Wyszukiwarka
Polski sektor bankowy
Dodał admin, 2007-08-02
System bankowy w Polsce w obecnym kształcie odpowiada rozwiązaniom występującym w krajach o rozwiniętych systemach finansowych. Jest on efektem przemian, które dokonywały się w latach 90.

|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >|


Wybrane pozycje aktywów banków komercyjnych (w mld zł)
Wybrane pozycje aktywów banków spółdzielczych (w mld zł)
W latach 2002-2003 na strukturę i dynamikę aktywów banków spółdzielczych oddziaływały podobne czynniki, jak w przypadku banków komercyjnych. W 2003 r. w portfelach banków spółdzielczych wzrosły należności netto od sektora niefinansowego – o około 17%. Wzrost ten wynikał z relatywnie większego niż w bankach komercyjnych zaangażowania w finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw, które cechują się wysokim zapotrzebowaniem na finansowanie zewnętrzne.

Struktura pasywów

Struktura pasywów banków komercyjnych (w %)
Podobnie jak w strukturze aktywów, zmiany zaszły także w wielkości i udziałach głównych kategorii zobowiązań. Podstawową pozycją pasywów sektora bankowego były zobowiązania wobec sektora niefinansowego (ich główny składnik stanowiły depozyty). W latach 2002-2003 stanowiły one około 60% pasywów ogółem i były zasadniczym źródłem finansowania działalności banków komercyjnych. Ich wielkość i udział podlegały wahaniom, przede wszystkim ze względu na wewnętrzne zmiany w ramach tej kategorii Podobnie zmienne były tendencje zobowiązań wobec sektora finansowego oraz zobowiązania wobec instytucji rządowych i samorządowych.
Kategorią pasywów, której udział spadł w analizowanym okresie, były operacje z bankiem centralnym. Wzrosły natomiast zobowiązania z tytułu emisji własnych papierów wartościowych, przeprowadzonych głównie w celu ograniczenia skutków odpływu depozytów gospodarstw domowych.

Wybrane pozycje pasywów banków spółdzielczych (w mld zł)
Również w bankach spółdzielczych podstawowymi źródłami finansowania były depozyty sektora niefinansowego, przy czym miały one znacznie większy udział w strukturze pasywów (74,5% w 2003 r.) niż w bankach komercyjnych. W 2003 r. zobowiązania banków spółdzielczych wobec sektora niefinansowego wzrosły w porównaniu z 2002 r. W przeciwieństwie
do banków komercyjnych, w latach 2002-2003 w bankach spółdzielczych nie wystąpiła tendencja do obniżania depozytów, lecz doszło do wzrostu wartości zdeponowanych środków.
Zmiany w strukturze należności i zobowiązań wobec sektora niefinansowego
Pozycje bilansowe należności i zobowiązań wobec sektora niefinansowego
Wśród pozycji należności od sektora niefinansowego zdecydowanie dominowały kredyty, natomiast wśród zobowiązań –
depozyty.
Sektor niefinansowy w gospodarce tworzą gospodarstwa domowe, czyli osoby prywatne, przedsiębiorcy indywidualni oraz rolnicy indywidualni, i podmioty gospodarcze, czyli przedsiębiorstwa i spółki, spółdzielnie oraz instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych.


|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Deregulacja polskiego rynku pracy Rynek pracy jest systemem regulacji, w skład tego systemu wchodzą prawa popytu i podaży na pracę, mniej czy bardziej złożone okoliczności wyznaczające poziom wynagrodzeń,
  • Instytucje ubezpieczeniowe w Polsce Głównymi instytucjami ubezpieczeniowymi w Polsce są:
  • System Eures EURES (EURopean Employment Services - Europejskie Służby Zatrudnienia), jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy
  • Prawo Gospodarcze Pierwszym aktem prawnym, który w sposób odmienny od dotychczasowego regulował działalność gospodarczą była ustawa z 23.XII.1988r.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka