Wyszukiwarka
Budżetowanie w banku
Dodał admin, 2007-11-27 Autor / Opracowanie: Studentka_1984
Budżetowanie inwestycji wymaga rozstrzygnięcia, który z długofalowych projektów należy podjąć oraz jak go sfinansować

<  1  2  3  4  5    >


Budżet, w trakcie jego przygotowywania podlega rygorowi testowania i oceny. Ocena budżetu należy do kontrolera. Testy używane do oceny, przewidywanych w budżecie wyników działania, dotyczą z reguły pozioŹmów dochodu, zysku netto, rentowności aktywów i rentowności kapitału akcyjnego. Przewidywane wyniki podlegają ocenie w ujęciu łącznym jak i w rozbiciu na poszczególne jednostki organizacyjne i ich główne kategoŹrie, oraz w porównaniu do banków konkurencyjnych. Generalnie, budżet testowany jest zarówno w świetle wyników działania uzyskanych w poprzednim roku budżetowym oraz minionych okresach krótszych (np. kwartałach) jak i w świetle zadań i celów nakreślonych przez najwyższe kierownictwo banku. Do testowania budżetu stosowane są rozmaŹite wskaźniki.
Budżet banku rozbity zostaje na budżety poszczególnych ośrodków odŹpowiedzialności, wzmacniając odpowiedzialność odpowiednich menedżeŹrów za wyniki działania banku oraz jego poszczególnych pionów i niżŹszych jednostek organizacyjnych.
MONITOROWANIE I OCENA WYNIKÓW DZIAŁANIA
Kolejnym etapem w procesie kontroli budżetowej, po uprzednim  przygotowaniu, ocenieniu i przetestowaniu, jest monitorowanie realizacji budżetu. Każdy okres budżetowy (półrocze, kwartał, miesiąc) wymaga przeŹanalizowania pod kątem postępu w realizowaniu zadań i celów. Polega to w pierwszym rzędzie na porównywaniu rzeczywistych wyników działania z budżetem. Banki stosują różnorakie systemy sprawozdawczości służące analizie poszczególnych kategorii dochodów i wydatków. Do najczęściej używanych sprawozdań należą:
•    okres bieżący - wyniki rzeczywiste
•    okres bieżący - wyniki wg budżetu
•    rozbieżność w okresie bieżącym (wyniki rzeczywiste minus wynik wg budżetu)
•    okres bieżący do wyników rzeczywistych okresu poprzedniego
•    od początku roku do końca roku bieżącego - wyniki rzeczywiste
•    od początku roku do końca okresu bieżącego - wyniki wg budżetu
•    rozbieżność w okresie od początku roku do końca okresu bieżącego (wyniki rzeczywiste minus wyniki wg budżetu)
•    wyniki rzeczywiste od początku roku do końca okresu bieżącego w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.
MONITOROWANIE REALIZACJI BUDŻETU pozwala stwierdzić i ocenić ewentuŹalne rozbieżności pomiędzy wynikami rzeczywistymi a założeniami buŹdżetowymi (lub przyjętymi normatywami). Istotne znaczenie mają tu zaŹmknięcia kwartałów (lub nawet poszczególnych miesięcy) oraz zakończeŹnie roku.
Sprawozdania z wyższych szczebli będą agregowały dane sprawozdań szczebli niższych. Taka formuła sprawozdawczości umożliwia każdemu poziomowi zarządzania określić z maksymalną dokładnością odpowiedzialność za skorygowanie rozbieżności na kolejnym niższym poziomie zarządzania.
BUDŻETOWANIE INWESTYCYJNE
Poprzednio zajmowaliśmy się BUDŻETEM OPERACYJNYM służącym konŹtroli i planowaniu w krótkim okresie, wykorzystywanym dla celów ogólŹnych, kształtującym działalność banku w związku z posiadanymi zdolnoŹściami produkcyjnymi oraz z uwarunkowaniami finansowymi dla danego roku finansowego. Budżet ten, przedstawiając program działania w nadchodzącym roku w kategoriach ilościowych, stanowi użyteczne narzędzie do oceny wyników oraz do motywowania załogi. BUDŻET INWESTYCYJNY (BUDŻET KAPITAŁOWY) natomiast koncentruje się na decyzjach zmieniających - wspomniane wyżej - posiadane zdolności produkcyjne. Czy bank powiŹnien zwiększyć posiadaną sieć oddziałów? Czy bank powinien w centrali powołać grupę ekspertów na warunkach długoletnich kontraktów? Czy bank powinien zakupić i wdrożyć nowy zintegrowany system bankowy, czy też raczej zmodernizować posiadane aplikacje cząstkowe? 

<  1  2  3  4  5    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Spółka Jawna W spółce jawnej obowiązuje zasada jednomyślności przy podejmowaniu uchwał w sprawach spółki, czyli zarówno w sprawach nie przekraczających zakresu zwykłych czynności
  • Spółka Komandytowo - Akcyjna Spóła Komandytowo - Akcyjna jest ostatnią spółką osobową, nieznana dotychczas prawu polskiemu, a wprowadzona Kodeksem Spółek Handlowych z 15 września 2000 r.
  • Giełda papierów wartościowych Przyjęty w Polsce system giełdowy można scharakteryzować jako rynek kierowany zleceniami, tzn. rynek, na którym kursy ustalane są na podstawie zleceń składanych przez inwestorów.
  • Odpowiedzialność pracownika Odpowiedzialność, obowiązek ponoszenia przewidzianych przez przepisy prawne konsekwencji zachowania się własnego lub innych osób
NEWSY
  • Zarządzanie przez Internet Nowoczesna technologia może znacząco zwiększyć wpływ akcjonariuszy na zarządzanie spółkami – Unia Europejska zdecydowała się przyznać im prawo do głosowania nad ważnymi dla spółki
  • Mitsubishi Concept-cX Siedemdziesiąt lat doświadczeń koncernu Mitsubishi Motors Corporation w opracowywaniu systemów napędu na 4 koła, daje niespotykane korzyści w zakresie aktywnego bezpieczeństwa na drodze.
  • MWF HUNFILA’2007 w Budapeszcie Mam przyjemność poinformować, że w dniach 27.09–30.09.2007 roku odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna „HUNFILA’2007” w Budapeszcie.
Copyright © 2007-2009seoteka