Wyszukiwarka
System polityczny Republiki Włoskiej
Dodał admin, 2007-10-07 Autor / Opracowanie: Paweł Kowalewski
Charakterytyczną cechą włoskiego systemu partyjnego Pierwszej Republiki była względna w nim dominacja partii chadeckiej.

<  1  2  3  4  

 — w latach 1970. dokonano jednoznacznego wyboru strategii eurokomunizmu: była to próba pogodzenia tradycyjnych ideałów ruchu komunistycznego z postulatami demokracji parlamentarnej i gospodarki rynkowej; krytyka tzw. realnego socjalizmu,
— na XIX Kongresie (1990) uchwalono pełne wyrzeczenie się dziedzictwa marksistowsko-leninowskiego, program socjaldemokratyzacji partii, — na XX Kongresie (styczeń — luty 1991) podjęto uchwałę o likwidacji WPK i założeniu Demokratycznej Partii Lewicy, definiującej siebie jako partię demokratyczną i reformistyczną; ugrupowanie prezentuje się jako pragmatyczna partia, dążąca do rozwiązania konkretnych problemów: bezrobocia, ochrony środowiska naturalnego i realizacji funkcji socjalnych państwa.
Chrześcijańska Demokracja (Włoska Partia Ludowa) powstała w 1942 r. 18 stycznia 1994 r. rozwiązano Chrześcijańską Demokrację i utworzono Włoską Partię Ludową. Przywódcy jej to: Alcicke de Gasperi, Giulio Andreotti, Amintore Fanfani, Mariano Rumor, Aldo Moro, Mino Martinazzolli. Wizerunek programowy partii:
— program z 1943 r. głosi, iż Włochy winny być krajem demokratycznym i zdecentralizowanym, chronić własność prywatną, uprawiać solidaryzm społeczny. Jest to partia świecka, odwołująca się do wartości katolickich, antykomunistyczna,
— od 1994 r. działa jako Włoska Partia Ludowa, mająca program
centrowy chrześcijańskiej demokracji.
Zieloni. Jest to ugrupowanie działające od 1982 r. Przyjęło program ochrony środowiska naturalnego, głosi sprzeciw wobec wytwarzania energii atomowej i krytykuje struktury biurokratyczne.
Odbudowa Komunistyczna. Ugrupowanie powstało w 1991 r. Na jego czele stanął Sergio Garavini. Wizerunek programowy partii:
— przyjęła ortodoksyjny kierunek komunistyczny,
— głosi konieczność obrony interesów ludu, naruszanych mechanizmami gospodarki rynkowej,
— uznaje aktywną rolę państwa w polityce socjalnej,
— ma krytyczny stosunek do procesów integracji europejskiej.



<  1  2  3  4  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Władza autorytarna jako środek reformy i naprawy państwa Wielokrotnie ugrupowania polityczne, broniące swoich partykularnych interesów, nie potrafią zjednoczyć się, aby osiągnąć cel dla dobra ogółu – państwa i jego obywateli.
  • Małe struktury społeczne Mała grupa społeczna – grupa z dominującymi interakcjami bezpośrednimi (face to face). Grupy z wyłącznie interakcjami bezpośrednimi nie istnieją w rzeczywistości. Typ idealny to...(Jezebel)
  • System polityczny Republiki Włoskiej Charakterytyczną cechą włoskiego systemu partyjnego Pierwszej Republiki była względna w nim dominacja partii chadeckiej.
  • Władze gminy Model samorządu terytorialnego przyjęty w Rzeczypospolitej najpierw w wyniku reformy gminnej z 1990 roku, a następnie reformy samorządowej z 1998 roku nawiązuje do wielu tradycji z czasów II RP
NEWSY
  • Chiny walczą z nałogiem grania on-line Nałogowi gracze komputerowi w Chinach znaleźli się w tym tygodniu na celowniku lokalnych władz, które postawiły sobie za cel wyciągnięcie ich z nałogu.
  • Wilczy bilet dla koreańskich uczonych Czy rzeczywiście koreańscy naukowcy jako pierwsi sklonowali wilka? Naukowy świat sceptycznie kręci nosem. Dlaczego?
  • Nocne zwiedzanie muzeów za złotówkę W tym roku już po raz czwarty - w piątkowy wieczór i noc - aż 25 krakowskich muzeów otworzy szeroko drzwi. Kluczem do tych miejsc będzie malutka moneta warta symboliczną złotówkę.
Copyright © 2007-2009seoteka