu. W przypadku leasingu operacyjnego czynsze laesingowe stanowią koszt uzyskania przychodu, co czyni leasing tańszym od kredytu bankowego a formalności związane z zawieraniem umowy leasingowej sprowadzone zostały do minimum.
Firma leasingowa jako duży odbiorca może przy nabywaniu dóbr będących przedmiotem leasingu wynegocjować korzystniejsze ceny niż pojedynczy inwestor. Możliwe jest również, że pewne koszty bieżące, które ponosi się nawet w przypadku kupna na kredyt kształtują się korzystniej jeśli są ponoszone przez spółkę leasingową a nie przez samego inwestora.

Jednakże wbrew rozpowszechnionym w reklamie leasingu sloganom nie jest tak, że tylko leasing daje szansę pełnego sfinansowania obiektu. Taki pogląd wymaga modyfikacji. Po pierwsze firmy leasingowe nie zgadzają się na ślepo do zabezpieczania swoich roszczeń tylko poprzez przedmiot leasingu. Zależnie od oceny wiarygodności klienta domagają się niekiedy dodatkowych zabezpieczeń lub opłat przy zawarciu umowy. Po drugie instytucje kredytowe w poszczególnych przypadkach bywają gotowe, przy pozytywnej ocenie klienta i rodzaju inwestycji do pełnego jej sfinansowania.

Plusy i minusy leasingu

Elastyczne warunki umowy - możliwość negocjowania warunków najbardziej odpowiadających leasingobiorcy (np. sposób rozłożenia płatności w czasie)
Niskie nakłady kapitałowe zarówno w momencie zawierania umowy, jak i w czasie spłaty rat leasingowych. Pozwala to leasingobiorcy bardziej efektywnie spożytkować kapitał obrotowy
Korzyści podatkowe większe, niż w przypadku kupna za gotówkę lub z kredytu bankowego - prowadzące do zwiększenia środków obrotowych, będących do dyspozycji firmy
Korzyści podatkowe powaznie obniżaja koszt pozyskania środka trwałego
Leasing ułatwia dostęp do nowych technologii, umożliwia stałe unowocześnianie urzadzeń i procesów produkcyjnych (zwrot urządzeń leasingodawcy i zawarcie nowej umowy na nowocześniejsze)
Leasing pozwala zachować możliwość kredytowania. Firma może przecież potrzebować kapitału obrotowego, a leasing nie ma zwykle wpływu na aktualne linie kredytowe firmy.
Brak w Polsce jednoznacznych uregulowań prawno - podatkowych
Leasingobiorca nie uzyskuje od razu prawa własności do przedmiotu leasingu. Zwykle zakładana jest opcja wykupu po zakończeniu umowy.
Konsekwencje niedotrzymania warunków umowy przez leasingobiorcę są surowe : natychmiastowe przejęcie przez leasingodawcę przedmiotu umowy (z pominięciem drogi sądowej), natychmiastowa spłata wszystkich opłat leasingowych
Leasingobiorca jest zobowiązany do płacenia czynszów nawet w razie utraty, uszkodzenia lub innej przyczyny uniemożliwiającej korzystanie z przedmiotu leasingu (w razie zniszczenia lub kradzieży jest to niwelowane przez wypłacone odszkodowanie)
 

<  1  2  3  4  5  6    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Spółka Komandytowo - Akcyjna Spóła Komandytowo - Akcyjna jest ostatnią spółką osobową, nieznana dotychczas prawu polskiemu, a wprowadzona Kodeksem Spółek Handlowych z 15 września 2000 r.
  • Polski sektor bankowy System bankowy w Polsce w obecnym kształcie odpowiada rozwiązaniom występującym w krajach o rozwiniętych systemach finansowych. Jest on efektem przemian, które dokonywały się w latach 90.
  • Rozwój bankowości w Polsce Pierwszymi w Polsce bankami w ścisłym tego słowa zna¬czeniu były organizowane przez kościół banki pobożne - monter pietatis. Instytucje tego typu powstały we Włoszech w XV wieku.
  • Koszt kapitału własnego Banki powinny oferować swoim akcjonariuszom, obecnym i potencjalnym inwestorom, konkurencyjną rentowność inwestycji. Oznacza to, że stopa zwrotu z kapitału powinna być wyższa niż stopa inflacji
NEWSY
  • Coraz więcej firm prowadzi księgi on-line Prowadzenie księgowości on-line pozwala przesyłać elektronicznie faktury i sprawdzać na bieżąco rozliczenia prowadzone przez biuro rachunkowe. Jednak barierą dla firm
  • Plany urodzinowe Madonny Madonna znana jest z tego, że wszystko lubi mieć dopięte na ostatni guzik. Dlatego już teraz planuje 50. urodziny.
  • Tomasz Lis wraca do TVP Telewizja Polska S.A. zaprezentuje 25 lutego br. premierowy odcinek nowego, autorskiego programu Tomasza Lisa.
Copyright © 2007-2009seoteka