Wyszukiwarka
Lady Pank - historia zespołu
Dodał admin, 2007-10-17 Autor / Opracowanie: wikipedia
Lady Pank – polski zespół rockowy założony w 1981 roku w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.

1  2    >

Zespół miał swój początek wiele lat temu, kiedy to młody prawnik i zasłuchany w Rolling Stones poeta – przyszły tekściarz Lady Pank – Andrzej Mogielnicki ("Mogiel") wpadł na pomysł stworzenia "maszyny" do wykonywania dobrych rockowych piosenek. Do tej pory teksty Andrzeja Mogielnickiego wyśpiewywały znane gwiazdy polskiej estrady. Sukces był więc zatem niemal pewny. Należało jedynie spotkać kogoś, kto komponowałby muzykę i skompletował zespół bardzo sprawnych muzyków, bo grupa miała być z założenia fabryką przebojów; niekwestionowaną gwiazdą; super grupą polskiego rocka. Andrzej Mogielnicki i Jan Borysewicz poznali się, kiedy to "Borys" grał jeszcze w Budce Suflera, a "Mogiel" pisał dla "Budki" takie przeboje jak: "Ona przyszła prosto z chmur" czy "Tyle tego masz". Uchodził za jednego z lepszych polskich gitarzystów i od razu wpadł w oko "Mogielowi". Spotkali się w krakowskim Teatrze STU, gdzie nagrywali drugą płytę Izabeli Trojanowskiej. Jan Borysewicz, będąc jeszcze w Budce Suflera, skomponował "Obejdzie się bez łez" i "Nie wierz nigdy kobiecie". Jesienią 1981 "Johan" opuścił zespół Romualda Lipki. W tym samym studio Teatru STU Jan Borysewicz, wespół z dwoma muzykami sesyjnymi: Andrzejem Dylewskim (perkusja) i Wojciechem Bruślikiem (gitara basowa) nagrał piosenkę "Mała Lady Punk", do której słowa napisał Mogielnicki. Wtedy padło postanowienie – musimy stworzyć zespół. Było pierwsze nagranie. Zespół nie miał jeszcze swojej nazwy. Pierwotnie miał nazywać się "Żużel". Popularność przeboju sprawiła jednak, że od tej chwili do dziś zespół zwie się Lady Pank. Ówczesny dyrektor Stołecznej Estrady, Stanisław Cejrowski, zainwestował w grupę milion złotych i zespół zaczął istnieć.
Zespół od początku zdobył w kraju wielką popularność - mało kto wówczas w Polsce grał tak jak Lady Pank. Rzeczywistość ujęta młodzieżowym slangiem, którym pisane były teksty Andrzeja Mogielnickiego, jakże dobrze trafiała w gusta nastolatków z początku lat 80. Koncerty zespołu zawsze ściągały tłumy fanów. Od pierwszego koncertu, w Kaliszu, poprzez koncert inaugurujący działalność klubu ACK SGPiS "Park" w Warszawie, w którym niebawem powstał Oficjalny Fan Club zespołu – aż do dziś – publicznych występów grupy były tysiące. Tylko w 1983 roku było ich około czterystu. Zespół koncertował jednak nie tylko w Polsce. Także w Europie, USA i Kanadzie. Grupa w ciągu kilkunastu lat niejeden raz zmieniała swój skład. Zawsze jednak, niemal od samego początku istnienia zespołu, grali i śpiewali w Lady Pank Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz.
1 III 1985 r. grupa po raz pierwszy wyjechała do Stanów Zjednoczonych i przebywała tam trzy tygodnie. W tym samym czasie w USA ukazała się płyta zatytułowana "Drop Everything" (MCF 3270, później wydana w Polsce przez Klub Płytowy "Razem" – RLP 005). Był to anglojęzyczny odpowiednik pierwszej płyty wydanej w kraju ("Lady Pank"). Nakładem MCA w USA ukazała się również kaseta magnetofonowa (MCAC-5558) zawierająca materiał z winylowego krążka "Drop Everything". Tygodnik "NEW NUSICAL EXPRESS" (22 VI 1985) w dziale "Tour News" donosił, że: " Lady Pank jest czołową polską grupą rockową, która jako pierwszy zespół z kraju socjalistycznego, nagrała płytę długogrającą ("Drop Everything" dla wytwórni MCA). Z tej okazji grupa odwiedzi Londyn dając tam dwa koncerty " Informacje o zespole ukazały się ponadto w tygodniku "NEWSWEEK", jak również w dzienniku "THE WASHINGTON POST". Podczas programu TV "American Bandstand" Dicka Clarka (emisja: 24 IV 1985 r.) zespół wykonał dwa utwory: "Minus zero" oraz "Hero". Dla MTV zrealizowano także teledysk z piosenką "Minus zero" w reżyserii Zbigniewa Rybczyńskiego.

1  2    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Muzyka Elektroniczna Początki muzyki elektronicznej sięgają końca XIX wieku kiedy to w 1876 Eliash Gray wynalazł tzw. muzyczny telegraf.
  • Historia Jazzu Początkowa faza rozwoju jazzu wiąże się z Nowym Orleanem, miastem o bogatej tradycji muzycznej. Stamtąd pochodził jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków tego gatunku
  • Lady Pank - historia zespołu Lady Pank – polski zespół rockowy założony w 1981 roku w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.
  • Maanam Maanam – polski zespół rockowy, jeden z najpopularniejszych polskich przedstawicieli tego gatunku.
NEWSY
  • Planeta, której rok trwa 360 dni Astronomowie pod kierownictwem Aleksandra Wolszczana odkryli planetę, która okrążenie wokół jej słońca trwa niemal tyle, co ziemski rok.
  • Zobacz unikalne zbiory - ostatnia szansa ! Ostatnia szansa na zobaczenie unikalnych zbiorów! Jeszcze tylko 2 tygodnie - do 27 kwietnia potrwa wystawa w Muzeum Numizmatycznym NBP w Warszawie pt. Polski pieniądz papierowy od XVIII wieku.
  • Jeleniewskie lato muzyczne Jeleniewskie Lato Muzyczne to festiwal muzyki klasycznej, na który zapraszani są najlepsi polscy muzycy młodego pokolenia (studenci akademii muzycznych).
Copyright © 2007-2009seoteka