Wyszukiwarka
Polski sektor bankowy
Dodał admin, 2007-08-02
System bankowy w Polsce w obecnym kształcie odpowiada rozwiązaniom występującym w krajach o rozwiniętych systemach finansowych. Jest on efektem przemian, które dokonywały się w latach 90.

|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >|


Należności
Należności od sektora niefinansowego
Zmiany należności od sektora niefinansowego
W latach 2002-2003 rosły należności od sektora niefinansowego, przy czym podstawową obserwowaną tendencją był spadek udziału należności od podmiotów gospodarczych na rzecz należności od gospodarstw domowych. Zmiana ta wynikała głównie z dynamicznego wzrostu należności od osób prywatnych; w latach 2001-2003 ta kategoria aktywów rosła w tempie kilkunastu
procent rocznie.

Kredyty dla podmiotów gospodarczych
Zmiany kredytów dla podmiotów gospodarczych (w %)
W latach 2002 i 2003 tempo wzrostu kredytów dla podmiotów gospodarczych było niskie i wynosiło odpowiednio 2,9% i 1,9%. Po uwzględnieniu wpływu zmiany kursu walutowego na wartość należności tempo zmian kredytów dla podmiotów gospodarczych obniżyło się do 0,8% w 2002 r. i wykazało spadek o 1,8% w 2003 r.
Najważniejszymi kategoriami, o łącznym udziale w kredytach dla podmiotów gospodarczych
wynoszącym 60%, były kredyty operacyjne i inwestycyjne, przy czym obie te kategorie miały podobne
udziały wynoszące około 30%.

Główne kategorie kredytów dla podmiotów gospodarczych:
Kredyty w rachunku bieżącym – wartość zobowiązań płatniczych pokrytych przez bank zgodnie z umową i dyspozycjami kredytobiorcy.
Kredyty eksportowe – kredyty na finansowanie eksportu, czyli na realizację kontraktów eksportowych na dostawy towarów lub świadczenie usług dla krajowego dostawcy, a także kredyty dla zagranicznego nabywcy udzielane w celu finansowania umowy eksportowej. Obejmują one również kredyty dla krajowego dostawcy na refinansowanie udzielonych przez niego
kredytów na rzecz zagranicznego nabywcy.
Kredyty operacyjne – kredyty na finansowanie podstawowej działalności firmy, służące finansowaniu należności wobec dostawców w dniu ich płatności, wypłat wynagrodzeń, kosztów bieżących, odsetek oraz rat kapitałowych od pożyczek terminowych, to znaczy wszystkich tych płatności, które muszą być dokonane, aby można było prowadzić bieżącą działalność. W sprawozdawczości jako kredyty operacyjne wykazywane są kredyty przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności firmy udzielone w formie innej niż kredyt w rachunku bieżącym.
Kredyty na inwestycje – kredyty na finansowanie nowych lub powiększenie istniejących zdolności wytwórczych kredytobiorcy oraz inne przedsięwzięcia o charakterze inwestycji wspólnych i towarzyszących, udzielone na finansowanie przedsięwzięć zmierzających do odtworzenia, modernizacji i zwiększenia majątku trwałego, z wyłączeniem kredytów na nieruchomości (wykazywanych odrębnie).
Kredyty na nieruchomości mieszkaniowe – kredyty udzielane na budowę, adaptację, remonty i modernizację budynków mieszkalnych lub nabycie działki budowlanej, o ile wymienione czynności związane są z prowadzonŕ działalnością gospodarczą podmiotów.
Kredyty na nieruchomości pozostałe – kredyty na nabycie, budowę lub przebudowę budynku oraz na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę nieruchomości.
Kredyty hipoteczne – kredyty, których zabezpieczeniem jest już ustanowiona hipoteka. W sprawozdawczości dotyczącej kredytów hipotecznych wykazywana jest tylko wartość kredytów w części zabezpieczonej hipotekŕ na rzecz banku.


|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Odpowiedzialność pracownika Odpowiedzialność, obowiązek ponoszenia przewidzianych przez przepisy prawne konsekwencji zachowania się własnego lub innych osób
  • Telepraca jako nowa forma zatrudnienia Telepraca to nowa forma świadczenia pracy, której powstanie jest wynikiem rozwoju technologii oraz nowych form komunikacji.
  • Czek i transfer pieniądza Gdy złoto było wykorzystywane w charakterze środka cyrkulacji, tworzenie pieniądza przypominało wyrób biżuterii.
  • Elektroniczne karty bankowe Elektroniczne karty bankowe są najbardziej rozpowszechnionym produktem elektronicznym na rynku bankowości w Polsce.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka