Wyszukiwarka
Polski sektor bankowy
Dodał admin, 2007-08-02
System bankowy w Polsce w obecnym kształcie odpowiada rozwiązaniom występującym w krajach o rozwiniętych systemach finansowych. Jest on efektem przemian, które dokonywały się w latach 90.

|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|


Członkostwo spółdzielni powinno być dobrowolne i dostępne, bez sztucznych ograniczeń lub dyskryminacji społecznej, politycznej rasowej i religijnej, dla wszystkich osób, które mogą korzystać z usług spółdzielni i chcą przyjąć odpowiedzialność wynikającą z członkostwa. Spółdzielnie są to organizacje demokratyczne. Spółdzielnie ustalają, że jeżeli powstają nadwyżki w wyniku ich działalności to należą one do członków i powinny być podzielone tak aby jeden członek nie odnosił korzyści kosztem innych. Ponadto kapitał udziałowy jest oprocentowany, oprocentowanie to musi być wysoce ograniczone. Wszystkie organizacje spółdzielcze powinny aktywnie ze sobą współpracować w każdej możliwej formie w skali lokalnej, narodowej i międzynarodowej.
Sektor bankowy w Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, jest podstawowym elementem sektora finansowego. Polski sektor bankowy składa się z banków komercyjnych i banków spółdzielczych.

Liczba banków i struktura własnościowa sektora bankowego
1 W tym 2 banki w organizacji, które nie składały sprawozdań.
2 W tym 1 bank w organizacji.
3 W tym 2 banki w organizacji, które nie składały sprawozdań.
4 W tym 3 banki nieprowadzące działalności operacyjnej.
5 W tym 2 banki nieprowadzące działalności operacyjnej.
Konsolidacja - zjednoczenie, połączenie, zespolenie, umocnienie, utrwalenie, ugruntowanie; połączenie kilku zobowiązań pożyczkowych (państwowych a komunalnych) w jedno nowe.
Fuzja – połączenie się, zjednoczenie, zlanie stronnictw, przedsiębiorstw, spółek akcyjnych itd.

Liczba banków komercyjnych spada od kilku lat w rezultacie konsolidacji, szczególnie nasilonej w latach 1999-2002. Widoczny jest także szybki spadek liczby banków spółdzielczych. Jest on skutkiem fuzji, które nastąpiły w wyniku realizacji zobowiązania banków spółdzielczych do osiągnięcia minimalnego poziomu funduszy własnych.

Liczba zatrudnionych w bankach (bez placówek zagranicznych)
W latach 2002-2003 zmniejszyło się zatrudnienie w polskim sektorze bankowym. Głównymi przyczynami spadku zatrudnienia były: procesy fuzji i przejęć, wprowadzenie nowoczesnych technologii (m.in. rozwój bankowości elektronicznej) oraz dążenie banków do obniżania kosztów własnych, czego najszybszym sposobem jest redukcja zatrudnienia. Najwięcej osób pracowało w bankach w 1999 r.

Aktywa banków jako procent PKB dla krajów CEC5
W porównaniu z systemami finansowymi pozostałych krajów z grupy CEC5 (Czechy, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry) stopień pośrednictwa finansowego (financial deepening) w polskiej gospodarce jest niższy. Jeszcze bardziej odbiega on od poziomu pośrednictwa finansowego w strefie euro: w 2002 r. Średnia wartość aktywów sektora bankowego w krajach strefy euro wynosiła 257% PKB.

Udział w aktywach sektora bankowego
Udział aktywów banków z przewagą kapitału zagranicznego w aktywach całego sektora osiągnął w 2000 r. blisko 70% i od tego roku jest stabilny. W 2003 r. w Polsce inwestorzy zagraniczni kontrolowali 47 banków komercyjnych, których udział w aktywach sektora bankowego wynosił 67,8%. Banki z przewagą kapitału zagranicznego zgromadziły w 2003 r. 62,6% depozytów podmiotów niefinansowych i udzieliły 69,7% kredytów netto. Udział banków kontrolowanych przez inwestorów zagranicznych w aktywach banków komercyjnych w Polsce był znacznie wyższy niż w większości krajów UE.


|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Spółka Komandytowa Spółka powstaje z chwilą zarejestrowania jej w sądzie. Prawo prowadzenia spółki w tej spółce mają komplementariusze, nie mają go zaś komandytariusze.
  • Pożyczka Extraportfel - nasza opinia Ostatnio coraz więcej pojawia się mało znanych firm tego typu. Oferują darmowe pożyczki, czy doprowadzają ludzi do ruiny? W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco jak to wygląda w praktyce.
  • Charakterystyka aktywów trwałych Aktywa to majątek, środki gospodarcze, zasoby jednostki oraz zasoby pozostające pod kontrolą jednostki, które mają jej przynieść korzyści ekonomiczne, składniki trwale związane z jednostką
  • Inwentaryzacja w firmie Inwentaryzacja obejmuje ogół czynności zmierzających do ustalenia faktycznego stanu majątku jednostek gospodarczych.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka