Wyszukiwarka
Tranzystor
Dodał admin, 2007-10-09 Autor / Opracowanie: Tomasz Bajdan
Pierwszy tranzystor skonstruowano w 1947 roku w laboratoriach firmy Bell Telephone Laboratories. Wynalazcami są John Bardeen, Walter Houser Brattain oraz William Bradford Shockley.

<  1  2  3  4  5  

 Najnowszą metodą jest użycie krzemu na elektrodę bramki (Silikon Gate Transistor) lub molibdenu (Refactory MOS) zamiast powszechnie stosowanego dotychczas aluminium. Dzięki obniżeniu różnicy prac wyjścia uzyskuje się napięcie progowe o wartości 1,5 do 2 V. Stosując jednocześnie krzem o orientacji (100) i bramkę krzemową można uzyskać napięcie progowe o wartości 0,4 do 1 V. Inną nowoczesną metodą jest regulacja napięcia progowego za pomocą inplantacji jonów w kanale. Metoda ta polega na wprowadzeniu do półprzewodnika jonów domieszek przyspieszanych w silnych polach elektrycznych. Jony uzyskują energię na tyle dużą, że mogą wejść w głąb sieci krystalicznej.
Istnieje trzeci typ tranzystora polowego, który może pracować zarówno w warunkach wzbogacenia jak i zubożenia kanału w zależności od kierunku polaryzacji bramki. Ten typ tranzystora różni się od przedstawionego na rysunku 18 tym, że ma dyfundowany kanał typu n łączący znacznie silniej domieszkowane obszary źródła i drenu n+.
Największą zaletą tranzystorów polowych o izolowanej bramce jest bardzo duża oporność wejściowa, rzędu 1014 Ω. Prostota konstrukcji i bardzo małe rozmiary tranzystora MOS pozwalają na budowę układów scalonych o wielkiej skali integracji zawierających na jednej monolitycznej płytce krzemowej kilka tysięcy tranzystorów połączonych w kompletny system elektroniczny, np. arytmometr. Tranzystory MOS umożliwiają także budowę układów pobierających znikomo małe moce, rzędu mikro- lub nawet nanowatów, mających szczególne zastosowanie w implantowanych aparatach medycznych i urządzeniach kosmicznych. Tranzystory MOS ustępują tranzystorom bipolarnym pod względem częstotliwości granicznej.
Tranzystory wyparły lampy elektronowe z wielu dziedzin zastosowania, dając podstawę rozwoju nowej wielkiej gałęzi przemysłu elektronicznego- przemysłu półprzewodnikowego.
W roku 2001 Holenderscy naukowcy z Uniwersytetu w Delft stworzyli tranzystor składający się z jednej cząsteczki! Rozmiar tego cudu miniaturyzacji wynosi zaledwie jeden nanometr (10 -9 m), a do zmiany swojego stanu (włączony / wyłączony) potrzebuje on tylko jednego elektronu!
Naukowcy przewidują, że ich wynalazek pozwoli na konstruowanie układów miliony razy szybszych od obecnie stosowanych, przy czym ich wielkość pozwoli na dalszą miniaturyzację elektronicznych urządzeń.

<  1  2  3  4  5  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Źródła energii Źródła energii pierwotnej to: konwencjonalne (organiczne) paliwa kopalne ( węgiel, ropa, gaz ), paliwo jądrowe, energia geotermiczna i tzw. odnawialne źródła energii.
  • GPS - segment kontroli Stacje monitorujące kontrolują pozycję, prędkość i stan techniczny satelitów. Każda ze stacji może jednocześnie śledzić do 11 satelitów. Dane o odchyleniach trajektorii są wysyłane do MCS
  • Tranzystor Pierwszy tranzystor skonstruowano w 1947 roku w laboratoriach firmy Bell Telephone Laboratories. Wynalazcami są John Bardeen, Walter Houser Brattain oraz William Bradford Shockley.
  • Odnawialne źródła energii Zapotrzebowanie na energię w społeczeństwie przełomu XX i XXI wieku jest olbrzymie. Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie życie bez użytkowania energii elektrycznej.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka