Wyszukiwarka
Windows 2000 Proffessional
Dodał admin, 2007-08-05 Autor / Opracowanie: Marcin D.
Przede wszystkim Windows 2000 ( inaczej W2k) to nie kolejna aktualizacja systemu Windows 95/98. Microsoft wyraźnie podkreśla, że jego najnowszy system operacyjny jest ...

<  1  2  3  4  5    >


Wybór partycji, na której ma być instalowany Windows 2000 rozpoczyna etap kopiowania plików, po którym komputer jest ponownie uruchamiany i instalacja przechodzi w kolejną fazę.
Pierwsze uruchomienie nowo zainstalowanego systemu przynosi małą niespodziankę. W poprzedniej wersji do uruchomienia systemu wymagane było zalogowanie się użytkownika. W Windows 2000 nieco zmieniono ten proces. Mianowicie, jeżeli komputer nie jest podłączony do sieci (lub nie została ona skonfigurowana, czyli innymi słowy: gdy system nie "widzi" sieci) zalogowanie jedynego jak na razie użytkownika (administratora lub osoby instalującej system) odbywa się automatycznie. I tak jest do momentu, kiedy komputer nie zostanie podłączony do jakiejś sieci lub nie zostaną zdefiniowani dodatkowi użytkownicy danej, samodzielnej stacji roboczej.
Pulpit Windows 2000 Professional wygląda podobnie do tego znanego z systemów NT 4.0 Workstation i Windows 98. Zwraca uwagę zmieniony wygląd i układ ikon na Pulpicie. Nadrzędne miejsce u góry z lewej strony ekranu, zajmowane dotychczas przez element "My Computer", zostało przyznane systemowemu folderowi "My Documents". Ponadto wzrok przykuwa mały drobiazg towarzyszący kursorowi myszki. Elementem tym jest cień dający efekt, jakby kursor unosił się minimalnie nad powierzchnią Pulpitu. Kolejna innowacja to zmieniony sposób wyświetlania menu Start (znajdującego się niezmiennie w tym samym miejscu), znajdujących się w nim podmenu oraz wszystkich menu we wszystkich aplikacjach. Otóż każde menu nie rozwija się w znany dotychczas sposób, lecz niejako wyłania się w odpowiednim miejscu. Użytkownikom kart graficznych i akceleratorów 3D efekt ten powinien być znany jako fading. Poza tymi estetycznymi nowinkami nie widać żadnych znaczących zmian. Reszta kryje się już nieco głębiej.
Całkowitą nowością w Windows 2000 jest możliwość używania EFS (Encryptying File System) - podsystemu szyfrującego wybrane katalogi lub pliki. Ponadto EFS ma także funkcję kompresji wybranych obiektów (plików bądź katalogów), dzięki czemu oprócz zabezpieczenia zyskujemy także wolną przestrzeń. Zaletą wbudowania opcji szyfrowania danych na poziomie systemu plików jest to, że dla uprawnionego użytkownika plik zaszyfrowany jest tak samo łatwo dostępny jak plik niezaszyfrowany. Reprezentacje plików (tj. ich ikony) w obu przypadkach niczym się nie różnią. Jedyną informacją wskazującą na zaszyfrowany plik jest ustawiony dla niego atrybut "encrypted".
Niestety, za każdą dodatkową możliwość trzeba jednak zapłacić. W tym przypadku "opłata" polega na tym, że EFS może być wykorzystywany tylko na dyskach korzystających z systemu plików NTFS w jego najnowszej odmianie - NTFS 2000. Dodatkowym mankamentem jest fakt, że zaszyfrowany plik nie będzie widoczny na komputerach używających starszej odmiany NTFS. Tym niemniej w przypadku pojedynczej stacji roboczej taki sposób zabezpieczenia danych jest zdecydowanie najwygodniejszy.

Windows 2000 ma bardzo rozbudowane narzędzie wspomagające zarządzanie systemem o nazwie Computer Management. Z poziomu tej aplikacji administrator samodzielnej stacji roboczej może dowolnie zarządzać kontami użytkowników, ustawiać bądź modyfikować parametry sprzętu, jak i uruchomionych w systemie usług. W jednym narzędziu skupiono wszystkie praktycznie aspekty zarządzania systemem

Windows 2000 Professional we wszystkich wersjach ma być pozbawiony wewnętrznego DOS-a. W przypadku wersji Professional elementem umożliwiającym uruchamianie programów dosowych jest moduł o nazwie Command Prompt. Ten okienkowy odpowiednik starego DOS-a jest jedyną możliwością skorzystania z jakichkolwiek narzędzi dla tego systemu. Jednak sam producent potwierdza, że zgodność "Command Prompt" z prawdziwym DOS-em jest zaledwie umiarkowany.



<  1  2  3  4  5    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Ochrona danych osobowych Wykorzystanie we własnej działalności gospodarczej informacji pochodzącej od byłego pracodawcy, jest w świetle tej ustawy nielegalne i zagrożone karą ograniczenia wolności do lat 2.
  • Projekt sieci lokalnej Sieć lokalna (Local Area Network stąd używany także w języku polskim skrót LAN) najmniej rozległa postać sieci komputerowej, zazwyczaj ogranicza się do jednego budynku lub kilku pobliskich budynków
  • Nowoczesne platformy przekazu informacji W dzisiejszych czasach dostęp do informacji, i jej powszechność stanowią jeden z warunków realizacji praw człowieka, oraz konstytucyjnych praw obywateli.
  • Typy sieci Sposób w jaki do sieci przyłączane są zasoby definiuje typ sieci. Zasobami tymi mogą być serwery, użytkownicy, urządzenia peryferyjne oraz pliki przyłączane do serwera lub klienta.
NEWSY
  • Google: targetowanie ma swoje granice Google chce, aby jego reklamy były jak najlepiej dostosowane do preferencji użytkownika. Zaznacza jednak, że nie popiera tworzenia jednego profilu na bazie różnych zachowań użytkownika w sieci.
  • Kraków bez barier Trwa konkurs „Kraków bez barier”, którego celem jest wyróżnienie najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych budynków oraz przestrzeni publicznej w mieście.
  • Księgozbiory dobrze chronione Polskie biblioteki coraz częściej decydują się na wykorzystywanie nowoczesnych systemów zabezpieczeń – wynika z podsumowania SMS RoadShow czyli europejskiego cyklu spotkań zorganizowanego
Copyright © 2007-2009seoteka