Wyszukiwarka
Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze
Dodał admin, 2007-12-03 Autor / Opracowanie: Studentka_1984
MSG-zajmują się przepływem siły roboczej, towarów, usług, i wiedzy technicznej. Współczesne MSG to stosunki między krajami o różnych ustrojach i poziomach rozwoju gospodarczego

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|


8)gosp. świat, przestaje być sumą gospodarek narodowych, a staje się gosp. globalną (jeśli jest dekoniunktura to wszystkie gosp. wchodzą w stan recesji)
9) pojawienie się problemów globalnych (głód, zanieczyszczenie. środowiska, zadłużenie międzynar., terroryzm, wyczerpywanie się surowców nat.)

Cechy charakteryst. międzynar. wymiany siły roboczej we współczesnej gosp. świat.
Jak wiemy dynamika przepływu kapitału jest najwyższa spośród wszystkich elementów MSG. Dynamika przepływu siły roboczej jest dużo mniejsza.
Przyczyny międzynarodowych przepływów siły roboczej są związane zarówno: 1.z motywem ekonomicznym uzyskania wyższej płacy, potęgującym się bezrobociem. 2.jak i z przyczynami politycznymi. 3.ideologicznymi. 4.religijnymi. 5.rasowymi
Przepływy czynnika pracy powodują istotne konsekwencje ekonomiczne dla kraju eksportującego jak i importującego siłę roboczą.

Ewolucja kierunków i intensywności między. wymiany kapitału.
Przepływ kapitału następuje tylko w formie pieniężnej lub rzeczowej. Celem przepływu jest uzyskanie maksymalnej wartości dodatkowej (wys. stopy zysku) => przepływy o char. ekonom, lub mogą to być przepływy o char. politycznym lub humanitarnym (dary, subsydia, odszkodowania, zwrotna pomoc gosp.) Obroty kapitałem mają char. transferowy- wywóz kapitału nie jest natychmiast rekompensowany eksportem towarów lub usług (eksport kapitału w przyszłości oczekuje określonych korzyści). Bezpośrednim efektem przemieszczania się kap. w skali międzynar. jest: wzrost importu kraju przyjmującego kap., wzrost eksportu kraju wywożącego kap. Przepływ kap. nie powoduje przeniesienia praw własności (tak jak to jest w przypadku towarów), tylko praw użytkowania kapitału. Szybki i łatwy transfer kapitału dzięki liberalizacji przepisów obrotu kap. w wymianie międzynar. oraz rozwoju telekomunikacji jako gł. kanału przepływu kapitału. Obecnie duża część kap. uczestniczy w transakcjach spekulacyjnych (krótkoterminowe lokaty bankowe w różnych walutach, sprzedaż i zakup walut, papierów wartościowych celem osiągnięcia zysku wynikającego z różnic kursowych). Przyczyną tego jest duża rola rynków sformalizowanych - giełd pap. wart.

Wiedza techniczna jako przedmiot międzynarodowej wymiany gosp.; specyfika, formy i kierunki rozwoju.
Międzynarodowa wymiana wiedzy technicznej ma miejsce wtedy, gdy określona wiedza o charakterze ogólnym lub szczegółowym dostępna w danym momencie w jednym kraju staje się znana w innym w sposób inny niż całkiem niezależne badania, poszukiwania, gromadzenie doświadczenia. W imporcie wiedzy technicznej nośnikami są: towary, patenty, człowiek. Transfer ten odbywa się następującymi kanałami: migracje ludności, handel międzynarodowy, konferencje, sympozja, wymiana studentów, międzynarodowe transakcje patentami i licencjami, grabież. 8.Rola i znaczenie korporacji transnarodowych na rynku światowym
Wielkie korporacje trans narodowe to przedsiębiorstwa prowadzące dział. gospod. w co najmniej dwóch krajach. Istnieje zatem przed. Małe i co najmniej jedno wchodzące w jego skład, położone w innym kraju. Takie korporacje znajdują się zarówno na terenie państw. Przyczyną powstania jest zapewnienie lepszego dostępu do rynku kapitałowego, technologii, siły roboczej a także surowców i rynku zbytu w krajach, w których rozwijają swoja działalność, a także pokonanie wielu barier taryfowych, para- i pozataryfowych. W krajach wysoko rozwiniętych przedmiotem zainteresowania korporacji jest przemysł przetwórczy, a w krajach słabo rozwiniętych koncentrują się na przemyśle wydobywczym, spożywczym i chemicznym. Przy czym przemysł w tych krajach sprawdza się do montażu wyrobów opartych na podzespołach. Wytwarzanych w krajach macierzystych lub filiach w krajach wysoko rozwiniętych.


<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Inwentaryzacja w firmie Inwentaryzacja obejmuje ogół czynności zmierzających do ustalenia faktycznego stanu majątku jednostek gospodarczych.
  • Cechy leasingu Leasing stanowi formę finansowania inwestycji, polegającą na uzyskaniu środków inwestycyjnych w zamian za ustalony czynsz (raty leasingowe), bez konieczności ich bezpośredniego zakupu
  • Grupowanie i zliczanie materiału statystycznego W wyniku opracowania surowego materiału statystycznego zostaje on przekształcony w materiał zbiorczy, charakteryzujący całą badaną zbiorowość bądź próbę.
  • Rodzaje bankowości elektronicznej Bankowość elektroniczna dzieli się na pewne rodzaje. Kryteria stosowane przy tym podziale także mogą być różne, jednak podstawowym kryterium jest zastosowanie środka elektronicznego
NEWSY
  • Kierunek Europa Światowa turystyka ma się dobrze. W porównaniu z egzotycznymi zakątkami, Europa pozostaje wartością trwałą i ulubionym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych Europejczyków.
  • Świetlana przyszłość energii słonecznej Stany Zjednoczone w kwestiach energetyki, w przeważającym stopniu, uzależnione są od importowanych nieodnawialnych źródeł energii takich jak ropa i gaz. W świeżo opublikowanym raporcie
  • Kraków bez barier Trwa konkurs „Kraków bez barier”, którego celem jest wyróżnienie najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych budynków oraz przestrzeni publicznej w mieście.
Copyright © 2007-2009seoteka