Wyszukiwarka
Naukowa praca i recenzja książki
Dodał admin, 2007-11-18 Autor / Opracowanie: Paweł Stasiak
Zdarzyło się kiedyś, że dwóch młodych brodatych radykałów, dziś może niektórzy powiedzieliby-ekstremistów, przystąpiło do tajnej- można powiedzieć, że dzisiaj to by była nielegalna organizacja

<  1  2  3  4  5  6    >

 Na ogół górę brała równość nad wolnością. Wolność także szła do przodu, ale każdy krok był dokonywany pod naporem społeczeństwa i najczęściej był mniejszy od jego aspiracji. Ponadto była to równość w świetle dawnych kryteriów. Tymczasem świecie i w naszym kraju, powstały nowe podziały,nowe zróżnicowania w śród ludzi, wyrastające na nowym czysto pozaekonomicznym gruncie, np. z uwagi na daleko do źródeł informacji, możliwości załatwienia sobie deficytowych dóbr itp.
Do zjawisk kosztownych przeprowadzenia Rewolucji Równości w naszym kraju zaliczyć trzeba również tzw. Okresy błędów i wypaczeń, które być może, nie są tylko błędami i wypaczeniami, lecz wyłaniającą się z pozornych przypadków i woluntaryzmów logika oddziałowywania nowego zjawiska historycznego, prób organizowania się sił biurokratyzujących życie społeczne w samodzielną siłę dziejową. Sił podejmujących, na szczęście bezskuteczne, próby wykorzystania celów i urządzeń życia publicznego do realizacji własnych „klasowych” interesów. Osią zaś formowania się tych interesów jest biurokratyczna tendencja do przekształcenia państwa- organizacji społeczeństwa i władzy w instytucję nadrzędną wobec społeczeństwa i celów socjalistycznych. Przez siły biurokratyzujące, nie rozumiem oczywiście urzędników, lecz fakt podporządkowywania społeczeństwa pozornie bezosobowej machinie Państwa, a w rzeczywistości będącego parawanem dla sił wyrastających na glebie owych odstępstw i wypaczeń, oraz dokonujących pod przykrywka interesu ogólnospołecznego, ogólnospołecznego poprzez albo anarchizację życia społecznego i gospodarczego zawłaszczani niezależnych dóbr i usług materialnych kulturalnych, kulturalnych także monopolizacji decyzji itp.
Powyższe niebezpieczeństwa i ograniczenia Rewolucji Równości, obserwowane również w skali światowej realizacji celów socjalistycznych, socjalistycznych także analiza wielkich konfliktów współczesnego świata (Wschód-Zachód, Północ-Południe, a więc Człowiek-Człowiek, a także Człowiek –Przyroda itp.), naprowadzają nas na myśl, ze ludzkość stoi przed koniecznością jedynie dl niej zbawienną, dokonania trzeciej rewolucji z możliwości rewolucyjnych wyłonionych przez cywilizację przemysłową; REWOLUCJI BRATERSTWA.

REWOLUCJA BRATERSTWA
Czyż to nie zastanawiające, ze tak, jak dwa pierwsze człony Trój idei stały się wartościami, za które przelewano krew, zabijania miliony ludzi i obalano znienawidzone trony, a z drugiej strony które na dobre zagnieździły się w naukach społecznych, tak trzeci człon –Braterstwo- pozostaje wciąż najmniej znanym i najbardziej nieokreślonym pojęciem? Bo czyż nie pozostaje ono nadal w niewoli podejrzanych ideologii (braterstwo krwi), dziarskich armii (braterstwo broni) i doktryny religijnej (miłość bliźniego)?
Co można i trzeba rozumieć przez braterstwo? Jeśli pominąć treści tego pojęcia z czasów Rewolucji Francuskiej, czyli czasowe zbratanie stanów). Czy sentymentalną „miłość człowieka do człowieka”, miłość abstrakcyjną, bo ślepą na okoliczności, epoki i ustroje? Ślepą również na czyny i postępowanie drugiego człowieka? Sądzę przede wszystkim, ze idea braterstwa nie może odnosić się tylko do stosunku człowieka do człowieka, jednostki do jednostki, ale również, a może przede wszystkim do życia społecznego, do instytucji życia zbiorowego: zarówno skali danego kraju, jak i całej ludzkości. Braterstwo w tym rozumieniu to nie tylko postulat otwarcia człowieka na człowieka, to nie tylko wspólnota pochodzenia i celu, jak to ujmował J.P. Sartes w serii rozmów z Benny Lewym publikowanych w 1980r. w Le Nouvel Observteur” (Sarte mówił m.in.: Widząc Człowieka myślę; ma on takie, jak i ja pochodzenie. Powiedzmy ze pochodzi od matki, ludzkości, od matki-Ziemi, jak to mówił Sokrates, czy po prostu od matki”, a dalej „Związek człowieka z jego sąsiadem nazywany braterstwem, ponieważ obydwaj czują, ze są tego samego pochodzenia, mają ten sam początek, początek przyszłości ten sam cel. Wspólny początek cel- o to, co ustanawia ich braterstwo”, ale przede wszystkim znak jakości, najwyższej jakości życia społeczności ludzkiej.  

<  1  2  3  4  5  6    >






WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
  • KISS - odtwarzacz sieciowy KiSS 1600 Veracomp wprowadził do sprzedaży odtwarzacz sieciowy high definition - KiSS 1600. Model ten umożliwia odczyt materiału w najwyższych rozdzielczościach nie tylko z płyt umieszczanych w napędzie,
  • Chiny walczą z nałogiem grania on-line Nałogowi gracze komputerowi w Chinach znaleźli się w tym tygodniu na celowniku lokalnych władz, które postawiły sobie za cel wyciągnięcie ich z nałogu.
  • Szybki dostawca - Ford Transit Van SWB 130 KM Laureat tegorocznej nagrody Van of the Year, choć nie zaskakuje szczególnie nowatorskimi rozwiązaniami w stosunku do swojego poprzednika (zaprezentowanego jedynie 5 lat temu
Copyright © 2007-2009seoteka