Wyszukiwarka
Obrona cywilna
Dodał admin, 2007-10-31 Autor / Opracowanie: Łukasz Gwiżdż
Międzynarodowym znakiem Obrony cywilnej, przewidzianym w ustępie czwartym artykułu 66 Protokółu Dodatkowego do Konwencji Genewskich jest niebieski trójkąt równoboczny na pomarańczowym tle.

<  1  2  

 Realizowane przez ministrów zadania zapewniają normatywno prawne i materialne podstawy funkcjonowania OC w wielu specjalistycznych dziedzinach, takich jak: budownictwo ochronne, walka z pożarami, udzielanie poszkodowanym pierwszej pomocy, ochrona przed skażeniami, ochrona żywności i innych dóbr, niezbędnych do przetrwania, produkcja sprzętu technicznego. Zapewniają także włączenie resortowych sił i środków do działań na rzecz niesienia pomocy poszkodowanej ludności. Organizacje porządkowe wykonują zadania OC w zakresie wynikającym z ich statutów i programów działania. Zasady  i sposoby realizacji są uzgadniane w porozumieniach zawieranych przez ich naczelne organy z  szefem Obrony Cywilnej Kraju.

RAMOWE STRUKTURY ORGANIZACYJNE OBRONY CYWILNEJ
Jednostki organizacyjne obrony cywilnej tworzy się w gminach i zakładach zatrudniających więcej niż 50 pracowników. W zakładach pracy zatrudniających mniej niż 50 pracowników mogą być tworzone wspólne jednostki dla kilku sąsiadujących ze sobą zakładów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w gminach i zakładach pracy tworzy się:   • jednostki organizacyjne obrony cywilnej ratownictwa ogólnego;   • jednostki organizacyjne obrony cywilnej przeznaczone do wykonywania zadań specjalnych:      pierwszej pomocy medycznej, likwidacji skażeń, ratownictwa budowlanego, ratownictwa  komunalnego, ratownictwa energetycznego, schronowe, przeciwpożarowe, porządkowo ochronne, łączności, zaopatrzenia, wykrywania i alarmowania, ochrony płodów rolnych, ochrony produktów żywnościowych, ochrony zwierząt gospodarskich i pasz, ratownictwa chemicznego, ratownictwa przeciwpowodziowego oraz budowy i odbudowy awaryjnych ujęć wody. W zakładach pracy, w których są gromadzone substancje stanowiące zagrożenie dla życia lub zdrowia okolicznej ludności oraz środowiska tworzy się jednostki organizacyjne obrony cywilnej zdolne do samodzielnego prowadzenia działań ratowniczych w strefach bezpośredniego zagrożenia. W skład każdej jednostki organizacyjnej obrony cywilnej wchodzi: komenda i odpowiednia liczba pododdziałów. Jej szczegółowe struktury organizacyjne określa szef  Obrony Cywilnej Kraju.  Aktualnie istnieją jednostki organizacyjne obrony cywilnej są wyposażone w sprzęt ochrony indywidualnej i w najprostszy sprzęt ratowniczy. Wykonują swoje zadania, wykorzystując – w ramach świadczeń rzeczowych obiekty, urządzenia techniczne i sprzęt przedsiębiorstw gospodarki państwowej. W czasie pokoju jednostki organizacyjne obrony cywilnej nie są w pełni rozwinięte. Gotowość do organizowania i kierowania ochroną ludności w warunkach wojny lub klęsk żywiołowych o dużym zasięgu będą osiągały sukcesywnie  z chwilą ogłoszenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa (w czasie od kilku do kilkunastu godzin). Harmonogram i sposób przeprowadzenia tej operacji określają wytyczne i zarządzania szefa OCK.


<  1  2  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Metody badań statystycznych Każde badanie statystyczne wymaga ustalenia właściwej metody. Wybór metody jest uzależniony od celu badania, rodzaju zbiorowości statystycznej, tematu badania, jego szczegółowości, jakimi dysponujemy
  • Vivus: darmowa pożyczka w promocji (opinie, analizy i testy) Firma Vivus w swoich intensywnych kampaniach reklamowych zachęca do skorzystania ze swojej promocyjnej pożyczki za darmo dla nowyhc klientów, postanowiliśmy sprawdzić czy naprawdę jest darmowa.
  • Rolnictwo ekologiczne Rolnictwo ekologiczne jest szansą w warunkach konkurencji z rolnictwem zachodnim zwłaszcza, że rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne mogą otrzymywać z budżetu państwa dotacje do upraw.
  • Hodowla strusi Pierwsze próby hodowania strusi podjęto pod koniec XIX wieku w ogrodzie zoologicznym w Marsylii. Do Niemiec sprowadził te ptaki Karl Hagenbeck - podróżnik, właściciel wielkiej cyrkowej menażerii
NEWSY
  • Polsat w HDTV 25 maja przyszłego roku w ofercie Cyfrowego Polsatu pojawi się pierwszy kanał telewizyjny nadawany w rozdzielczości HD - będzie to Polsat Sport HD. Przedstawiciele Cyfrowego Polsatu informują,
  • Medal Merentibus dla Krakowa Medal Merentibus - najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego osobom i instytucjom wspierającym uczelnię - otrzymało miasto Kraków.
  • Galileo na orbicie Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła dziś swojego pierwszego satelitę nawigacyjnego. Będzie to pierwszy z 30 satelitów, które będą pomagać między innymi w kontrolowaniu ruchu pociągów
Copyright © 2007-2009seoteka