Wyszukiwarka
Wulkany
Dodał admin, 2007-10-31 Autor / Opracowanie: Łukasz Gwiżdż
Wulkanizm rozwija się w strefach głębokich pęknięć skorupy ziemskiej. Wyróżnia się dwa typy wulkanizmu. W wydźwigniętych strefach łańcuchów górskich przeważa wulkanizm silnie eksplozyjny

<  1  2  3  4  5  6    >


Eksplozywny wulkanizm był przyczyną najbardziej znanych katastrof wulkanicznych, wśród których wybuch Wezuwiusza w 79 roku i Mont Pelée na Martynice nie należał do największych. Latem 1815 roku wybuchł wulkan Tambora na Wyspach Sundajskich . Eksplozja zmiotła górę o średnicy podstawy 40 km, obniżając jej wysokość o 1500 m. Na jej miejscu powstał lej o średnicy 6 km i głębokości 500 m. W powietrze wyleciało 150 km sześciennych materiału skalnego. Wyliczanie katastrof wulkanicznych mogłoby sugerować, wulkanizm jest tylko źródłem nieszczęść. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona. Wulkanizm to jednocześnie twórczy czynnik natury sprzyjający powstawaniu warunków korzystnych dla człowieka. Nie jest przypadkiem, że do najgęściej zaludnionych obszarów świata należą rejony wulkaniczne - W-a Jawa i Wyspy Japońskie.
Wulkanizm to nie tylko wylewy law i erupcje materiałów piroklastycznych. Towarzyszy mu emisja gazów par i gorących roztworów. Wszystkie te przejawy wynoszą na powierzchnię Ziemi nowe porcje cennych dla człowieka pierwiastków np. siarki, miedzi, selenu, rtęci, srebra i złota.
Duże znaczenie dla człowieka mają same skały wulkaniczne. W wodach okalających wyspy wulkaniczne kwitnie bujne życie (Kuryle,Kamczatka, Aleuty). Wulkaniczne gleby zapewniają wysokie plony ananasów na Hawajach, kawy w Brazyli,bawełny na wyżynie Dekanu. Iły montmorillonitowe, będące produktem rozkładu wulkanicznych popiołów, są materiałem poprawiającym strukturę gleby. Bazalty,andezyty,porfiry i ich tufy są cennymi kamieniami budowlanymi i dekoracyjnymi.
Problemami wulkanizmu zajmują się nieliczni badacze, choć potęga wulkanów i ich tajemniczość interesuje wszystkich ludzi. Czynne i wygasłe wulkany kryją w sobie wiele problemów do wyjaśnienia.

KRAKATAU:
Mało znana niezamieszkana wysepka (przynajmniej do XIX ) leżąca pomiędzy Jawą i Sumatrą. W 1883r. Krakatau znalazła swe miejsce w historii, gdy obudził się w niej potężny wulkan powodując jeden z najbardziej katastrofalnych wybuchów, jakie widział świat. Wulkan Krakatau przebudził się 26 sierpnia eksplodując niemal nieprzerywalnie. Nazajutrz rano 27 sierpnia nastąpiły cztery wybuchy tak potężne, że było je słychać z odległości 3000km w Australii (odgłos doszedł nawet do oddalonej 0 4800km wyspy Rodrigez na oceanie Indyjskim. Punkt kulminacyjny nastąpił o godz. 10 rano kiedy to słup ognie wystrzelił na wysokość 80km w górę (największy zapisany w dziejach ludzkości wybuch). Świat wokół pogrążył się w ciemnościach na dwa i pół dnia Wybuch utworzył potężne fale tsunami, sięgające wysokości 38m, które przetoczyły się przez wybrzeża Jawy i Sumatry zmiatając z powierzchni ziemi 300 miast i wiosek, powodując zarazem śmieć 36000 osób. Morze pełne ciał pokryte było tak grubą warstwą pumeksu, że ratownicy mogli swobodnie po niej chodzić. Skutki wybuchu odczuwalne były przez cały rok. Pył wulkaniczny przesłonił słońce, w skutek czego nastąpiło ogólne ochłodzenie. Kiedy chmury popiołu wreszcie ustąpiły, okazało się, że góra zniknęła, a wyspy grupy Krakatau zostały pogrzebane pod warstwą popiołu tak grubą, że przez pięć lat nic nie mogło na niej urosnąć. Wybuch Krakatau to największy wybuch wulkanu w dziejach ludzkości.
 

<  1  2  3  4  5  6    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • W południowym Meksyku odkryto starożytną, mezoamerykańską rzeźbę "Jest piękna i z pewnością miała bardzo duże znaczenie", mówi o nowo odkrytym kamiennym monumencie archeolog z Uniwersytetu Wisconsin.
  • Wyświetlacze ciekłokrystaliczne We wskaźnikach wykorzystuje się struktury numeryczne, w których molekuły są ułożone równolegle i mogą poruszać się w kierunku swoich osi głównych oraz obracać wokół nich.
  • Rodzaje energii alternatywnej Alternatywne źródła energii - inne niż klasyczne źródła energii, jakimi są paliwa naturalne. Należą do nich: energia słoneczna, pływów, biomasy, wiatrowa energia odnawialna
  • Promieniowanie UV Promieniowanie UV, nadfiolet, ultrafiolet, promieniowanie elektromagnetyczne o fali dł. 10–400 nm., nie wywołujące wrażeń wzrokowych.
NEWSY
  • Galileo na orbicie Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła dziś swojego pierwszego satelitę nawigacyjnego. Będzie to pierwszy z 30 satelitów, które będą pomagać między innymi w kontrolowaniu ruchu pociągów
  • Turystycze atrakcje za unijne pieniądze Stoimy przed unikalną szansą wypromowania nie tylko konkretnego regionu, ale także stworzenia markowych produktów, które przyciągną tysiące turystów krajowych i zagranicznych..
  • Rosyjskie i Polskie skarby na liście Unesco Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najwybitniejszych zabytków - zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych
Copyright © 2007-2009seoteka