Wyszukiwarka
Giełda papierów wartościowych
Dodał admin, 2007-10-07 Autor / Opracowanie: Paweł Kowalewski
Przyjęty w Polsce system giełdowy można scharakteryzować jako rynek kierowany zleceniami, tzn. rynek, na którym kursy ustalane są na podstawie zleceń składanych przez inwestorów.

<  1  2  3  

 OBLIGACJE
Na warszawskiej giełdzie handluje się wyłącznie obligacjami Skarbu Państwa. Obecnie w obrocie giełdowym znajdują się obligacje o zmiennym oprocentowaniu z terminem wykupu 1,3 i 10 lat oraz obligacje o stałym oprocentowaniu dwuletnie, pięcioletnie i dziesięcioletnie. Większość obligacji znajduje się w obrocie w systemie notowań ciągłych. Jednostką transakcji jest blok obligacji o wartości nominalnej 10,000 zł.
Niektóre serie obligacji notowane są w systemie kursu jednolitego.

INSTRUMENTY POCHODNE
Pierwszymi instrumentami jakie zostały wprowadzone na rynku praw pochodnych były kontrakty terminowe na indeks WIG 20. Ich giełdowy debiut miał miejsce 16 stycznia 1998r. W nast5ępnych miesiącach do obrotu giełdowego wprowadzone zostały ponadto kontrakty terminowe na kurs dolara amerykańskiego oraz EURO.
Drugim rodzajem instrumentów pochodnych notowanych na giełdzie są warranty. Ich giełdowy debiut miał miejsce 9 marca 1998r. Obecnie w obrocie giełdowym znajdują się warranty na indeksy NIF i WIG 20 oraz na akcje największych spółek.
Wszystkie instrumenty pochodne notowane są w systemie ciągłym.
KRAJOWY DEPOZYT PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (KDPW)
System depozytowy zastosowany w Polsce związany jest z niematerialnym obrotem papierami wartościowymi w oparciu o zapisy ewidencyjne. Oznacza to, że w KDPW jest zdeponowany odcinek zbiorczy reprezentujący wszystkie papiery danej emisji, natomiast dowodem własności danego papieru wartościowego jest świadectwo depozytowe wydawane właścicielowi przez dom maklerski w którym posiada on rachunek inwestycyjny .
System depozytowy ma ogromne zalety w stosunku do systemów opartych na fizycznej postaci papierów wartościowych. Zapewnia jego uczestnikom pełne bezpieczeństwo obrotu i ochronę papierów przed zniszczeniem, kradzieżą, fałszerstwem.
Klient przeprowadzając za pośrednictwem domu maklerskiego transakcje giełdowe nie dostarcza papierów wartościowych w formie fizycznej. Każda zawarta transakcja jest odnotowana na jego rachunku w biurze maklerskim.
Depozyt odnotowuje zmiany jedynie na kontach domów maklerskich i banków, które z kolei prowadzą rachunki klientów. W ten sposób zagwarantowana jest anonimowość i poufność transakcji.
Informacje giełdowe
Giełda upowszechnia informacje o notowaniach za pośrednictwem biuletynu publikowanego na zakończenie sesji, serwisów elektronicznych dostępnych za pośrednictwem dystrybutorów oraz przez ogólnie dostępny serwis teletekstu w TVP.

Międzynarodowa pozycja warszawskiej Giełdy
Dowodem uznania dla rozwiązań organizacyjnych i regulacji prawnych zastosowanych na polskiej giełdzie jest jej obecność w licznych organizacjach międzynarodowych. Od października 1994 r. GPW jest członkiem Międzynarodowej Federacji Giełd Papierów Wartościowych (FIBV) grupującej wszystkie najważniejsze giełdy świata. Giełda Warszawska została przyjęta do tej Federacji jako pierwsza spośród krajów Europy środkowej i wschodniej. Od 1992r. GPW współpracuje z Federacją Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE). W czerwce 1999r. warszawska giełda została członkiem stowarzyszonym tej Federacji. Jako pierwsza i jedyna w tym regionie Europy , GPW otrzymała w maju 1997r. status dystyngowanego rynku zagranicznego nadawany przez Amerykańską Komisję Giełd i Papierów Wartościowych. Przyznanie tego statusu stanowi potwierdzenie pozycji GPW jako przejrzystego i dobrze uregulowanego rynku kapitałowego , zgodnego z uznawanymi na świecie standardami.
Od 1998 r. Giełda jest także członkiem afiliowanym Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO).


<  1  2  3  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Handel międzynarodowy Handel międzynarodowy, mimo postępującej globalizacji, jest nadal jednym z głównych powiązań gospodarek poszczególnych państw z gospodarką światową.
  • Bank - pośrednik finansowy Bank to instytucja finansowa, której zadaniem jest obsługa obiegu pieniądza oraz skupianie wolnych kapitałów finansowych i oszczędności i przekształcanie ich w kapitały funkcjonujące
  • Koszt kapitału własnego Banki powinny oferować swoim akcjonariuszom, obecnym i potencjalnym inwestorom, konkurencyjną rentowność inwestycji. Oznacza to, że stopa zwrotu z kapitału powinna być wyższa niż stopa inflacji
  • Sztuka negocjacji W działalności gospodarczej pomiędzy współdziałającymi podmiotami powinna dominować współpraca.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka