Wyszukiwarka
Maanam
Dodał admin, 2007-11-20 Autor / Opracowanie: maanam.pl
Maanam – polski zespół rockowy, jeden z najpopularniejszych polskich przedstawicieli tego gatunku.

1  2  3  4    >

Lata siedemdziesiąte
W grudniu 1975 r. Marek Jackowski i Milo Kurtis zagrali koncert w warszawskim "Teatrze Studio". Postanowili wówczas wystepować razem regularnie i wymyśleć dla zespołu stosowniejszą nazwę. "Marek i Milo" brzmiało kiepsko, próbowali to skrócić, wyszło M and M, zredukowali do M-a-M, nie podobało im się, zaczęli wstawiać do środka różne litery, ktoś doradził, żeby zdwoić "a", wreszcie powstało słowo MAANAM, ładnie komponujące się graficznie, tajemnicze i dostojne, jakby wzięte ze starożytnego języka. I nazwa, i repertuar z pierwszego roku wystepów świadczyły, że w Maanamie kołatał się duch muzyki "Ossiana". Duch ten jednak musiał coraz częściej zmagać się z duchem rock'n'rolla. Jednakże Milo Kurtis coraz mniej był zainteresowany Maanamem, a coraz bardziej stałymi występami z "Ossianem". Jackowski próbował grać z różnymi warszawskimi gitarzystami. Kurtis związał się z "Ossianem", lecz ciągle jeszcze pojawiał się w zespole Jackowskiego. W 1976 r. w czasie koncertu w poznańskim klubie "Aspirynka" z Jackowskim i Kurtisem wystapiła Kora. Po raz pierwszy.
Wiosną 1977 r. Jackowski znalazł nowego gitarzystę - Anglika Johna Portera. Fascynacja muzyką rockową nie mogła jednak scementować na długo tego tria. Repertuar wyrażnie rozpadał się na dwie części, i to nie tylko z tego powodu, że Kora śpiewała po polsku, a Porter po angielsku. W maju 1979 r. Porter rozstał się z Maanamem, a może Maanam z Porterem. W każdym razie na koncert zespołu we Wrocławiu stawił się tylko John Porter. Wraz z dwoma miejscowymi muzykami założył własną grupę "Porter Band". Maanam ciągle był wielką niewiadomą.
Marek Jackowski z Korą pod firmą "Maanam", ale z muzykami z zespołu "Dżamble", nagrali płytę-singiel Hamlet/Oprócz. I niedługo po tym nagraniu, w lecie 1979r., na estradzie pojawił się Maanam w nowej formie - "zelektryfikowanego" kwintetu. W skład grupy (obok Kory i Marka) weszli: gitarzysta Ryszard Olesiński, jego brat gitarzysta basowy Krzysztof Olesiński i perkusista Ryszard Kupidura. W tym składzie zespół gra udany koncert na Muzycznym Campingu w Lubaniu, ale przełom przynoszą dopiero występy w .....
    
Lata osiemdziesiąte
Na początku 1980 r. Maanam, nagrywa drugi singiel "Boskie Buenos/Żądza pieniądza". 6 czerwca występuje na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji - Jarocin'80. Kilkanaście dni później grupa debiutuje na festiwalu w Opolu. Wykonane przez Korę Boskie Buenos wywołuje ogólnokrajowy szok i rock wyważa drzwi świątyni polskiej piosenki. Na przełomie sierpnia i września zespół nagrywa w studio w Lublinie swój pierwszy longplay Maanam. Ryszarda Kupidurę zastepuje na perkusji Paweł Markowski. Gościnnie na płycie gra saksofonista Zbigniew Namysłowski. W tym samym roku Maanam występuje w fabularnym filmie Krzysztofa Rogulskiego "Wielka Majówka", w którym wykonuje: Ta noc do innych jest niepodobna, Och, ten Hollywood, DT Centrum, Stoje, stoję. "Wielka Majówka" staje się filmem kultowym. Ludzie szaleją na punkcie Maanamu. Jak grzyby po deszczu powstają fan cluby zespołu.
W styczniu 1982 r., w czasie stanu wojennego, powstaje w krakowskim studio Teatru Stu druga długogrająca płyta Maanamu O!. Krzysztofa Olesińskiego na gitarze basowej zastępuje Bogdan Kowalewski. O! zawiera materiał napisany jeszcze przed 13 grudnia 1981 r. Gościnnie na płycie gra Tomasz Stańko - trąbka. Pomimo pojawiajacej sie konkurencji Maanam pozostaje na szczycie popularności, a płyta, częściowo nawet bez okładek, rozchodzi się w błyskawicznym tempie.
Wiosną 1982 r. zespół odbywa swoje pierwsze zagraniczne tournee, grajac w paryskim klubie "Bain Douches", a następnie berlińskim "Quartier Latin".
7 lipca 1982 r. na festiwalu dei Due Mondi w Spoleto ma miejsce premiera "Mątwy" Witkacego prezentowanej przez zespół Teatru Starego w Krakowie. Obok m.in Jerzego Stuhra, Jerzego Bińczyckiego, Ewy Kolasińskiej występuje ....... Kora. Spektakl wystawiany jest także w Mediolanie. 

1  2  3  4    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Lady Pank - historia zespołu Lady Pank – polski zespół rockowy założony w 1981 roku w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.
  • Muzyka Elektroniczna Początki muzyki elektronicznej sięgają końca XIX wieku kiedy to w 1876 Eliash Gray wynalazł tzw. muzyczny telegraf.
  • Historia Jazzu Początkowa faza rozwoju jazzu wiąże się z Nowym Orleanem, miastem o bogatej tradycji muzycznej. Stamtąd pochodził jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków tego gatunku
  • Maanam Maanam – polski zespół rockowy, jeden z najpopularniejszych polskich przedstawicieli tego gatunku.
NEWSY
  • Techmex SA dystrybutorem MAXDATA na rynku polskim W dniu 18 czerwca 2007 roku podpisana została umowa dystrybucyjna pomiędzy firmami MAXDATA i Techmex SA. Przedmiotem umowy jest współpraca w zakresie dystrybucji na terenie Polsk
  • Kolastyna chce kupić Unicolor Grupa Kolastyna – jeden ze znanych polskich producentów kosmetyków – 2 lipca br. podpisała list intencyjny w sprawie ustalenia zasad negocjacji zakupu akcji spółki Unicolor SA.
  • Polacy będą montować bolidy Formuły 1 Krakowska firma Fair Recruitment kompletuje zespół polskich monterów-laminatorów dla konkurencji Roberta Kubicy
Copyright © 2007-2009seoteka