Wyszukiwarka
Tworzyw sztucznych w budownictwie
Dodał admin, 2007-10-08 Autor / Opracowanie: Misza
Tworzywa sztuczne zastępują w coraz większym stopniu tradycyjne materiały budowlane. Równocześnie tworzywa umożliwiają wykonywanie lżejszych konstrukcji oraz łatwość montażu

<  1  2  3  4  5  6    >


    Pokrycia dachowe
W konstrukcjach dachów spadzistych i ścian szkieletowych stosowane są folie budowlane. Folie wstępnego krycia wykonywane są jako paroprzepuszczalne (ale wodoszczelne), słabo paroprzepuszczalne lub paroizolacyjne. Otrzymywane z PE lub PP jako folie lub laminaty z włókniną. Na dużych przestrzeniach płaskich dachów powodzeniem cieszy się technologia wykonywania wylewania termoizolacji ze spienionego PU. Zarówno na dachach płaskich, jak i spadzistych szerokie zastosowanie mają pokrycia bitumiczne modyfikowane TPE, papy termozgrzewalne, folie termoplastyczne PCV i PE-LD, oraz folie elastomerowe (membrany z EPDM, bądź z IIR-butylowe). Folie elastomerowe popularne są również przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej „zielonych ogrodów” na dachach.
    Inne elementy montowane na dachach - kominki wentylacyjne mogą być wykonywane z PCV.
- elastomerowe rurkowo-pasmowe kolektory słoneczne z EPDM, umożliwiające wykorzystanie nie tylko promieniowania bezpośredniego, ale również rozproszonego.
- świetliki płaskie, łukowe lub pilaste z PC.
   Odwodnienie
 Rynny z PCV produkowane są w różnych kolorach. Elementy pionowe: rury, kolana, trójniki itp. zabezpieczone są na ogół gumowymi O-ringami z EPDM. Materiałem na wpusty dachowe jest PCV z kołnierzami uszczelniającymi z PCV lub EPDM. Nowym rozwiązaniem są kompletne systemy rynnowe z PCV z podwójną ścianką. Rozwiązanie takie jest lżejsze, a równocześnie sztywniejsze i odporne na mechaniczne uszkodzenia.
    Wewnętrzne instalacje rurowe
Rury do ciepłej i zimnej wody wykonane z PP lub PE mają wiele zalet w porównaniu ze stalowymi. Przede wszystkim nie powodują odkładania kamienia na wewnętrznej powierzchni. Rury do c.o. z PP lub sieciowanego polietylenu (PE-X) powinny posiadać warstwę barierową z polialkoholu winylowego (PVAL), kopolimeru etylen/octan winylu (EVAC) lub folii aluminiowej w celu zabezpieczenia przed przenikaniem tlenu z powietrza do wody. Współczynnik rozszerzalności liniowej rur z tworzyw sztucznych jest wyższy (od kilku do kilkunastu procent) w porównaniu do rur stalowych. Niski jest dla rur barierowych. Rury i kształtki wodociągowe, kanalizacyjne i sanitarno-odpływowe wykonywane są z PE lub PCV. W ślad za rurami z tworzyw sztucznych wykonywany jest szeroki zakres tworzywowej armatury. Zaciski ślizgowe jako wygodne elementy podczas montażu rur osłonięte są powłoką PA. Do transportu ciekłych mediów grzewczych bądź chłodzących stosowane są giętkie rury preizolowane. Rury wykonuje się z polibutylenu (PB), otuliny z pianki PUR, a karbowane osłony rur z HD-PE.
Wewnętrzne instalacje gazowe nie mogą być wykonywane z tworzyw. Znane są jednak skuteczne metody renowacji i uszczelnienia starych instalacji gazowych emulsyjnymi systemami polimerowymi wprowadzanymi do wnętrza. Do izolacji termicznej rur ciepła i zimna oraz dla zabezpieczenia powierzchni rur wodociągowych przed roszeniem stosowane są otuliny ze spienionego EPDM, PU lub PE.
 Ogrzewanie i wentylacja
Wewnętrzne zbiorniki na olej opałowy wykonywane są na ogół z PE-HD, podobnie jak orurowanie. Rzadziej spotykane są zbiorniki z PA lub żywic epoksydowych zbrojonych włóknem szklanym. Gumowe płyty porowate o zamkniętej strukturze komórkowej wykorzystuje się do izolacji kanałów wentylacyjnych rozprowadzających powietrze w systemach nawiewu centralnego czy klimatyzacji. Jako alternatywa dla tradycyjnych kanałów wentylacyjnych z blachy instalowane są kanały z płyt ze spienionego PU powlekane obustronnie warstwą aluminiową. Zaletami tego rozwiązania są: mniejszy hałas, izolacja termiczna (istotna podczas przemieszczania powietrza o innej temperaturze niż panująca w pomieszczeniu), odporność na korozję, szczelność i lekkość. Z PCV wykonywane są elementy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej o małych przekrojach (przewody okrągłe i prostokątne, kształtki, nawiewniki, kratki wentylacyjne) stosowane w pomieszczeniach biurowych, kuchennych, restauracyjnych, łazienkach i garażach. 

<  1  2  3  4  5  6    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Skutki działania substancji toksycznych Trucizna jest to substancja, która po wchłonięciu do organizmu lub wytworzona w organizmie powoduje zaburzenie jego funkcji lub śmierć.
  • GPS segment satelitarny Satelity są rozmieszczone na sześciu orbitach (cztery satelity na każdej), co pozwala na odbiór sygnału od pięciu do dwunastu satelitów z każdego punktu globu.
  • Obciążenia konstrukcji budowlanych Obciążenia działające na konstrukcje budowlane można podzielić w różny sposób, przyjmując różne kryteria
  • Kable elektroenergetyczne Budowa kabli elektroenergetycznych wysokiego napięcia - astosowanie materiałów izolacyjnych
NEWSY
  • TP ukarana za dane abonenta Prezes UKE nałożył 20 000 zł kary na Telekomunikację Polską S.A. za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej. W dniu 13 sierpnia 2007 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył na
  • Kobiety po 40-tce piją więcej alkoholu niż młodsze panie Kobiety po 40-tce częściej piją wieczorami potencjalnie szkodliwe ilości alkoholu niż ich młodsze koleżanki - ustalili naukowcy brytyjscy. Badacze z Cardiff University analizowali nawyki związane
  • PR daje szansę firmie w Europie Polski przedsiębiorca może skorzystać z profesjonalnej pomocy dynamicznej ekipy składającej się z 25 narodowości, która zapewnia - w zależności od potrzeb - stałą obecność oferty firmy
Copyright © 2007-2009seoteka