Wyszukiwarka
Ryzyko w inwestowaniu
Dodał admin, 2007-11-24 Autor / Opracowanie: Studentka_1984
Mierniki zagrożenia – jedna z metod jest wartość narażona na ryzyko czyli miara możliwych strat podawana z określonym prawdopodobieństwem dla danego okresu

<  1  2  3  4  5  


3) KRYTERIA PODMIOTOWE:
1. ryzyko ponoszone przez podmiot realizujący przedsięwzięcie
2. ryzyko instytucji zapewniające finansowanie zewnętrzne
3. ryzyko kontrahentów i konkurencji

4) KRYTERIUM METOD KWANTYFIKACJI (POMIARU)
1. ryzyko mierzalne za pomocą miar wrażliwości
2. ryzyko mierzalne z wykorzystaniem miar zagrożenia
3. ryzyko mierzalne wskaźnikami zmienności

ANALIZA WRAŻLIWOŚCI JAKO JEDNA Z METOD POMIARU służy do oceny wpływu poszczególnych czynników ryzyka na płynność projektu inwestycyjnego. Wskazuje ona przyczyny potencjalnych trudności w zakresie obsługi zobowiązań przez podmiot realizujący inwestycje, np. jak zmieni się saldo środków pieniężnych pod wpływem zmian kursu walutowego lub jak zmieni sie stan środków pieniężnych pod wpływem spadku przychodów ze sprzedaży o jeden procent.

MIARY ZMIENNOŚCI pozwalają na oszacowanie przeciętnego spodziewanego odchylenia badanej wielkości od jej poziomu oczekiwanego. Do miar zmienności wykorzystuje się:
• odchylenie standardowe
• semi odchylenie standardowe (czyli przeciętne odchylenie od średniej kalkulowane wyłącznie dla odchyleń niekorzystnych z punktu widzenia podmiotu przeprowadzającego analizę)
• współczynnik zmienności (który pozwala na porównanie kilku projektów i znalezienie takiego, dla którego kwota odchylenia okaże się najmniejsza w odniesieniu do wartości oczekiwanej).

<  1  2  3  4  5  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Sztuka negocjacji W działalności gospodarczej pomiędzy współdziałającymi podmiotami powinna dominować współpraca.
  • Preferencja płynności - teoria Keynesa J. M. Keynes przedstawił swoją teorię pieniadza, zwaną teorią preferencji płynności,
  • Powstanie pieniądza Pieniądz pełni w systemie gospodarczym kilka ważnych funkcji. Jest przede wszystkim miernikiem wartości towarów oraz środkiem, umożliwiającym dokonywanie jakichkolwiek transakcji.
  • Analiza finansowa w banku Analiza finansowa to ta część analizy ekonomicznej, której przedmiotem jest ocena działalności banku w aspekcie finansowym.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka