Wyszukiwarka
Giełda i jej podział
Dodał admin, 2007-08-02
Giełdy występujące w obrocie ekonomicznym można w oparciu o różnorodne kryteria klasyfikować w różne grupy. Najczęściej stosowanym kryterium jest przedmiot obrotu giełdy.

<  1  2  


Klasyfikacja giełd według następujących kryteriów:
1. Według zakresu rzeczowego transakcji prowadzonych na giełdach:
- giełda towarów – rynek, na którym w określonym czasie i miejscu zawierane są transakcje kupna-sprzedaży towarów jednorodnych pod względem jakości. Przedmiotem handlu na giełdach towarowych są więc towary masowe o wspólnych cechach typowych dające się ująć w standardy. Cechami towarów giełdowych są:
o jednorodność dająca się ująć w standardy,
o trwałość,
o istnienie masowości podaży i popytu dla danego towaru.

- giełda walorów – pod względem wartości zawieranych transakcji obroty na giełdach walorów znacznie przewyższają obroty towarami i usługami. Podmiotami uczestniczącymi w giełdach walorów są przede wszystkim banki, władze monetarne państwa, a także przedsiębiorstwa i osoby fizyczne – przez brokerów. Wśród giełd walorów najważniejszą rolę odgrywają rynki papierów wartościowych akcji i obligacji.
- giełda usług – przedmiotem kontraktu na międzynarodowych giełdach usług są przede wszystkim:
o usługi transportowe,
o usługi ubezpieczeniowe,
o pośrednictwo transakcyjne.
- giełda papierów wartościowych – rynek, na którym maklerzy dokonują na rachunek klientów transakcji kupna-sprzedaży akcji i obligacji (skarbowych i korporacyjnych), warrantów, opcji i certyfikatów inwestycyjnych.


2. Według zasięgu geograficznego:
- regionalne np. azjatyckie w Hongkongu HKEF,
- krajowe,
- międzynarodowe np. giełdy amerykańskie np. New York Stock Exchange – NYSE.

3. Według formy prawnej:
- giełdy korporacyjne – są to instytucje prywatno-prawne, tworzone są przez zrzeszenie kupców i przemysłowców, bankierów, samorząd miejski. Giełdy te podlegają przepisom prawa cywilnego i handlowego. Nie są to giełdy nastawione na przynoszenie zysków jej członkom, ale dochody giełdy są przeznaczone na jej rozwój. Podstawowym przywilejem członków tej giełdy jest prawo do zawierania transakcji.

- giełdy organizowane przez państwo – są to instytucje publiczno prawne, powstałe na mocy decyzji organu administracji państwowej. Działalność giełdy jest prowadzona w granicach określonych przez państwo i podlega jego kontroli. Członkowie takich giełd nie mają prawa do zawierania transakcji, lecz prawo takie posiadają brokerzy powołani przez państwo.



<  1  2  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Budżetowanie w banku Budżetowanie inwestycji wymaga rozstrzygnięcia, który z długofalowych projektów należy podjąć oraz jak go sfinansować
  • Formy pieniądza Pieniądz – współcześnie oznacza powszechnie akceptowalny instrument finansowy, za pomocą którego dokonuje się płatności za towary lub usługi oraz realizuje zobowiązania płatnicze.
  • Deregulacja polskiego rynku pracy Rynek pracy jest systemem regulacji, w skład tego systemu wchodzą prawa popytu i podaży na pracę, mniej czy bardziej złożone okoliczności wyznaczające poziom wynagrodzeń,
  • Bankowość elektroniczna w Polsce Głównym, a zarazem podstawowym celem tej odmiany bankowości jest umożliwienie dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunkach klientom indywidualnym i instytucjonalnym w prosty i bezpieczny sposób.
NEWSY
  • Medal Merentibus dla Krakowa Medal Merentibus - najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego osobom i instytucjom wspierającym uczelnię - otrzymało miasto Kraków.
  • Zobacz unikalne zbiory - ostatnia szansa ! Ostatnia szansa na zobaczenie unikalnych zbiorów! Jeszcze tylko 2 tygodnie - do 27 kwietnia potrwa wystawa w Muzeum Numizmatycznym NBP w Warszawie pt. Polski pieniądz papierowy od XVIII wieku.
  • Jeleniewskie lato muzyczne Jeleniewskie Lato Muzyczne to festiwal muzyki klasycznej, na który zapraszani są najlepsi polscy muzycy młodego pokolenia (studenci akademii muzycznych).
Copyright © 2007-2009seoteka