Wyszukiwarka
Preferencja płynności - teoria Keynesa
Dodał admin, 2007-12-12 Autor / Opracowanie: Studentka_1984
J. M. Keynes przedstawił swoją teorię pieniadza, zwaną teorią preferencji płynności,

<  1  2  3  4  5    >


Rynkowa stopa procentowa nadal będzie jednak miała tendencję do spadku, należy bowiem pamiętać, że wzrosła podaż pieniądza. Posiadacze dodatkowej gotówki znów będą kupowac obligacje, podbijając ich ceny i przyczyniajac się do spadku stopy procentowej, Nastepuje zachwianie racjonalnej struktury aktywow w skali całej gospodarki.
W wyniku wzrostu podaży pieniądza oraz substytucji obligacji i zasobów pieniężnych następuje spadek stopy procentowej.
Jednak może zaistnieć sytuacja, w ktorej wystąpi tak duży wzrost cen obligacji i tak duży spadek rynkowej stopy procentowej, że społeczeństwo będzie preferowało utrzymywanie wyłącznie zasobów pieniężnych. Nasili się spekulacyjny popyt na pieniądz. Sytuację tę Keynes okreslił jako pułapkę płynności (liquidity trap).
W drugim etapie transmisji spadek stopy procentowej zwiększa popyt na dobra inwestycyjne. W nowej sytuacji zwiększa sieę bowiem relatywnie stopa dochodowości inwestycji; relatywnie, tzn. w porownaniu z dochodowością papierów wartościowych. Przedsiębiorcom bardziej opłaca się inwestować w dobra realne niż lokować wolne środki na rynku pieniężnym. Obligacje są przecież drogie, a dochód stosunkowo niski.
W trzecim etapie transmisji wzrost wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw zwiększa dochody społeczeństwa przez działanie mnożnika inwestycyjnego.

Nie jest to jednak końcowy etap sekwencji zjawisk. W gospodarce działają też sily ograniczające ekspansje. Wzrost dochodów społeczeństwa zwiększa popyt na pieniądz z powodu występowania motywu transakcyjnego i przezornościowego. Następuje niejako cześciowa kompensata zjawisk. Wzrost popytu na pieniądz osłabia działanie efektów mnożnikowych, a niska stopa procentowa zwiększa spekulacyjny popyt na pieniądz. Społeczeństwo wyzbywa się płynnych aktywów finansowych, gdyż ceny ich są wysokie, a dochodowość niska. Rezultatem tych działań jest spadek rynkowych cen obligacji i wzrost stopy procentowej. Zahamowane zostają inwestycje, nie rosną rownież dochody społeczeństwa.
Niecały przyrost podaży pieniądza przekształca się więc w wydatki. Im niższa jest stopa procentowa, tym wyższa jest skłonność do utrzymywania rezerw gotówkowych. Ogólnie jednak, ekspansja monetarna ożywia produkcje i zwiększa zatrudnienie.

J. M. Keynes zwraca uwagę na sytuację, w której polityka pieniężna staje się bezużyteczna jako narzędzie pobudzania aktywności gospodarczej. Sytuację tę określa mianem pułapki płynności. Jest to sytuacja, w której rynkowa stopa procentowa kształtuje się na tak niskim poziomie, że popyt na pieniądz staje się nieskończenie duży. W okresach depresji gospodarczej stopa procentowa może obniżyć się tak bardzo, że w społeczeństwie zapanuje pogląd, iż dalszy jej spadek jest niemożliwy. Na ogół przewiduje sie jej wzrost,
a tym samym spadek rynkowych cen obligacji. To z kolei sprzyja utrzymywaniu zasobów pieniądza na jak najwyższym poziomie. Nie opłaca się przecież utrzymywać dochodów
w postaci obligacji, gdyż przewiduje sie straty z tytułu spadku ich wartości rynkowej. W takiej sytuacji każdy przyrost podaży pieniądza będzie unieruchomiony, ponieważ popyt na gotówkę jest nieograniczony. Realne wydatki nie zwiekszą sie. Obniżenie stopy procentowej w celu pobudzenia aktywnosci gospodarczej bedzie nieskuteczne. Jedynym sposobem na wzrost inwestycji i produkcji sektora prywatnego jest zwiększenie wydatków budżetowych, które bezpośrednio uruchamiają procesy mnożnikowe.
 

<  1  2  3  4  5    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Czynności bankowe Tradycyjne definicje banku określają bank jako przedsiębiorstwo usługowe, którego działalność polega wyłącznie na udzielaniu kredytów i zdobywaniu środków potrzebnych do sfinansowania kredytów.
  • Czek i transfer pieniądza Gdy złoto było wykorzystywane w charakterze środka cyrkulacji, tworzenie pieniądza przypominało wyrób biżuterii.
  • Ryzyko w inwestowaniu Mierniki zagrożenia – jedna z metod jest wartość narażona na ryzyko czyli miara możliwych strat podawana z określonym prawdopodobieństwem dla danego okresu
  • Leasing Aby rozpocząć nowy rodzaj działalności lub powiększyć zakres dotychczasowej, firma musi przede wszystkim uzyskać fundusze na inwestycje.
NEWSY
  • Aktualności z rynku nieruchomości - sierpień 2007 W II kwartale 2007 r. po raz pierwszy od półtora roku odnotowano spadki cen mieszkań na rynku wtórnym:
  • Infolinia dla klientów ZUS Osoby dzwoniące na infolinię mogą uzyskać informacje o celu wysyłania przez ZUS "Informacji o stanie konta w ZUS" oraz sposobach weryfikacji danych zawartych w tej informacji.
  • iPLUS iPlus to największy zasięg szerokopasmowego dostępu do internetu w technologii 3G oraz superszybki internet w technologii HSDPA. Usługi trzeciej generacji dostępne są już w ponad 80 różnych
Copyright © 2007-2009seoteka