Wyszukiwarka
Aktywność rekreacyjna
Dodał admin, 2007-10-08 Autor / Opracowanie: Dziki Imbir
Rekreacja jest to odnawianie sił fizycznych i psychicznych człowieka za pomocą rozmaitych form aktywności umysłowej lub fizycznej, ale innych niż wynikające z obowiązków codziennego życia

<  1  2  3  4  5    >


Codzienna aktywność rekreacyjna rodziny
Rekreacja jest coraz częściej wykorzystywana przez rodziny jako sposób spędzania wolnego czasu środek wychowywania dzieci w rodzinie. Wspólne przebywanie w czasie wolnym jest doskonałym sposobem na integrację rodziny, przekazanie w warunkach zabawy wartości wychowawczych i specyficznych umiejętności w zakresie gier, zabaw ruchowych, i inicjacja sportu.
Nawet najbardziej zajęci rodzice powinni znaleźć czas na wspólne spacery, wyjazdy w plener, gdzie najlepiej urozmaicać i wypełniać czas różnymi zabawami ruchowymi, ćwiczeniami lub sportami - stosownie do wieku dzieci i umiejętności rodziców.
Rekreacja w rodzinie jest przedszkolem i pierwsza szkołą rozwoju ruchowego poprzez zabawy i gry ruchowe oraz turystyczne formy rekreacji. Jest przyjemnym i pożytecznym dla każdego oddzielnie i dla rodziny jako podstawowej komórki społecznej sposobem wspólnego spędzania wolnego czasu, tak potrzebnego dla rozwoju psychofizycznego i emocjonalnego dziecka oraz prawidłowego funkcjonowania rodziny.
W ramy tej aktywność wchodzą różnorodne zajęcia, dzielone zarówno ze względu na porę roku, jak i bez względu na nią i panującą pogodę. Mogą to być co weekendowe wycieczki rowerowe lub turystyczne po regionie, wspólna gra w siatkówkę albo badmintona, wizyta w teatrze lub regionalnym muzeum, czytanie książki, albo poranna gimnastyka.
W grę wchodzą tu także gry i zabawy ruchowe organizowane ze względu na wiek dzieci lub ich zainteresowania, bo należy zając inną zabawą dziecko 3 letnie, a inną młodzież.
Dni wypełniane wycieczkami połączonymi ze zwiedzaniem zabytków historycznych, obiektów kulturalnych, interesujących tras turystycznych kajakiem, czy na rowerze, wreszcie różnymi zajęciami ruchowymi i sportami stanowią dla rodziny duże możliwości i szanse wspólnych przeżyć, które łączą, stanowiąc dla młodego pokolenia cenny wzór do naśladowania i kontynuowania w przyszłości.

Rekreacja zimą
Jedną z form aktywnego spędzania czasu wolnego zimą jest na przykład korzystanie z usług oferowanych przez fitness kluby. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców dużych aglomeracji, gdzie zakres tego typu usług, związany z popytem na nie jest znacznie większy niż w mniejszych miastach.
To właśnie głównie w dużych miastach, gdzie tempo życia i pracy jest największe, ludzie narażeni są na przeciążenia psychiczne, stres, niewłaściwe odżywianie oraz deficyt ruchu (tzw. hipokinezja). Wymienione tu czynniki mogą być przyczyną wielu dolegliwości określanych ogólnym mianem chorób cywilizacji.
Formy aktywnego odpoczynku, jakie proponują fitness kluby, stanowią naturalne sposoby zachowania i przywracania zdrowia oraz równowagi zarówno wewnętrznej, jak i w relacji: człowiek – środowisko, i są świetnym pomysłem na spędzanie czasu podczas pogody, która uniemożliwia rekreację na świeżym powietrzu.
Ale zimą aktywnie czas można spędzać nie tylko w pomieszczeniu. Nie zapominajmy o tak wielkich przyjemnościach, jak narty i łyżwy. Zimowy wypoczynek w górach – czy to na nartach, czy na pieszych wycieczkach jest dużą atrakcją. Kto wie, czy nie większą niż letnie wędrówki.
Polska nie jest krajem, w którym przeciętny obywatel ma szansę uprawiać każdy sport, na jaki tylko ma ochotę jedyną przeszkodą może być brak odpowiednich obiektów. Lodowisk w naszym kraju jest jak na lekarstwo. Te które są nie nadaję się na przykład do uprawiania hokeja.
Najpopularniejszymi sportami zimowymi w naszym kraju są niekwestionowanie narciarstwo i snowboarding. Dzięki sukcesom Adama Małysza, coraz więcej osób zaczyna uprawiać również skoki narciarskie. Może niektórych to zaskoczy, ale jednym z bardziej popularnych sportów zimowych jest saneczkarstwo. Nie mówię tu jednak o saneczkarstwie sportowym, ale o zwykłym, rekreacyjnym zjeździe z górki. 

<  1  2  3  4  5    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Ogólna charakterystyka rozwoju fizycznego dzieci Proces zmian rozwojowych zachodzących w życiu ludzkim rozpatrywać możemy w różnych aspektach: w aspekcie rozwoju fizycznego, motorycznego lub psychicznego.
  • Podział sportu Historia wielu dziedzin sportu nawiązuje do utylitarnych czynności człowieka w zamierzchłej przeszłości, jak łowiectwo, wędkarstwo, łucznictwo, wioślarstwo, narciarstwo itd.
  • Historia piłki ręcznej w Polsce i na Świecie Źródła mówią o duńskim pochodzeniu piłki ręcznej i łączą ją z nazwiskiem Holgera Nielsena, ale również Niemcy i Czechy dowodzą o swoich korzeniach tej gry.
  • Aktywność rekreacyjna Rekreacja jest to odnawianie sił fizycznych i psychicznych człowieka za pomocą rozmaitych form aktywności umysłowej lub fizycznej, ale innych niż wynikające z obowiązków codziennego życia
NEWSY
  • Peugeot 407 Po ośmiu latach obecności na rynku model 406 przechodzi do historii. W jego miejsce wiosną przyszłego roku Peugeot wprowadzi \
  • Akademia Nauk ponownie broni teorii ewolucji W specjalnym raporcie członkowie Akademii oświadczyli, że żadne inne teorie dotyczące powstania i rozwoju wszechświata nie powinny być nauczane w szkołach na lekcjach przyrody.
  • Leki na nadciśnienie korzystne dla starszych Badania nad wpływem środków obniżających ciśnienie krwi u osób po 80. roku życia dały tak dobre wyniki w zapobieganiu udarom i zgonom, że je przerwano, by podać leki również grupie kontrolnej.
Copyright © 2007-2009seoteka