Wyszukiwarka
Metody oceny projektów gospodarczych
Dodał admin, 2007-11-24 Autor / Opracowanie: Studentka_1984
Inwestycja – jest długookresowym obarczonym ryzykiem zaangażowaniem zasobów ekonomicznych w przedsięwzięcie gospodarcze mające na celu osiągnięcie korzyści w przyszłości.

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|


Lokaty finansowe udziałowe – są taka formą inwestycji finansowych, których istotą jest udostępnianie kapitału w zamian za prawo do własności podmiot emitującego instrumenty finansowe. Najważniejszymi formami są akcje, udziały w spółkach nieemisyjnych jednostki uczestnictwa w otwartych funduszach powierniczych. Dochody uzyskiwane z lokat udziałowych są bezpośrednio zależne od wyników osiąganych przez biorcę kapitału. W przypadku lokaty finansowej udziałowej niezmiernie ważną sprawą dla inwestora jest ryzyko związane z lokatą finansową. W lokacie finansowej udziałowej tkwi największe ryzyko, ponieważ z tytułu nabytych praw inwestor nie ma zapewnionych przychodów, ponieważ zależą one od wypracowanych wyników, a ponadto inwestor ryzykuje utratą wniesionego kapitału, gdyż ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki, a także ma obowiązek uczestnictwa w pokrywaniu strat spółki.

Lokaty finansowe wierzytelnościowe – są taką formą lokat finansowych, która polega na czasowym udostępnianiu podmiotów gospodarczych środków finansowych w zamian za określone w umowie korzyści (płatności). Przykładami są tu: bony, depozyty oszczędnościowe, obligacje, pożyczki. Lokaty finansowe wierzytelnościowe zapewniają przychód (dochód), który wyraża procent od pożyczonego (udostępnionego) kapitału. W warunkach inflacyjnych dominuje zmienne oprocentowanie lokaty finansowe wierzytelnościowe natomiast, gdy siła nabywcza pieniądza rośnie i oprocentowanie na rynku finansowym maleje, lokaty finansowe wierzytelnościowe są oprocentowane zwykle wg stałej stopy procentowej. W bilansie przedsiębiorstwa lokaty finansowe wierzytelnościowe jako inwestycje długo lub krótkoterminowe, przedstawiane są jako inne papiery wartościowe, udzielone pożyczki lub pozostałe aktywa finansowe.

Inwestycje rzeczowe są formą przedsięwzięć gospodarczych, które polegają na powiększaniu zasobów niefinansowych składników majątku trwałego przedsiębiorstwa. Jest to organizowanie środków finansowych w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Przedmiotem inwestycji rzeczowych mogą być różne dobra trwałe. Z tego punktu widzenia można wyróżnić dwa rodzaje inwestycji:
1. inwestycje na dobra rzeczowe – to taka forma inwestycji, której istotą jest lokowanie środków finansowych w dobra rzeczowe o dużej i unikalnej wartości, np. nieruchomości, dzieła sztuki, metale szlachetne. Nie chodzi tu o wartość użytkową, jaką reprezentuje dane dobro, lecz o korzyści finansowe związane z jego posiadaniem, czyli o przyrost wartości tych dóbr w przyszłości. Ten rodzaj inwestycji służy bardziej celom prestiżowym niż celom komercyjnym. Na tego rodzaju inwestycje mogą sobie pozwolić jedynie bardzo silne ekonomicznie przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku np. zakup obrazów, zabytkowego dworu.
2. inwestycje rzeczowe produkcyjne – to taka forma inwestycji, której istotą jest organizowanie (angażowanie) środków finansowych w środki trwałe podmiotu gospodarczego. Polegają one na powiększaniu środków trwałych w drodze ich zakupu lub tworzenia środków trwałych we własnym zakresie. Dzięki inwestycjom rzeczowym produkcyjnym zwiększa się zdolność wytwórcza jednostki gospodarczej. Ostatecznym celem tych inwestycji jest zapewnienie pożądanej stopy zwrotu, czyli zysku korzyści poprzez stworzenie, odtworzenie lub powiększenie zdolności wytwórczych przedsiębiorstwa. Wśród tych inwestycji są:

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Operacje banków na rynku krótkoterminowych papierów publicznych Najprostsze formy operacji rynku pieniężnego to depozyty i lokaty. Powodują one przepływ pieniądza na określony z góry termin
  • Public Relations PR- dostarczanie społeczeństwu informacji, perswazja mająca na celu modyfikowanie postaw oraz usiłowanie zbliżenia postaw i działań instytucji do nastawienia klientów
  • Analiza wybranych banków w ramach bankowości internetowej Porównując ww. banki, analizie będzie podlegać interfejs systemu bankowego pracującego w trybie on-line oraz oferta kont internetowych, będących rachunkami rozliczeniowo-oszczędnościowymi.
  • Pożyczka Extraportfel - nasza opinia Ostatnio coraz więcej pojawia się mało znanych firm tego typu. Oferują darmowe pożyczki, czy doprowadzają ludzi do ruiny? W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco jak to wygląda w praktyce.
NEWSY
  • Plany urodzinowe Madonny Madonna znana jest z tego, że wszystko lubi mieć dopięte na ostatni guzik. Dlatego już teraz planuje 50. urodziny.
  • Raport o internetowych porównywarkach cen Porównywarki cen zagościły w polskiej sieci już na przełomie 2003 i 2004 roku stając się obecnie trwałym elementem e-commerce. Do pierwszych takich witryn należą kupujemy.pl oraz skapiec.pl.
  • Kara za niewykonywanie RUO Prezes UKE ukarał TP za niewykonywanie oferty określającej ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień.
Copyright © 2007-2009seoteka