Wyszukiwarka
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Dodał , 2007-10-09 Autor / Opracowanie: Patryk
Oczyszczalnie przydomowe wymagają dużej działki, pozwalającej na prawidłowe ułożenie drenażu oraz odpowiednich warunków gruntowo-wodnych.

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >|


Lokalizacja
Przydomową oczyszczalnię ścieków trzeba posadowić w odpowiedniej odległości od budynków, ujęć wodnych i ogrodzenia. Oczyszczone ścieki wpuszczane do wód powierzchniowych powinny spełniać normy czystości, a także powinien być ulokowany jak najbliżej wyjścia przewodu kanalizacyjnego z budynku (max 5m). Należy zachować następujące odległości minimalne:
Ujęcie wody Granice działki Drzewa i duże krzewy Parkowanie i przejazd samochodów
Osadnik gnilny 15m 2m 3m 2m
Drenaż rozsączający lub studnia chłonna 30m 2m 3m 2m

Eksploatacja
Jeśli ścieki z domu odprowadzane są do przydomowej oczyszczalni, powinno się z umiarem stosować agresywne domowe środki chemiczne (na przykład preperaty do udrażniania kanalizacji). Mogą one spowolnić procesy gnilne zachodzące w osadniku.
Większość przydomowych oczyszczalni nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale okresowa konserwacja jest konieczna. Trzeba wywozić nagromadzony w osadnikach osad i od czasu do czasu przepłukać rury drenażowe w celu ich odetkania. Można też wspomagać proces oczyszczania, dodając odpowiednie preparaty biologiczne.

Wariant zastosowań układu rozsączającego w różnych warunkach gruntowo-wodnych


Sytuacja najłatwiejsza w realizacji i najkorzystniejsza dla procesu oczyszczania. Osadnik gnilny posadowiony tuż pod powierzchnią terenu pozwala na płytkie posadowienie układu rozsączającego. Dobrze przepuszczalny grunt pozwala na klasyczną konstrukcje rowu rozsączania bez dodatkowych inwestycji
Grunt trudno lub zbyt przepuszczalny. Warstwę rodzimego gruntu wymienia się na piasek tworząc tzw. filtr piaskowy. Na jego powierzchni układamy układ rozsączający. Po oczyszczeniu ścieków odprowadza się je zależnie od warunków do głębszych warstw ziemi lub do wód powierzchniowych.

Wody gruntowe blisko powierzchni terenu.
Można wykonać tzw. Kopiec filtracyjny, czyli podnieść układ rozsączający i ułożyć w nasypie na wysokości zapewniającej minimalną odległość od wód gruntowych (1,5m). konieczne jest przykrycie tak ułożonego systemu rozsączającego warstwę ziemi, aby chronić go przed przemarzaniem oraz wodami opadowymi. Niezbędne będzie w takiej sytuacji przepompowywanie ścieków


<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka