Wyszukiwarka
Wyżyna Kielecko - Sandomierska
Dodał admin, 2007-10-31 Autor / Opracowanie: Łukasz Gwiżdż
Wyżyna Kielecko - Sandomierska jest jedną z kilku polskich krain geograficznych, których krajobrazy zalicza się do wyżynnych. Nie stanowi ona jednak jednolitego obszaru.

<  1  2  3  


KRAJOBRAZ LESSOWY WYŻYNY SANDOMIERSKIEJ
Przykładem takiego obszaru jest zdecydowanie wyróżniająca się w obrębie Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej jej wschodnia część, ograniczona doliną Wisły z jednej i Górami Świętokrzyskimi z drugiej strony - Wyżyna Sandomierska. Miąższość lessu wynosi tu od kilku do kilkunastu metrów, w niektórych jej miejscach osiągają nawet 20 m. (okolice Sandomierza). W konsekwencji zamaskowaniu uległy prawie wszystkie formy utworzone przed akumulacją lessu, a ukształtowana nowa powierzchnia decyduje o kilku charakterystycznych własnościach tego obszaru.
1. Brak większych wyniosłości terenu - jedynym urozmaiceniem są sterczące ponad pokrywą lessową i zbudowane z kambryjskich łupków Góry Pieprzowe.
2. Istnienie gęstej sieci silnie rozgałęzionych parowów, o krótkich i stromych stokach ; systemy parowów nawiązują do głęboko wciętych dolin dwu najważniejszych rzek : Koprzywianki i Opatówki, które rozcinają cały obszar Wyżyny Sandomierskiej .
3. Dość powszechne zjawiska sufozji i morfologiczne efekty jej działania.
4. Znaczna podatność gleb rozwiniętych na lessach na erozje ; proces ten występuje szczególnie silnie w okresie lata (gwałtowne, obfite deszcze) i późną wiosną (gwałtowne topnienie śniegu)
5. Stosunkowo duży udział roślin kserotermicznych (sucholubnych), które porastają zwłaszca suche i mocno nagrzane stoki parowów ; występowanie takiej roślinności wiąże się ze stworzeniem środowiska , które klimatycznie i glebowo sprzyja rozwojowi.
6. Bardzo niewielka i1ość obszarów leśnych, czego przyczyną jest odwieczna na tym terenie, rolnicza działalność człowieka spowodowana znacznym udziałem dobrych i bardzo dobrych gleb, rozwiniętych właśnie na lessach ; brak większych skupisk leśnych sprzyja zjawisku erozji .


<  1  2  3  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Turystyka kajakowa Dobrze rozwinięta sieć wodna Polski stwarza wędrówkowej turystyce kajakowej, jak rzadko gdzie indziej w Europie duże możliwości rozwoju.
  • Turystyka w EU Przewiduje się, że po przystąpieniu do EU w Polsce nastąpi przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego, co powinno korzystnie wpłynąć również na branżę turystyczną, zwiększając popyt na jej usługi
  • Włochy Półwysep Apeniński wrzyna się swym „kozaczym” konturem w basen morza śródziemnego, którego naturalne granice wybrzeży jak sięgnąć wzrokiem powlekane są lazurową wodą słonego morza
  • Czarnogóra - kurorty w byłej Jugosławii Czarnogóra staje się coraz chętniej wybierenym kierunkiem turystycznym
NEWSY
  • Styczniowe niebo Styczeń szykuje nam wiele atrakcji: wysokie maksimum aktywności Kwadrantydów, jasną kometę 8P/Tuttle, wciąż jasnego Marsa i zbliżającego się do opozycji Saturna
  • Polska turystyka pielgrzymkowa kwitnie W 2006 roku 10 najpopularniejszych polskich sanktuariów odwiedziło prawie 11 milionów pielgrzymów. Chociaż sanktuaria słabo się reklamują to liczba turystów ciągle wzrasta - pisze Rzeczpospolita
  • Polacy nie ufają biurom turystycznym ! Polacy nie ufają biurom turystycznym, a na wycieczki zagraniczne przeznaczają trzy razy mniej pieniędzy niż Węgrzy czy Estończycy i aż osiem razy mniej niż Niemcy
Copyright © 2007-2009seoteka