Wyszukiwarka
Polska starość w dobie przemian
Dodał admin, 2007-10-26 Autor / Opracowanie: MonikaKulińska85
W pracy, będącej studium porównawczym kolejnych lat transformacji, podjęto problem stanu, skutków i perspektyw starzenia się społeczeństwa polskiego.

<  1  2  


Autorka obrazuje starość jako zjawisko mające także wymiar jednostkowy, określa pojęcie starości, jej fazy, zróżnicowania, przebieg i specyfikę potrzeb tego etapu życia. Informuje nas także o prawach osób starszych i źródłach tych praw. Stwierdza, że w sytuacji znacznego ograniczenia szeregu uprawnień tej populacji, najczęściej łamane jest prawo do rehabilitacji i prawo do pracy. Taką sytuację tłumaczy ona kondycją polskiej gospodarki ogólnym poziomem zaspokajania potrzeb różnych grup społecznych. W wielu miejscach podkreśla ona, że okres transformacji utrwala w naszym społeczeństwie negatywny stereotyp starości, który bardzo szkodzi społecznej atmosferze starzenia się, więc nie tylko ludziom po 60. roku życia, ale też młodszym i starzejącym się pokoleniom. Właściwa atmosfera starzenia się jest niezbędna zarówno dla ograniczenia istniejących negatywnych zjawisk-powszechnych w fazie starości Polaków, ale i dla skuteczności planowanych działań. Akceptacja starości, jako szczególnej fazie ludzkiego życia jest warunkiem powodzenia m.in. programów przygotowania do starości. Ważne jest kompleksowe podejście do potrzeb osób starszych (zdrowotnych, psychologicznych, społecznych, ekonomicznych) ekonomicznych oparcie jej na działaniach różnych podmiotów wspierających (państwa, władz i społeczności lokalnych, rodziny) mających kluczowy wpływ na to, jaka jest starość w wymiarze indywidualnym i społecznym.
Ludzie, którzy dziś należą do starszego pokolenia wymagają innego rodzaju wsparcia, opierającego się głównie na solidarności środowiskowej, pomocniczości, poczuciu więzi międzypokoleniowych, na tolerancji i wyrozumiałości. Źródłem osamotnienia osób starszych jest niemożność dostosowania się do zachodzących zmian i brak ich zrozumienia.
„Polska starość w dobie przemian” ukazuje starość jako proces zmian, wywołanych różnorodnymi czynnikami przynoszącymi różnorodne skutki zarówno w skali jednostkowej, jak i w skali wielu odmiennych zbiorowości- jest to potwierdzone badaniami i statystykami. Wskazuje ona także pozytywne dla starszego pokolenia skutki transformacji. Z sondaży CBOS wynika, że ok. 40% osób po 65. roku życia dostrzega pozytywy polskiej demokracji budowanej w minionej dekadzie.


<  1  2  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Fenomenologia egzystencjalna Alfreda Schütza W swoich pracach Schütz rozwijał fenomenologię Edmunda Husserla, łącząc ją z rozwijaną przez Maxa Webera teorią działania oraz z amerykańskim interakcjonizmem symbolicznym. Schütz nie był... (Jezebel)
  • Franciszkański Ruch Ekologiczny Franciszkański Ruch Ekologiczny powstał jako organizacja nieformalna w 1986 roku po katastrofie w Czarnobylu.
  • Renta rodzinna i renta inwalidzka Pojęcie rent rodzinnych i rent inwalidzkich jest szeroko pojmowanym tematem. Są różne poglądy dotyczące ustalenia prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.
  • Charles Horton Cooley Cooley od dzieciństwa był idealistą, dlatego uważał, ze jego praca badawcza powinna przyczyniać się do reform społecznych, obrony przed załamaniem systemu ekonomicznego, politycznego... (Jezebel)
NEWSY
  • Rosyjskie i Polskie skarby na liście Unesco Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najwybitniejszych zabytków - zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych
  • ICE może uratować Ci życie ICE - właśnie pod takim hasłem coraz więcej Polaków zapisuje w komórce numer osoby, do której ratownicy powinni zadzwonić w razie wypadku.
  • Ferrari 360 GT Evo Kiedy w zasięgu wzroku pojawi się samochód z rumakiem na masce, możesz być pewien ulicznych zamieszek. Ferrari to agresor, którego nie powinno się puszczać bez kagańca.
Copyright © 2007-2009seoteka