Wyszukiwarka
Pranie pieniędzy
Dodał admin, 2007-10-26 Autor / Opracowanie: MonikaKulińska85
Pranie Brudnych Pieniędzy oznacza wymianę funduszy otrzymanych w wyniku aktywności kryminalnej na ‘czyste’ pieniądze, bez powiązania ze swoim nielegalnym źródłem.

<  1  2  3  4  5  6    >


W związku z powyższym dla skutecznej walki ze zjawiskiem prania pieniędzy niezbędne jest podejmowanie szeregu kompleksowych rozwiązań polegających przede wszystkim na:
•    konieczności zaangażowania wielu instytucji celem kompleksowego współdziałania w walce ze zjawiskiem prania pieniędzy, dotyczy to przede wszystkim takich podmiotów jak Generalny Inspektor Informacji Finansowej MF, organy ścigania (Prokuratura, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policja), służby celne, Straż Graniczna, Generalny  Inspektor Nadzoru Bankowego NBP;
•    zaangażowaniu we współdziałanie nie tylko instytucji krajowych ale i zagranicznych  takich jak: jednostki wywiadu finansowego ( FIU) czy międzynarodowe organizacje policyjne takie jak EUROPOL, INTERPOL;
•    zrozumieniu negatywnych stron procederu prania pieniędzy przez podmioty obowiązane na podstawie art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. "o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do systemu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz finansowaniu terroryzmu" oraz uczciwego wywiązywania się przez te podmioty z nałożonych na nie obowiązków;
•    prowadzeniu, w ramach wszczętych postępowań przygotowawczych, dwóch równoległych wątków dotyczących sfery działań kryminalnych jak i przestępczej działalności gospodarczej  wraz z działaniami nakierowanymi na udowodnienie przestępstwa określonego w art. 299 kk;
•    utworzenie platformy umożliwiającej stałą wymianę doświadczeń i prowadzenia szkoleń w zakresie pogłębiania umiejętności i wiedzy w zakresie zwalczania prania pieniędzy;
Współczesna przestępczość zorganizowana - tak gospodarcza jak i kryminalna - nastawiona jest przede wszystkim na osiąganie maksymalnych zysków, powodując równocześnie powstawanie coraz większych strat Skarbu Państwa.
Wzrost ilościowy i pojawianie się coraz to nowych form zjawiskowych przestępstw ukierunkowanych na osiąganie znacznych zysków, obliguje organy ścigania do określenia strategii ich zwalczania w wymiarze majątkowym oraz podjęcia zdecydowanych działań mających na celu pozbawienie ich sprawców uzyskanych korzyści. Nieuchronność kary, determinacja oraz szybkość reakcji Policji i właśnie skutki materialne w odniesieniu do przestępcy, to podstawowe czynniki decydujące o nieopłacalności przestępstwa.
Zgodnie z rządowym programem zapobiegania i zwalczania patologii w obrocie gospodarczym oraz pozbawiania członków grup przestępczych możliwości wykorzystywania materialnych efektów przestępczej działalności, Komendant Główny Policji w marcu 2001 roku zobligowała Komendantów Wojewódzkich Policji do podjęcia wspólnych działań z Urzędami Kontroli Skarbowej i Izbami Skarbowymi mających na celu ujawnianie mienia pochodzącego z przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nie ujawnionych 2.
O istnieniu nielegalnych dochodów, kapitałów lub majątku decyduje źródło pochodzenia. Mówić o nich można wówczas, gdy tworzące je, zarabiane lub lokowane w nich pieniądze wiążą się z przestępstwem.
Sprawcy podejmują zatem działania, których celem jest ukrycie nielegalnego pochodzenia tych dochodów i kamuflują w ten sposób zarówno samą działalność przestępczą, jak też posiadane mienie lub dochody. Osoby zainteresowane, chcąc czerpać zyski z korzyści materialnych uzyskiwanych w drodze przestępstw podejmują zabiegi utrudniające ustalenie rodzaju i wielkości swoich dochodów, a także utrudniające ustalenie rodzaju, wartości i miejsca posiadanego mienia 3.

Sprawcy uzyskujący nielegalne dochody lub posiadający takie majątki, dążąc do ukrycia ich pochodzenia działają tak, aby w wyniku manipulacji, bądź w drodze legalnych czynności cywilnoprawnych doprowadzić do ich legalizacji i możliwości jawnego używania. Działania te zmierzają więc do ukrycia stanu majątkowego.
 

<  1  2  3  4  5  6    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Ruch husycki w Czechach Jan Hus był twórcą ruchu religijnego nazwanego od jego nazwiska husytyzmem. Urodził się w 1372 roku w rodzinie chłopskiej w południowych Czechach i życie nierozerwalnie złączył ze stanem duchownym
  • Monnari Marka Monnari istnieje na polskim rynku od 1988 roku, kiedy to powstała spółka cywilna o tej samej nazwie. W kwietniu 2000 roku spółka przekształciła się w spółkę akcyjną Monnari Trade S.A
  • Hodowla strusi Pierwsze próby hodowania strusi podjęto pod koniec XIX wieku w ogrodzie zoologicznym w Marsylii. Do Niemiec sprowadził te ptaki Karl Hagenbeck - podróżnik, właściciel wielkiej cyrkowej menażerii
  • Obrona cywilna Międzynarodowym znakiem Obrony cywilnej, przewidzianym w ustępie czwartym artykułu 66 Protokółu Dodatkowego do Konwencji Genewskich jest niebieski trójkąt równoboczny na pomarańczowym tle.
NEWSY
  • God of War: Chains of Olympus To jak pełnowartościowy God of War, ale na konsolkę PlayStation Portable. Tak naprawdę to ta sama gra.
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie 2007 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie - najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie, który już na stałe wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez.
  • BBC komentuje Killzone 2 British Broadcasting Company opisało ostatnio, będącą jeszcze w produkcji, grę Killzone 2. Dziennikarze stacji, jako jedni z pierwszych, mieli okazję pograć w demo tytułu. Wrażenia ?
Copyright © 2007-2009seoteka