Wyszukiwarka
Operacje otwartego banku
Dodał admin, 2007-12-02 Autor / Opracowanie: Studentka_1984
OOR to operacje kupna sprzedaży papierów wartościowych przez bank centralny od banków komercyjnych. Umożliwiają one bankowi centralnemu na zwiększenie (zmniejszenie) płynności sektora bankowego

<  1  2  3    >


TRANSAKCJE SELL-BY-BACK polegają na sprzedaży bądź zakupie przez bank papierów wartościowych i ich odkupieniu bądź sprzedaży w określonym terminie, transakcje te powodują zmianę w stanie papierów wartościowych u sprzedającego i u kupującego. Od pozyskanych tą drogą środków pieniężnych nie ma obowiązku odprowadzania rezerwy obowiązkowej. Do wykonania tych transakcji wykorzystuje się wyłącznie bony pieniężne i skarbowe, a więc papiery płynne i ogólnie dostępne. Zarówno transakcje repo, jak i buy/ sell back traktowane są jako transakcje w ramach których jedna strona przenosi na druga stronę własność określonych papierów wartościowych, która to strona z kolei zobowiązuje się do zwrotnego przeniesienia papierów wartościowych równoważnych do nabytych. Cena odkupu papierów to cena jaką otrzymuje strona pierwotnie przekazująca papiery wartościowe.
Do transakcji na rynku pieniężnym zalicza się również SWAPY-TRANSAKCJE WYMIANY WALUTOWO-ZŁOTOWEJ, polegają one na sprzedaży waluty za złote w transakcji bieżącej (spot) oraz dokonaniu transakcji terminowej (forward) w określonym terminie w przyszłości po ustalonym kursie.
Operacje na rynku międzybankowym odbywają się prawie wyłącznie za pośrednictwem rachunku bieżącego w NBP, rachunek ten może być w ciągu dnia zasilany kredytem technicznym udzielonym przez NBP celem uelastycznienia systemu rozrachunku międzybankowego oraz poprawy efektywności zarządzania płynnością przez ten bank. Kredyt ten jest nieoprocentowany i powinien być spłacony w tym samym dniu, a najpóźniej następnego dnia, ale już z oprocentowaniem.
Rynek międzybankowy pełni również funkcję informacyjną. Na tym rynku na podstawie kwotowa ustala się stawkę WIBOR i WIBOR to średnia arytmetyczna stóp procentowych, według których dokonywane są lokaty na rynku międzybankowym, WIBID dotyczy przyjmowania funduszy.
WIBOR (ANG. WARSAW INTERBANK OFFERED RATE) - wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Funkcjonuje od 1991 roku. Od 1993 ustalany jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00, na fixingu organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Dealerów Bankowych - Forex Polska, na podstawie ofert złożonych przez 13 banków, po odrzuceniu dwóch najwyższych i dwóch najniższych wielkości.
W ciągu 15 minut od publikacji indeksów ustalonych podczas fixingu, uczestniczące w nim banki zobowiązane są do zawierania między sobą transakcji według stawek nie gorszych od zgłoszonych tego dnia.
WIBID ( ANG. WARSAW INTERBANK BID RATE) - roczna stopa procentowa jaką płacą banki za środki przyjęte w depozyt od innych banków. Stopa ta, podobnie jak WIBOR, ustalana jest codziennie o godz. 11:00. Stopa ta jest niższa od stopy WIBOR, bo w przeciwnym wypadku banki traciłyby na pożyczaniu sobie pieniędzy.
STAWKA POLONIA jest ustalana dla depozytów złotowych na termin OVERNIGHT (O/N). NBP oblicza tę stawkę jako średnią ważoną rentowności oraz kwot transakcji przekazanych przez uczestników fixingu polonia. Fixing stawki POLONIA jest przeprowadzany w każdym dniu operacyjnym NBP o godz. 16.45. Fixing stawki POLONIA jest przeprowadzany od 24 stycznia 2005 roku. Wprowadzenie stawki POLONIA będzie służyło rozwojowi rynku transakcji terminowych tj. O/S (transakcje zobowiązujące obie strony do wymiany płatności odsetkowych – różnicy odsetkowej – opartych na zmiennej stopie procentowej – o terminie overnight – na stałą lub odwrotnie od określonej kwoty nominalnej).
LIBOR LUB EUROLIBOR ( ANG. LONDON INTERBANK OFFERED RATE) – stopa procentowa kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie przez 4 główne banki: Bakers Trust, Bank of Tokyo, Barclays i National Westminster. Stanowi bazową stopę procentową dla ustalania oprocentowania kredytów i depozytów na rynku międzybankowym oraz kredytów typu „roll-over”.

<  1  2  3    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Wpływ Banku Centralnego W Polsce do 1998 r. NBP w procesie realizacji polityki pieniężnej formułował właśnie cele pośrednie i operacyjne, przyjmując pewne specyficzne wielkości, które oprócz tego, że zachowują
  • Metody oceny projektów gospodarczych Inwestycja – jest długookresowym obarczonym ryzykiem zaangażowaniem zasobów ekonomicznych w przedsięwzięcie gospodarcze mające na celu osiągnięcie korzyści w przyszłości.
  • Środki trwałe i amortyzacja Środki trwałe stanowią własność lub współwłasność podatnika, są nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania.
  • Prawo Gospodarcze Pierwszym aktem prawnym, który w sposób odmienny od dotychczasowego regulował działalność gospodarczą była ustawa z 23.XII.1988r.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka