Wyszukiwarka
Maszyny cyfrowe - historia
Dodał admin, 2007-10-31
W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła się architektura W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła się architektura RISC (Reduced Instruction Set Computer).

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    >


PROCESOR 80486SX.
Nie wszystkie zastosowania wymagają oprócz szybkości dużej mocy obliczeniowej oferowanej przez koprocesor. Z myślą o tych zastosowaniach został zaprojektowany procesor 80486SX. Jest to w zasadzie procesor 80486DX bez koprocesora. Oferowany jest tylko z zegarem 20 i 25 MHz. Jednak jest o wiele szybszy od procesora 80386DX pracującego z tą samą częstotliwością. Brak koprocesora może być zniwelowany przez włożenie koprocesora 80487SX w gniazdo overdrive lub miejsce przewidziane przez producenta płyty.

PENTIUM
Pentium- podobnie jak 486 – występuje w wariantach z bardzo różnymi częstotliwościami zegara, co więcej, w wariantach z różnymi wartościami napięcia pracy, w wersji klasycznej i MMX. Pentium wymaga obsadzenia dwóch banków pamięci i to SIMM-ami 32-bitowymi. Jeżeli ktoś został ze starymi, 8-bitowymi albo miał SIMM 32-bitowy, ale jeden, musiał coś dokupić. Płyta główna pod procesor PENTUIM zawierała sloty PCI, oraz wyposazona była w kontroler dysku twardego i wszystkie porty(równoległe i szeregowe), więc nie trzeba już było zaopatrywać się w kartę Multi I/O.

AMD K5,K6,CYRIX 6x86
Ze względu na zupełnie inne architektury wewnętrzne, nie sposób ocenić, w którym miejscu na drabince kolejnych generacji należy umieścić który procesor. Żeby było trudniej się połapać, nazwy procesorów 6x86 pochodzą nie od rzeczywistej częstotliwości pracy, ale od liczby o 25% większej, bo działa jakby tyle właśnie miał.
Cyrix M2 (Cyrix 6x86M2) to dwukanałowy procesor klasy PENTIUM amerykańskiej firmy Cyrix, produkowany przez firmę IBM. Cyrix M2 zbudowany został w oparciu o najlepsze rozwiązania pochodzące z procesora Cyrix M1, posiada jednak wiele ulepszeń takich jak: technologia MMX, dwukrotnie większa pamięć cache, mechanizm prognozowania do 1024-skoków, siedmiostopniowy potok rozkazów (pipeline), zmniejszony pobór mocy (od 10 do 18 watów), Producent układu promował układ jako najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem możliwości do ceny w swojej klasie.

PENTIUM MMX
MMX rozszerza zbiór rozkazów x86 o 57 nowych. Chociaż nie dotyczą one wyłącznie multimediów, zostały opracowane z myślą o multimedialnych programach. Przykładowo: jeden z rozkazów umożliwia procesorowi wykonywanie funkcji szybkiego mnożenia z sumowaniem, czyli oblicza sumy szeregu iloczynów. Funkcja odgrywa zasadniczą rolę w podstawowych algorytmach cyfrowego przetwarzania sygnałów (DSP-digital signal processing)-na przykład w telefonii. Mówią ściślej MMX wykorzystuje technikę zwaną SIMD(single instruction, multiple data – jeden rozkaz,wiele danych), umożliwiającą procesorowi wykonywanie jednego obliczenia równocześnie na dwóch, czterech a nawet ośmiu elementach danych bez żadnej utraty szybkości. MMX dokonuje tej sztuki umieszczając kilka argumentów w jednym rejestrze 64-bitowym i wykonując na nich działanie równocześnie. Na przykład: program graficzny może umieszczać w rejestrze osiem jednobajtowych (8-bitowych) wartości koloru i polecać procesorowi dodanie do każdego z nich liczby 10, rozjaśniając odpowiadającą im część obrazu. Cała operacja trwałaby jeden cykl zegara. MMX nie wymaga dodatkowych rejestrów, chociaż wykonuje działania na 64 bitach równocześnie, a rejestry ogólnego zastosowania w procesorach Intela mają pojemność 32 bitów. Zamiast nich wykorzystuje 80-bitowe rejestry zmiennopozycyjne. Właśnie dlatego Intel zniechęca programistów do mieszania kodu zmiennopozycyjnego i MMX, gdyż grozi to obniżeniem wydajności. Ponadto MMX nie używa niewygodnego, stosu mechanizmu dostępu do rejestrów zmiennopozycyjnych, wykorzystywanego przez jednostkę zmiennopozycyjna – rozkazy MMX mogą bezpośrednio adresować wszystkie rejestry MMX.  

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Topologie - logiczne struktury sieci Oprócz tego, że sieci komputerowe dzieli się ze względu na ich wielkość, podział stosuje się też ze względu na ich logiczną strukturę.
  • Urządzenia sieciowe Sieć komputerowa - grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów,
  • Bezprzewodowe sieci oraz jej protokoły i standarty Sieć bezprzewodowa używa fal elektromagnetycznych (radiowych lub podczerwonych) do wysyłania i odbierania danych z jednego punktu dostępowego do drugiego przez medium, jakim...
  • DRAM Pojedyncza komórka DRAM składa się w rzeczywistości tylko z tranzystora i kondensatora. Z tego też względu pamięć DRAM pozwala na uzyskanie najwyższego stopnia integracji.
NEWSY
  • Nauczyciele wobec technologii informacyjnej i e-edukacji W tegorocznej, dziesiątej już edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Informatyczne Przygotowanie Nauczycieli, która odbyła się w dniach 19-20 IV 2007 roku w Akademii Pedagogicznej w Krakowie
  • SGGW rozpoczyna rekrutację W tym roku SGGW otworzyła cztery nowe kierunki: dietetykę, logistykę, informatykę i pedagogikę. Dietetykę na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji będzie mogło studiować 60 osób.
  • Polacy odkryli tajemnicę katalizatorów Polskie badania pozwoliły na pełniejsze zrozumienie działania katalizatorów, między innymi tych stosowanych w układach wydechowych samochodów, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie bardziej wydajnych
Copyright © 2007-2009seoteka