Wyszukiwarka
Aktywność rekreacyjna
Dodał admin, 2007-10-08 Autor / Opracowanie: Dziki Imbir
Rekreacja jest to odnawianie sił fizycznych i psychicznych człowieka za pomocą rozmaitych form aktywności umysłowej lub fizycznej, ale innych niż wynikające z obowiązków codziennego życia

<  1  2  3  4  5    >


Aktywność codzienna
Bardzo dużo ludzi twierdzi, że sport to zdrowie i trudno temu zaprzeczać. Codzienna, najlepiej poranna gimnastyka zapewnia nam dobre samopoczucie. Czujemy się wtedy rześko, nie jesteśmy znużeni i chce nam się żyć. Codzienna kilkuminutowa poranna gimnastyka przy otwartym oknie, powoduje lepsze dokrwienie i rozbudzenie całego organizmu.
Systematyczna i codzienna gimnastyka poprawia postawę, przyczynia się do zachowania płynności i harmonii ruchów, wzmacnia aparat więzadłowy stawów, powoduje równomierny rozwój mięśni, zwłaszcza mało używanych w pracy codziennej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mają korzystny wpływ na czynności narządów wewnętrznych, takich jak: serce, płuca, przewód pokarmowy, powodują lepsze ich ukrwienie.
Codzienna aktywność powinna opierać się także na odbywaniu spacerów; na przykład zamiast autobusem czy samochodem, do pracy czy szkoły powinniśmy udać się pieszo, lub w miarę możliwości rowerem. Dla osób mieszkających niedaleko miejsca zatrudnienie taki codzienny spacer lub przejażdżka może mieć zbawienne znaczenie dla zdrowia, ponieważ 4000 kroków przebytych codziennie może zapewnić dobre samopoczucie i wspaniały stan organizmu przez wiele lat.
Warto także pokusić się o poranny jogging, który uprawia wielu artystów i nie można im zarzucić złej kondycji fizycznej. Do każdodniowej rekreacji możemy wliczyć także ćwiczenia oddechowe lub jogę, które w razie nieodpowiedniej pogody na jeżdżenie rowerem czy jogging, można uprawiać w domu, a z pewnością przyczynią się do polepszenia samopoczucia i oderwania na chociażby kilka chwil od szaleństwa życia.
Codzienna gimnastyka, w miarę regularne marsze lub biegi, jazda na rowerze czy pływanie to naturalne i bezpieczne formy ruchu, pozwalające zachować zdrowie, poprawić kondycję psychofizyczną i ogólne samopoczucie. Można je uprawiać niezależnie od pory roku, w każdym wieku, indywidualnie, z rodziną lub grupą znajomych i nie wymagają nadzwyczajnego przygotowania sprawnościowego.
Do codziennej rekreacji warto wliczyć także takie zajęcia, jak wizyta w teatrze, kinie lub muzeum. Możemy rozwijać nasze zainteresowania poprzez malarstwo, fotografię, spotykanie się ze znajomymi na mini golfie lub wędrówki po lesie, grzybobrania, wędkowanie. Możemy spędzać czas czytając porywające powieści i też będzie to forma rekreacyjna, której warto poświęcić czas, zamiast biernego spędzania czasu przed telewizorem lub bezowocnego grania w gry komputerowe.
Umiarkowana, dozowana aktywność fizyczna w wymiarze co najmniej 30 minut dziennie, wpleciona w styl życia, jest istotnym czynnikiem wzmacniania zdrowia. Promując ćwiczenia i aktywność fizyczną tworzymy ważną argumentację i szansę zjednania nowych zwolenników aktywności fizycznej nie tylko w postaci sportu, wychowania fizycznego i turystyki, ale też użytkowej aktywności fizycznej jak poruszanie się pieszo, korzystanie z roweru zamiast samochodu, pracy na działce, używania narzędzi mechanicznych zamiast automatycznych, jeżeli jest to możliwe itp., które mogą służyć zdrowiu, spełniając minimum niezbędnej aktywności fizycznej.
Warto więcej uwagi poświęcić turystycznym formom rekreacji także w życiu codziennym, turystyce aktywnej i kwalifikowanej jako wartościowym i atrakcyjnym sposobom spędzania czasu. Turystyka cieszy się większą popularnością w skali populacyjnej w porównaniu z rekreacją fizyczną lub sportem.
 

<  1  2  3  4  5    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Podział sportu Historia wielu dziedzin sportu nawiązuje do utylitarnych czynności człowieka w zamierzchłej przeszłości, jak łowiectwo, wędkarstwo, łucznictwo, wioślarstwo, narciarstwo itd.
  • Ogólna charakterystyka rozwoju fizycznego dzieci Proces zmian rozwojowych zachodzących w życiu ludzkim rozpatrywać możemy w różnych aspektach: w aspekcie rozwoju fizycznego, motorycznego lub psychicznego.
  • Aktywność rekreacyjna Rekreacja jest to odnawianie sił fizycznych i psychicznych człowieka za pomocą rozmaitych form aktywności umysłowej lub fizycznej, ale innych niż wynikające z obowiązków codziennego życia
  • Historia piłki ręcznej w Polsce i na Świecie Źródła mówią o duńskim pochodzeniu piłki ręcznej i łączą ją z nazwiskiem Holgera Nielsena, ale również Niemcy i Czechy dowodzą o swoich korzeniach tej gry.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka