Wyszukiwarka
Maanam
Dodał admin, 2007-11-20 Autor / Opracowanie: maanam.pl
Maanam – polski zespół rockowy, jeden z najpopularniejszych polskich przedstawicieli tego gatunku.

<  1  2  3  4    >

 Na początku 1983 r. zespół nagrywa singiel "Kocham Cię, kochanie moje/Elektrospiro kontra Zanzara". W tym roku podpisuje też umowę menadżerską z pierwsza prywatną firmą fonograficzną ROGOT. Maanam wyjeżdża na kilka tras koncertowych po RFN i Holandii. Na przełomie maja i czerwca w krakowskim studio ZPR Maanam nagrywa płytę Nocny Patrol oraz jej anglojęzyczny odpowiednik Night Patrol. Producentem jest Brytyjczyk Neil Black. Płyta zostaje wydana w krajach Benelexu i Niemczech. Równolegle Nocny Patrol pojawia się na rynku polskim. Album staje się klasyką polskiego rocka, a niemal wszystkie utwory nagrane na płycie - superprzebojami.
Rok 1984. Maanam odmawia wystąpienia na koncercie przyjażni ze Związkiem Radzieckim. Grupa zostaje umieszczona na czarnej liście, znika z polskich anten radiowych, ekranów telewizyjnych i łam prasy. Na liście przebojów Trójki, w miejscu gdzie powinno być Simple Story puszczano wtedy tylko perkusyjny wstęp do To tylko tango. Pod wpływem ogromnego nacisku fanów zespół zostaje jednak "odwieszony". W tym samym roku ROGOT w porozumieniu z niemiecką firmą Fuego wydaje w RFN materiał koncertowy Totalski No Problemski.
W 1985 r. Maanam nagrywa dla niemieckiej RCA płytę Wet Cat oraz jej polskojęzyczną wersję Mental Cut. Zespół odbywa trasę promocyjną po Niemczech. Występuje w wielu niemieckich telewizjach. Mimo ogromnego sukcesu Maanam postanawia zawiesić działalność.
10 stycznia 1986 r. Maanam gra charytatywny koncert na rzecz dzieci niewidomych w Sali Kongresowej w Warszawie. Jest to ostatni koncert zespołu w tej dekadzie i w tym składzie. Kora ogłasza rozwiązanie zespołu. W okresie zawieszania działalności zespołu - Maanam, Kora dalej poszerza swój dorobek artystyczny. W 1987 roku nagrała wraz z Pudelsami płytę "Bella Pupa", na której większość utworów zaśpiewał nie Maciej Maleńczuk, ale zaproszona do tych nagrań Kora, śpiewając teksty tragicznie zmarłego Piotr Marka. Rok później Kora nagrywa swoją pierwszą solową płytę " Ja Pana w podróż zabiorę" Płyta długo czekała na swoją premierę bo, aż do 1993 roku. W okresie rozwiązania zespołu W listopadzie 1998 roku Rogot wbrew zespołowi wydaje materiał koncertowy "Live". Kora i Marek, wywiązując się z wcześniejszych zobowiązań, wraz z Marcinem Ciempielem (bas), Kostkiem Joriadisem (keyboard) i Krzysztofem Dominikiem (perkusja) nagrywają płytę "Sie Ściemnia". Do tytułowego utworu powstaje animowany teledysk (reżyseria Marian Cholerek), który jest pierwszym teledyskiem polskim emitowanym w MTV. Kora i Marek udzielają również dla tej stacji wywiadu. Płyta "Sie Ściemnia" jest płytą najmniej znaną w dokonaniach zespołu. W sierpniu 1988 r. Maanam gra jeszcze koncerty w Niemczech, po czym nastepuje długa cisza.
    
Lata dziewięćdziesiąte
W maju 1991 r. nastepuje wielki Come Back Maanamu. Zespół powraca w klasycznym składzie: Kora, Marek, Ryszard, Bogdan i Paweł. Zaczynają wszystko od początku. Maanam gra trasę koncertową pod hasłem "Nie bój się". W lipcu Maanam nagrywa pierwszą w nowej dekadzie płytę "Derwisz i Anioł", która okazuje się sukcesem na rodzącym się w Polsce niezależnym rynku fonograficznym.
W 1992 r. poważnemu wypadkowi samochodowemu ulega basista Bogdan Kowalewski. Zastępuje go pierwszy basista Maanamu Krzysztof Olesiński. Grupa gra koncert w warszawskim klubie "Remont". Kamlining wydaje ten materiał na płycie pod tytułem "Maanamania"
W 1993 r. we wrześniu zespół koncertuje w nowojorskim klubie "Limelight". W lutym 1994 r. gra trasę koncertową w Australii. Na przełomie kwietnia i maja Maanam nagrywa płytę "Róża". Jest to nowa seria nieśmiertelnych przebojów. Róża osiąga ogromny sukces komercyjny. 

<  1  2  3  4    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Lady Pank - historia zespołu Lady Pank – polski zespół rockowy założony w 1981 roku w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.
  • Muzyka Elektroniczna Początki muzyki elektronicznej sięgają końca XIX wieku kiedy to w 1876 Eliash Gray wynalazł tzw. muzyczny telegraf.
  • Maanam Maanam – polski zespół rockowy, jeden z najpopularniejszych polskich przedstawicieli tego gatunku.
  • Historia Jazzu Początkowa faza rozwoju jazzu wiąże się z Nowym Orleanem, miastem o bogatej tradycji muzycznej. Stamtąd pochodził jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków tego gatunku
NEWSY
  • Miesiąc Fotografii w Krakowie 2007 Miesiąc Fotografii w Krakowie to jeden z czołowych europejskich festiwali fotografii, wydarzenie kulturalne o dużej skali i wysokiej randze artystycznej.
  • Google: targetowanie ma swoje granice Google chce, aby jego reklamy były jak najlepiej dostosowane do preferencji użytkownika. Zaznacza jednak, że nie popiera tworzenia jednego profilu na bazie różnych zachowań użytkownika w sieci.
  • Wybitni młodzi informatycy nagrodzeni przez wiceministra Dorna Trzej studenci informatyki z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zwyciężyli w Akademickim Konkursie w Programowaniu Zespołowym w Tokio, odebrali w poniedziałek 16 kwietnia w Warszawie
Copyright © 2007-2009seoteka