Wyszukiwarka
Stany przedrakowe i nowotwory złośliwe skóry
Dodał admin, 2007-10-28 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak
Żaden nowotwór nie jest tworem obcym organizmowi. Może powstać w każdym okresie życia, nawet w łonie matki. Ogólnie rzecz biorąc, nowotworem nazywamy nieprawidłową tkankę

<  1  2  3    >


Jedną z postaci raka przedinwazyjnego jest Choroba Bowena. Występują tu odgraniczone od zdrowej skóry pojedyncze lub mnogie ogniska, barwy brunatnawej o gładkiej powierzchni. Choroba ta powstaje wskutek uszkodzenia skóry przez promieniowanie słoneczne, toksyny, infekcje wirusowe oraz przez przewlekłe choroby skóry. Leczenie odbywa się poprzez krioterapię, laseroterapię i chirurgiczne usunięcie. Lokalizacja występuje zazwyczaj na skórze kończyn i tułowia. Zmiany nie ustępują samoistnie, a 10% przypadków tej choroby przechodzi w raka kolczystokomórkowego skóry.
Rak kolczystokomórkowy skóry jest nowotworem złośliwym skóry, wywodzącym się z komórek naskórka. Powstaje na podłożu stanów przedrakowych. Niestety daje przerzuty. Jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem skóry, głównie u osób starszych. Istotne znaczenie w jego patogenezie mają m.in. przeszczepy narządów, promieniowanie UVA i UVB, białaczki, HPV, przewlekłe choroby skóry, uszkodzenie porentgenowskie skóry, rogowacenie słoneczne i chemiczne oraz Choroba Bowena. Wczesne stadium choroby ma postać mocno odgraniczonej czerwonej płytki, zaś późniejsze ma charakter wykwitów guzowatych i niekiedy wrzodziejących, dlatego konieczne jest badanie histologiczne, w celu określenia stopnia złośliwości nowotworu. Leczenie odbywa się m.in. poprzez chirurgiczne usunięcie tkanki nowotworu oraz głęboką krioterapię,
Do choroby skóry przypominającej raka kolczystokomórkowego jest rak podstawnokomórkowy skóry, najczęstszy nowotwór złośliwy, charakteryzujący się niskim stopniem złośliwości, powolnym wzrostem i bardzo rzadkim przerzutowaniem. Charakter wykwitów pierwotnych w BCC (najczęstszy nowotwór złośliwy) jest zazwyczaj bardzo zróżnicowany.
Wyróżniamy następujące odmiany raka podstawnokomórkowego:
• guzkowy (gruźlica),
• wrzodziejący (rak kolczystokomórkowy skóry),
• barwnikowy (czerniak złośliwy),
• twardzinopodobny,
• torbielowaty,
• powierzchowny (Choroba Bowena, łuszczyca, liszaj płaski).
Leczenie odbywa się poprzez krioterapię i chirurgiczne usunięcie tkanki nowotworowej.
W Polsce na 16 miejscu wśród wszystkich typów nowotworów złośliwych stanowi czerniak złośliwy. Wywodzi się z melanocytów, spowodowany przez działanie promieniowania nadfioletowego, wrodzonych znamion, kolor skóry, włosów i oczu, Często występuje w grupie pacjentów z AIDS. Wyróżniono kilka odmian czerniaka, różniących się częstością występowania i rokowaniem:
• szerzący się powierzchownie (60 – 70% przypadków),
• wywodzący się z plamy soczewicowatej (5 – 20% przypadków),
• guzkowy (10 – 30% przypadków),
• umiejscowiony na kończynach (5% przypadków),
• wywodzący się ze znamion błękitnych (bardzo rzadki),
• bezbarwnikowy (najcięższy z postaci nowotworu).
Czerniaka budują komórki nabłonkowe, wrzecionowate i tzw. komórki monstrualne. Charakteryzuje się on dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie.  

<  1  2  3    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Układ krążenia Układ krążenia możemy porównać do systemu wodociągowego albo układu transportującego wodę i substancje odżywcze w drzewie. Substancją transportową jest w organizmie ludzkim krew
  • Węglowodany, białka i witaminy Bialka sa jednym z najwazniejszych skladników pokarmowych. Organizm czlowieka zawiera okolo 65% wody, 20% bialek, 10% tluszczów, 1% weglowodanów i 4% skladników mineralnych.
  • Kinezyterapia Badanie podmiotowe polega na uzyskaniu od chorego informacji dotyczących: obecnie zgłaszanych dolegliwości, chorób przebytych, warunków rodzinnych, bytowania i pracy.
  • Fizykoterapia - podstawowe wiadomości Fizykoterapia to dział medycyny klinicznej stosujący w stanach leczniczych, profilaktycznych i rehabilitacyjnych różne formy energii przede wszystkim fizycznej.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka