Wyszukiwarka
Telepraca jako nowa forma zatrudnienia
Dodał admin, 2007-10-07 Autor / Opracowanie: Mirelka
Telepraca to nowa forma świadczenia pracy, której powstanie jest wynikiem rozwoju technologii oraz nowych form komunikacji.

<  1  2  3  4  5  6    >


2)    Dla pracownika
• dostęp do najnowszych technologii teleinformatycznych,
• dostęp do specjalistycznego wyposażenia stanowiska pracy,
• zwiększenie zdolności adaptacyjnej pracownika
• minimalizacja barier społecznych,
• wyciągnięcie z izolacji społecznej,
• elastyczność czasu pracy,
• ograniczenie czasu i kosztów dojazdu do pracy,
• większa swoboda w pracy i samodzielność,
• możliwość pracy dla kilku pracodawców jednocześnie.

Pracownikom telepraca oferuje głównie niespotykaną przy tradycyjnym modelu zatrudnienia elastyczność czasu pracy, elastyczność miejsca pracy, elastyczność umowy o pracę, brak potrzeby dojeżdżania do miejsca pracy (oszczędność czasu i pieniędzy), przestaje być istotny wygląd i wiek pracownika a liczą się tylko umiejętności i wydajność.

W przypadku kobiet istotnym atutem tego typu zatrudnienia jest praktyczne zniwelowanie dylematu „ kariera czy macierzyństwo” – ze względu na niesłychaną elastyczność telepracy kobiety korzystające z tego modelu pracy mogą bez żadnych konfliktów czy rozterek realizować się zawodowo bez zmniejszenia uwagi i czasu polecanego dziecku.

VI. Plusy i minusy telepracy
Większość potencjalnych i aktualnych telepracowników dostrzega zarówno jej pozytywne jak i negatywne strony.

Mocne strony telepracy wiążą się ściśle z metodą telepracy, pozwalającą na wykonywanie pracy w miejscu i czasie wybranym przez pracownika. Tak rozumiana telepraca dla jednych jest jedyną lub dodatkową możliwością zarabiania pieniędzy, dla innych wymarzoną formą pracy pozwalającą na harmonijne połączenie życia zawodowego z życiem prywatnym, rodzinnym. Według różnych źródeł telepraca powoduje wzrost wydajności pracowników o 15-30 %.

Wskazywane przez respondentów negatywne strony dotyczą najczęściej, nie tyle telepracy jako nowej metody pracy, co zawodów i zajęć z nią kojarzonych - takich jak akwizycja, chałupnictwo, wprowadzanie danych do komputera.

Drugim ważnym źródłem krytyki telepracy jest nietrwały charakter zawieranych umów z telepracownikami. Telepracodawcy bardzo rzadko decydują się na zatrudnienie telepracownika na umowę o pracę. W rezultacie, telepracownicy postrzegają swoją pracę jako niestałą, niepewną. Skarżą się na nieregularny przypływ zarobków.

Ambiwalentny stosunek do telepracy, a w niektórych przypadkach zdecydowanie negatywny częściej posiadają osoby gorzej wykształcone i gorzej wykwalifikowane. Osoby te silniej podkreślają negatywne aspekty również samej metody telepracy, takie jak: izolacja społeczna lub trudności z rozdzieleniem czasu pracy od czasu wolnego.

Zdecydowanie więcej pozytywnych aspektów dostrzegają w telepracy osoby lepiej wykształcone oraz lepiej wykwalifikowane. Posiadają ciekawszą, bardziej satysfakcjonującą, lepiej płatną telepracę.
 

<  1  2  3  4  5  6    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Spółka Komandytowo - Akcyjna Spóła Komandytowo - Akcyjna jest ostatnią spółką osobową, nieznana dotychczas prawu polskiemu, a wprowadzona Kodeksem Spółek Handlowych z 15 września 2000 r.
  • Leasing Aby rozpocząć nowy rodzaj działalności lub powiększyć zakres dotychczasowej, firma musi przede wszystkim uzyskać fundusze na inwestycje.
  • Charakterystyka aktywów trwałych Aktywa to majątek, środki gospodarcze, zasoby jednostki oraz zasoby pozostające pod kontrolą jednostki, które mają jej przynieść korzyści ekonomiczne, składniki trwale związane z jednostką
  • Pożyczka Ekspreskasa w Ferratum Bank - nasza opinia Firmy pożyczkowe działają często pod wieloma markami. Strategia ta ma na calu poszerzanie rynku, czy manipulacje i zmylanie klientów?
NEWSY
  • Wybitni młodzi informatycy nagrodzeni przez wiceministra Dorna Trzej studenci informatyki z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zwyciężyli w Akademickim Konkursie w Programowaniu Zespołowym w Tokio, odebrali w poniedziałek 16 kwietnia w Warszawie
  • 80 proc. cyfrowej TV w Wielkiej Brytanii W Wielkiej Brytanii na cyfrową telewizję przełączyło się prawie 870 tys. gosp. domowych przez pierwsze 3 miesiące tego roku, co w sumie daje liczbę 20.4 mln gosp. domowych,
  • Polska bomba tenisowa Zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej w turnieju tenisowym Nordic Light Open w Sztokholmie określane jest przez skandynawskie media jako sensacja. W Norwegii młoda Polka nazywana jest nowa bombą tenisa.
Copyright © 2007-2009seoteka