Wyszukiwarka
Naukowa praca i recenzja książki
Dodał admin, 2007-11-18 Autor / Opracowanie: Paweł Stasiak
Zdarzyło się kiedyś, że dwóch młodych brodatych radykałów, dziś może niektórzy powiedzieliby-ekstremistów, przystąpiło do tajnej- można powiedzieć, że dzisiaj to by była nielegalna organizacja

<  1  2  3  4  5  6  


MAŁY SŁOWNIK POJĘĆ FILOZOFICZNO-SOCJOLOGICZNYCH
Abstrakcja- (łac.) 1. pojęcie oderwane, luźno związane z rzeczywistością; pomysł nie do urzeczywistnienia. W rozmowie operuje abstrakcjami. 2. filoz. Działanie myślowe, polegające na wyodrębnieniu cech istotnych, stałych jakiegoś przedmiotu lub zjawiska i rozpatrywanie ich w oderwaniu od cech nieistotnych, przygodnych.
Antropologia- (gr.) nauka o człowieku, jego pochodzeniu i stanowisku w świecie istot żywych.
Atrybut- łac. Atributum= cecha należąca do rzeczy> trwała, nieodłączna cecha jakiegoś przedmiotu czy zjawiska, której nie można pominąć, gdy się mówi o danym przedmiocie czy zjawisku. Inaczej, jest to taka cecha jakiegoś przedmiotu, bez której dany przedmiot nie jest danym przedmiotem.
Biurokracja- (fr.) 1. bezduszne trzymanie się przepisów w załatwianiu spraw urzędowych: walka z biurokracją. 2. władza urzędników, ich wpływ na sprawy państwa.
Egoizm- (łac. ego= ja) Samolubstwo, wybujała miłość własnej osoby, sobkostwo; człowiek nieuczynny. Postawa motywowana własną korzyścią, przeciwstawna altruizmowi. Egoista przekłada własne dobro, sprawy, pragnienia nad potrzeby bliźniego. Nieliczenie się z osobowością i dobrem innego.
Humanizm- (łac.) społeczno-kulturalny prąd epoki Odrodzenia nawiązujący do kultury Starożytnej Grecji i Rzymu. 2. postulat szacunku dla człowieka, troski o jego swobodny rozwój i szczęście. Socjalistyczny, oparty na dziełach Marksa program przebudowy warunków życia, która dałaby wszystkim ludziom możliwości wszechstronnego rozwoju.
Kapitalista- (fr.) 1. człowiek należący do klasy panującej w ustroju kapitalistycznym, posiadający kapitał i osiągający wartość dodatkową przez eksploatację pracy najemnej; Polityka, rządy kapitalistów. 2. człowiek żyjący z kapitału; bogacz: nie był kapitalista, ale trochę grosza odłożył.
Manifest- (łac. . manifestatio = wyjaśnienie)> Odezwa władzy do narodu: wyjawienie własnego stanowiska; deklaracja programowa jakiejś organizacji.
Podmiot- Człowiek jako jednostka społeczna i istota gatunkowa będąca sprawcą czynów i ponosząca za nie odpowiedzialność. Rozwój filogenetyczny wytworzył podstawy dla procesu stawiania się człowieka, jego wzrastania w człowieczeństwie, procesu realizującego się w perspektywie ontogenetycznej w odniesieniu do jednostek ludzkich, w zaś w perspektywie filogenetycznej w odniesieniu do gatunku ludzkiego. Wzrastanie polega na „dopisywaniu) treści ogólnoludzkich wartości opisywanych formalno-logicznie i konkretyzowanych, czyli przedstawianych w postaci formalno-symbolicznej i ich urzeczywistnieniu w praktyce i opisywaniu w formie teoretyczno symbolicznej i ich urzeczywistnianiu w praktyce i opisywaniu w formie teoretyczno-przedmiotowej.
Radykalizm- (łac. radix= korzeń, źródło, gruntowy, podstawowy, drastyczny, krańcowy). Postawa wyrażająca się końcowym, skrajnym myśleniem i działaniem. W strukturze społeczno-politycznej postawa ta przejawia się w totalnej krytyce i zmierzaniu do radykalnych reform, zmian, a nawet dokonywania rewolucji. R. jest wynikiem, z jednej strony, skrajnie niekorzystnych warunków życia określonej klasy społecznej- po prostu, proletariusz nie ma innego wyjścia: pozostając w domu, będąc ugodowy umrze z głodu, wychodząc na ulicę, walcząc, też morze zginąć, ale ma szansę wygrać i polepszyć swoje warunki życiowe, z drugiej strony, sposobu myślenia, w którym to , co jednostkowe, fragmentaryczne zastępuje całość.
Symptom- (gr.) to , co wystąpiło na jaw, co świadczy o czymś; zewnętrzna odznaka jakiegoś zjawiska.


<  1  2  3  4  5  6  






WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
  • Konferencje Wydawnictwa MAC EDUKACJA 19 maja zakończył się majowy cykl spotkań współorganizowanych przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli „EDUKATOR” (jednostkę doskonalenia zawodowego nauczycieli Polskiego Stowarzyszenia
  • Warsztaty Grupy Roboczej SNM 20 sierpnia rozpoczynają się warsztaty Grupy Roboczej SNM „Matematyka i Komputery” dotyczące wprowadzania nowoczesnych pomocy naukowych.
  • ICE może uratować Ci życie ICE - właśnie pod takim hasłem coraz więcej Polaków zapisuje w komórce numer osoby, do której ratownicy powinni zadzwonić w razie wypadku.
Copyright © 2007-2009seoteka