Wyszukiwarka
Lady Pank - historia zespołu
Dodał admin, 2007-10-17 Autor / Opracowanie: wikipedia
Lady Pank – polski zespół rockowy założony w 1981 roku w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.

<  1  2  


W styczniu 1986 roku zespół Lady Pank wystąpił na oficjalnej gali XX Targów MIDEM w Cannes. Jeszcze w przeddzień rozpoczęcia XX Targów zespół koncertował w kraju dając dwa spektakle "Jacek i Placek w poszukiwania krainy leniuchów" w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Pokonując trasę: Zabrze – Warszawa – Paryż – Nicea grupa dotarła do Cannes, gdzie w sali "Les Ambassadeurs" Pałacu Festiwalowego wzięła udział w koncercie "Odkryć Roku". Podczas koncertu-składanki "Gala Decouvertes" zespół wystąpił jako pierwszy... Do Cannes zespół zabrał teledysk Marka Grabowskiego nakręcony w Krakowie oraz amerykański longplay "Drop Everything". W kraju, z okazji udziału Lady Pank na Festiwalu MIDEM w Cannes, Tonpress wydał singiel (S-591) "Sly"/"This is only rock and roll". W gazecie targowej "MIDEM-News" ukazało się ponadto zdjęcie zespołu oraz tekst przypominający jego sukcesy w USA. W Cannes zespół wystąpił w składzie: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Paweł Mścisławski, Andrzej Dylewski i Edmund Stasiak. Należy tutaj przypomnieć, że starania o to, by zespół Lady Pank wystąpił na Festiwalu w Cannes zaczęły się dużo wcześniej, bo już w 1984 roku. Wtedy to, późnym latem 1984 r., wytwórnia Mega nagrała anglojęzyczną wersję pierwszego longplaya zespołu i już w styczniu 1985 roku na XIX Targach MIDEM zaoferowano ten materiał amerykańskiej wytwórni fonograficznej MCA. Wkrótce potem zespół poleciał do USA.
Dwudziestego czwartego marca 1986 roku grupa wyleciała do Japonii, gdzie wzięła udział w prestiżowym XV Tokio Music Festival. Z Warszawy – via: Zurych – Paryż – Alaska grupa dotarła do Tokio, gdzie 30 marca w Nippon Budohkan Hall podczas festiwalowego konkursu wykonała "Mniej niż zero". (Występy konkursowe rejestrowała japońska telewizja). I znów sukces – wyróżnienie dla zespołu i nagroda za najlepszą kompozycję Festiwalu ("Mniej niż zero") dla Jana Borysewicza. Wspomniany Festiwal zakończyło odśpiewanie – przez wszystkich jego uczestników – pokojowej pieśni "We Are The World". Utwór, który w oryginale śpiewał Bruce Springsteen wykonał wówczas wokalista Lady Pank. Z Kraju Kwitnącej Wiśni zespół przywiózł kryształowy monument, a Jan Borysewicz zegarek marki Seiko z wygrawerowanymi gratulacjami dla najlepszego kompozytora Festiwalu. W Tokio, jeszcze przed Festiwalem, lider zespołu (Jan Borysewicz) oraz autor tekstów (Andrzej Mogielnicki) udzielili ponadto wywiadu dla japońskiej telewizji. 1 kwietnia 1986 roku prasa w Polsce doniosła o sukcesie zespołu Lady Pank w Japonii
Wiosną 1986 roku zespół wystąpił w Niemieckiej Republice Demokratycznej podczas Festiwalu Przyjaźni Polsko-Niemieckiej, dając tam koncert w Cottbus. Wracając z NRD, już w kraju, w maju 1986 roku zespół Lady Pank zagrał kilka koncertów w południowo-zachodniej części Polski. Finałem tej niemiecko-polskiej trasy był koncert, który odbył się 11 maja 1986 roku w sali Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Mazowieckiej we Wrocławiu. Grupa zagrała wówczas składankę przebojów w zestawieniu identycznym jak na Festiwalu w Sopocie z sierpnia 1985 roku. 1 czerwca 1986 roku lider zespołu Jan Borysewicz będąc pod wpływem alkoholu, obnażył podczas koncertu swego członka, za co zespół został ukarany rocznym zakazem występowania.
W blisko dwudziestoletniej karierze zespołu kilkakrotnie zdarzały się przerwy w działalności zespołu. Najdłuższa, bo aż trzyletnia, obejmowała lata 1991-1993. W tym czasie założyciel i lider Lady Pank stworzył trio i wydał solową płytę "Wojna w mieście". Całkowicie "odmłodzona" już Lady Pank powróciła na estradę dopiero w 1994 roku.


<  1  2  


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Maanam Maanam – polski zespół rockowy, jeden z najpopularniejszych polskich przedstawicieli tego gatunku.
  • Lady Pank - historia zespołu Lady Pank – polski zespół rockowy założony w 1981 roku w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.
  • Historia Jazzu Początkowa faza rozwoju jazzu wiąże się z Nowym Orleanem, miastem o bogatej tradycji muzycznej. Stamtąd pochodził jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków tego gatunku
  • Muzyka Elektroniczna Początki muzyki elektronicznej sięgają końca XIX wieku kiedy to w 1876 Eliash Gray wynalazł tzw. muzyczny telegraf.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka