Wyszukiwarka
Operacje otwartego banku
Dodał admin, 2007-12-02 Autor / Opracowanie: Studentka_1984
OOR to operacje kupna sprzedaży papierów wartościowych przez bank centralny od banków komercyjnych. Umożliwiają one bankowi centralnemu na zwiększenie (zmniejszenie) płynności sektora bankowego

1  2  3    >

•    aby zwiększyć podaż pieniądza bank centralny kupuje papiery skarbowe od banków komercyjnych
•    aby zmniejszyć podaż pieniądza bank centralny sprzedaje papiery skarbowe
Stroną inicjującą te operacje jest bank centralny. Wyróżniamy dwa TYPY tych operacji:
OPERACJE BEZWARUNKOWE to umowa po między bankiem centralnym, a bankiem komercyjnym, która nie zawiera żadnych warunków (ograniczeń). Są mniej istotne i rzadkie. Celem jest poinformowanie rynku o kierunku polityki pieniężnej. Wpływają stabilizująco.
OPERACJE WARUNKOWE to umowa po między bankiem centralnym, a bankiem komercyjnym zawierająca pewne istotne ograniczenia tj. określone ceny terminy okresy. Operacje te odbywają się w ramach przetargów wg dwóch (2) parametrów ceny (stopa procentowa) i wartości przy danej stopie procentowej. Bank centralny ma tu pewien wpływ na banki komercyjne. Są najważniejsze. Bank centralny ma prawo do transakcji przeciwnej. Wpływają na płynność systemu bankowego po przez:
•    operacje REPO – czyli operacje kupna papierów wartościowych (bezwarunkowe)
•    operacje REWERSREPO – czyli operacje sprzedaży papierów wartościowych (warunkowe)
W ZALEŻNOŚCI OD CZĘSTOTLIWOŚCI WYKORZYSTYWANIA TRANSAKCJA WYRÓŻNIAMY:
a)    podstawowe operacje refinansowe – są najbardziej dostępne, wszystkie banki maja prawo brać udział w przetargach, przetargi odbywają się raz w tygodniu przeprowadzane przez NBP, przeprowadzane regularnie, cyklicznie, termin zapadalności 7 dni.
b)    długoterminowe operacje refinansowe – obowiązują tylko w Europejskim banku Centralnym, przetargi odbywają się raz w miesiącu, przeprowadzane formalnie przez EBC, a faktycznie odbywa się to przez banki centralne, termin zapadalności 3 miesiące.
c)    operacje dostrajające – występują tylko, gdy jest zachowana płynność pieniężna na rynku, są to nieregularne operacje, mogą przyjąć formę przetargu lub dwustronnej umowy.
d)    operacje strukturalne – wykorzystywane przy zmianie struktury płynności systemu bankowego, celem tych operacji jest wpływ na wielkość podaży pieniądza, bardzo rzadko wykorzystywane, są to operacje nieregularne.
OPERACJE REPO, czyli warunkowego zakupu (repo) lub warunkowej sprzedaży (reverse repo) są przeprowadzane przez bank centralny jako operacje otwartego rynku lub pomiędzy bankami. Zabezpieczeniem tych transakcji są w pierwszym przypadku bony skarbowe w drugim bony skarbowe oraz bony pieniężne.
OPERACJE WARUNKOWEGO ZAKUPU- bank centralny kupuje papiery wartościowe od banków komercyjnych i zobowiązuje się do ich odkupienia po określonej cenie i w określonym terminie.
OPERACJE WARUNKOWEJ SPRZEDAŻY- bank centralny sprzedaje papiery wartościowe bankom komercyjnym, zobowiązując je do ich sprzedaży po określonej zenie i w określonym terminie.
OPERACJE WARUNKOWEJ SPRZEDAŻY dokonywanej przez bank centralny jest operacją warunkowego zakupu z punktu widzenia banku komercyjnego i odwrotnie.
TRANSAKCJA REVERSE REPO to umowa odwrotna do umowy repo. TRANSAKCJE REPO banki zawierają pomiędzy sobą dopiero wtedy, gdy zostaje wyczerpany limit na transakcje lokacyjne Stopa w transakcjach repo jest na ogół niższa niż dla transakcji depozytowo-lokacyjnych dla porównywalnych terminów ważności umowy.

1  2  3    >






WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka